Germaniyaning eng qarzdor shaharlaridan biri bo'lgan Oberxauzen (Ruhr viloyati) og'ir moliyaviy inqirozni boshdan kechirmoqda. Shahar g'aznachisi Apostolos Tsalastrasning so'zlariga ko'ra, yillik byudjet 1,2 milliard yevroni tashkil etadi, daromad esa 100 million yevroga kam. 2025 yil oxiriga kelib, shaharning umumiy qarzi 2 milliard yevroga yetgan, ammo Shimoliy Reyn-Vestfaliya yer hukumati tomonidan ajratilgan mablag'lar hisobiga bu ko'rsatkich 800 million yevroga tushirilgan.
Shahar iqtisodiyotining asosini ilgari po'lat sanoati tashkil etgan bo'lsa, hozirda xizmat ko'rsatish sohasiga o'tish natijasida aholining o'rtacha daromadi Germaniyadagi eng past ko'rsatkichlardan biriga aylangan. Shahar meri Torsten Bergning ta'kidlashicha, eng katta yukni yoshlar farovonligi va keksalarni parvarish qilish xarajatlari tashkil etadi. Byudjetning 50 foizi ijtimoiy xizmatlarga yo'naltirilgan.
Mahalliy hokimiyat daromadlari asosan savdo solig'i, yer solig'i va daromad solig'ining 15 foizidan iborat. Ammo Germaniyada yetti yildan beri davom etayotgan iqtisodiy inqiroz soliq tushumlariga jiddiy zarba bergan. Shahar madaniy dasturlarni qisqartirishga, to'xtash joylari narxlarini 50 foizga oshirishga va ma'muriyatdagi ish o'rinlarining 5 foizini qisqartirishga majbur bo'lgan.
Germaniya bo'ylab 10 700 ga yaqin munitsipalitetlarning aksariyati qarzdor. 2025 yilga kelib, mahalliy hukumatlarning umumiy qarzi 200 milliard yevrodan oshgan. Kansler Fridrix Merts iyun oyida munitsipalitetlarning moliyaviy ahvoli juda og'ir ekanligini tan olgan va davlat vazifalarini qayta taqsimlash to'g'risida kelishuvga erishilgan. Biroq, bu faqat kelajakdagi qonunlarga taalluqli bo'lib, mavjud xizmatlar saqlanib qoladi.
Mer Bergning fikricha, federal hukumat munitsipalitetlarga to'liq qarz yukini engillashtirish uchun mablag' ajratishi kerak. Aks holda, farq o'ng qanot partiyalarning kuchayishiga olib kelishi mumkin, chunki fuqarolar davlat tizimining samaradorligiga ishonchini yo'qotmoqda.

Оберхаузен, один из самых закредитованных городов Германии, переживает тяжелый финансовый кризис. По словам городского казначея Апостолоса Цаластраса, годовой бюджет составляет 1,2 миллиарда евро, а дефицит доходов достигает 100 миллионов евро. К концу 2025 года общий долг города составил 2 миллиарда евро, однако благодаря вливаниям из бюджета земли Северный Рейн-Вестфалия он снизился до 800 миллионов евро.
Экономика города, ранее основанная на сталелитейной промышленности, перешла в сферу услуг, что привело к снижению среднего дохода жителей до одного из самых низких в Германии. Мэр Торстен Берг отмечает, что основное бремя составляют расходы на молодежную помощь и уход за пожилыми людьми. 50% бюджета уходит на социальные услуги.
Основные источники доходов муниципалитета — налог на торговлю, налог на недвижимость и 15% подоходного налога. Однако экономический кризис, длящийся в Германии уже семь лет, серьезно сократил налоговые поступления. Город вынужден сокращать культурные программы, повышать плату за парковку на 50% и увольнять 5% сотрудников администрации.
По всей Германии около 10 700 муниципалитетов находятся в долгах. К 2025 году общий долг местных органов власти превысил 200 миллиардов евро. Канцлер Фридрих Мерц в конце июня признал тяжелое финансовое положение муниципалитетов и договорился о перераспределении государственных обязанностей. Однако это касается только будущих законов, существующие услуги остаются без изменений.
Мэр Берг предупреждает, что без полного списания долгов и увеличения доли муниципалитетов в налоговых поступлениях доверие граждан к демократической системе будет подорвано, что может усилить позиции правых партий, таких как «Альтернатива для Германии».