Trump Truth Social’dagi postida, qurilish loyihalari uchun ekologik tekshiruvlarni tezlashtiradigan, rivojlanishni jadallashtiradigan va institutsional investorlar sotib olishi mumkin bo‘lgan bir oilali uylar sonini cheklaydigan uy-joy qonunini qo‘llab-quvvatlamasligini aytdi.
Qonun prezident imzosiz ham kuchga kiradi. Qonun prezident stoliga tushgandan so‘ng, u 10 kun ichida imzolashi yoki veto qo‘yishi mumkin. Agar ikkalasini ham qilmasa, qonun yarim tunda kuchga kiradi.
Vakillar palatasi spikeri Mayk Jonsonning aytishicha, prezident so‘nggi daqiqada veto qo‘yishi dargumon.
Trump “esnash” deb atagan 21st Century ROAD to Housing Act qonuni keskin bo‘lingan AQSh Kongressida kamdan-kam uchraydigan ikki partiyaviy kelishuv edi. U Senatda 85-5 va Vakillar palatasida 358-2 ovoz bilan qabul qilingan.
Qonunga kiritilgan qoidalar mashhur. Bipartisan Policy Center so‘roviga ko‘ra, amerikaliklarning 70 foizi 350 dan ortiq uyga ega bo‘lgan institutsional investorlarning qo‘shimcha bir oilali uylar sotib olishini taqiqlashni qo‘llab-quvvatlaydi.
Qonun, shuningdek, jamoalarga ko‘proq uy-joy qurish va modulli uylarni rivojlantirishni rag‘batlantirish dasturlarini yaratadi. Shuningdek, jamoalarga foydalanilmayotgan yerlarni turar-joyga aylantirishni osonlashtiradigan qoidalarni o‘z ichiga oladi.
Uy-joy amerikaliklar uchun asosiy muammo bo‘lib qolmoqda. Bipartisan Policy Center ma'lumotlariga ko‘ra, 79 foiz uy-joy narxini “juda muhim” yoki “o‘ta muhim” masala deb hisoblaydi.
Iyun oyida AQShdagi uy-joyning o‘rtacha narxi rekord darajada 440,600 dollarni tashkil etdi, ipoteka stavkalari esa yuqoriligicha qolmoqda. Hozirda 30 yillik qat'iy ipoteka stavkasi 6.49 foizni tashkil etadi.
Trump 24 iyun kuni uy-joy qonunini imzolash marosimini bekor qilgan edi. Bu respublikachilarni SAVE America Actni qabul qilishga bosim o‘tkazish uchun qilingan edi. Uning qoidalari orasida ovoz berish uchun ro‘yxatdan o‘tishda fuqarolikni isbotlash talabi va davlat yozuvlari asosida milliy saylovchilar ma'lumotlar bazasini yaratish kiradi.
Shuningdek, u pochta orqali ovoz berishga yangi cheklovlar kiritadi, garchi MIT so‘roviga ko‘ra, 2024 yilgi prezidentlik saylovida respublikachilarning taxminan to‘rtdan biri pochta orqali ovoz bergan bo‘lsa ham.
Ovoz berish qonunchiligining bir versiyasi Vakillar palatasidan o‘tgan, ammo Senatning 60 ovozli filibuster chegarasidan o‘ta olmagan.

Президент США Дональд Трамп заявил, что не подпишет двухпартийный закон о доступном жилье в знак протеста против того, что Сенат не принял спорный закон об избирательном праве SAVE America Act.
В посте в Truth Social в пятницу Трамп сказал, что не поддержит подписание несвязанного с этим закона о жилье, который ускоряет экологические проверки строительных проектов, ускоряет застройку и ограничивает количество односемейных домов, которые могут купить институциональные инвесторы.
Закон вступит в силу с подписью президента или без нее. После того как закон попадает на стол президента, у него есть 10 дней, чтобы подписать его или наложить вето. Если он не сделает ни того, ни другого, закон вступает в силу в полночь.
Спикер Палаты представителей Майк Джонсон заявил, что президент вряд ли наложит вето в последнюю минуту.
Закон о жилье, известный как 21st Century ROAD to Housing Act, который Трамп назвал «зеванием» 29 июня, был редким моментом двухпартийного согласия в резко разделенном Конгрессе США. Он был принят Сенатом 85 голосами против 5 и Палатой представителей 358 голосами против 2.
Положения, включенные в закон, популярны. Опрос Bipartisan Policy Center показал, что 70 процентов американцев поддерживают запрет институциональным инвесторам, владеющим более чем 350 домами, покупать дополнительные односемейные дома.
Закон также создаст стимулирующие программы для сообществ по строительству большего количества жилья и поощрит развитие модульных домов. Он также включает положения, которые облегчат сообществам преобразование неиспользуемых земель в жилые дома.
Жилье остается серьезной проблемой для американцев: 79 процентов считают стоимость жилья «чрезвычайно важной» или «очень важной» проблемой, согласно Bipartisan Policy Center.
Средняя цена дома в США достигла рекордных 440 600 долларов в июне, в то время как ставки по ипотеке остаются высокими. Средняя ставка по 30-летней фиксированной ипотеке в настоящее время составляет 6,49 процента.
Трамп отменил первоначальную церемонию подписания закона о жилье 24 июня, чтобы оказать давление на республиканцев с целью принятия SAVE America Act. Среди его положений — требование подтверждения гражданства для регистрации для голосования и создание национальной базы данных избирателей с использованием государственных записей.
Он также введет новые ограничения на голосование по почте, хотя примерно четверть республиканцев голосовали по почте на президентских выборах 2024 года, согласно опросу MIT.
Версия закона об избирательном праве прошла Палату представителей, но не смогла преодолеть 60-голосный порог флибустьера в Сенате.
Согласно действующему избирательному законодательству, выборами управляют штаты, а не федеральное правительство.