Germaniyada Neuschwanstein qal'asi yaqinida amerikalik sayyohni zo'rlab o'ldirgan 33 yoshli amerikalik erkak ekstraditsiya qilinishiga qarshi chiqdi. U AQShda qayta sudlanib, o'lim jazosiga hukm qilinishidan qo'rqayotganini bildirdi.
Hozirda Germaniyada umrbod qamoq jazosini o'tayotgan mahkum Augsburg ma'muriy sudiga da'vo arizasi bilan murojaat qilgan. Sudya uning aybiga "alohida og'irlik" darajasini belgilagan, bu esa Germaniya qonunchiligiga ko'ra 20-25 yil qamoqda saqlanishi mumkinligini anglatadi.
Kempten prokuraturasi vakilining aytishicha, hozircha uni qamoqdan deportatsiya qilish masalasi ko'rib chiqilmayapti. Jinoyat dunyoda keng yoritilgan edi, chunki u mashhur Neuschwanstein qal'asi yaqinida sodir etilgan.
Germaniyada iyun oyida 99 kishi cho'kib halok bo'ldi, bu 23 yil ichidagi eng yuqori ko'rsatkichdir. Germaniya qutqaruvchilar assotsiatsiyasi (DLRG) ma'lumotlariga ko'ra, cho'kib o'lganlarning aksariyati 30 yosh va undan kichik bo'lib, 90% dan ortig'i erkaklardir.
DLRG prezidenti Ute Vogtning so'zlariga ko'ra, "asosan erkaklar haddan tashqari tavakkal qilishadi va xavflarni kam baholaydilar. Ular suvga alkogol yoki boshqa giyohvand moddalar ta'sirida kirishadi." Cho'kishlarning 55 tasi ko'llarda, 21 tasi daryolarda sodir bo'lgan.
Germaniya temir yo'l tizimidagi nosozliklar haqida: Gamburg-Gannover liniyasi yirik ta'mirdan so'ng qayta ishga tushirildi. Deutsche Bahn loyihaga taxminan 300 million yevro sarmoya kiritgan. Shu bilan birga, Düsseldorf va Kyoln o'rtasidagi asosiy liniyada sodir bo'lgan yong'in signal kabellariga zarar yetkazgan va bu ataylab sabotaj bo'lishi mumkin.
Germaniya futbol federatsiyasi (DFB) Yurgen Klopp bilan 2030 yilgi jahon chempionatigacha terma jamoa bosh murabbiyi bo'lishi bo'yicha kelishuvga erishganini e'lon qildi. Klopp hozirda AQShda jahon chempionatida sharhlovchi sifatida ishlaydi va Red Bull bilan 2029 yilgacha shartnomasi bor.
So'l qanot AfD partiyasi Saksoniya-Anhalt shtatida Martin Reyxardtni shtat rahbari etib qayta sayladi. U 2020 yilda natsistcha salom berganlikda ayblangan, ammo buni rad etgan. Partiya ichki razvedka idorasi tomonidan "o'ta o'ng ekstremist" deb tasniflangan.

33-летний гражданин США, осужденный за изнасилование и убийство американской туристки возле замка Нойшванштайн три года назад, оспаривает приказ о своей экстрадиции, утверждая, что на родине ему может грозить смертная казнь.
В иске, поданном в административный суд Аугсбурга, мужчина утверждает, что в случае возвращения в США он может предстать перед новым судом, что может привести к смертному приговору. В настоящее время он отбывает пожизненное заключение в Германии.
В приговоре была установлена "особая тяжесть вины", что по немецкому законодательству означает возможное тюремное заключение сроком от 20 до 25 лет. Представитель прокуратуры Кемптена заявил, что в настоящее время процедура депортации из тюрьмы не рассматривается.
Германия переживает очередную волну жары, хотя синоптики не ожидают рекордных температур. В июне в Германии утонули 99 человек — самый высокий показатель за 23 года. Большинство утонувших — мужчины младше 30 лет.
Президент Немецкой спасательной ассоциации (DLRG) Уте Фогт отметила, что мужчины часто переоценивают свои силы и недооценивают опасность, а также заходят в воду в состоянии алкогольного или наркотического опьянения. 55 случаев утопления произошли в озерах, 21 — в реках.
После масштабного ремонта возобновлено движение по линии Гамбург-Ганновер. Deutsche Bahn инвестировала около 300 миллионов евро в проект. В то же время пожар на линии Дюссельдорф-Кёльн, вероятно, был актом саботажа; ремонтные работы продолжаются.
Немецкий футбольный союз (DFB) объявил о достижении соглашения с Юргеном Клоппом о назначении его главным тренером сборной до окончания чемпионата мира 2030 года. Клопп, работающий комментатором в США, имеет контракт с Red Bull до 2029 года.
Делегаты съезда ультраправой партии "Альтернатива для Германии" (AfD) в Саксонии-Анхальт переизбрали Мартина Райхардта лидером земельного отделения, несмотря на обвинения в нацистском приветствии. Партия классифицирована как "правоэкстремистская".
Портрет Ангелы Меркель привлек в Музей Боде на 85% больше посетителей. В Германии также обсуждается необходимость адаптации жилья к участившимся волнам жары.