Tokio, Yaponiya – Gifu prefekturasidagi Ikeda shahrida yashovchi Shin Ohta o‘zining o‘yinchoq pudeli bilan parkda sayr qilayotganda bir g‘oyaga keldi.
“Itim sayr paytida tez-tez to‘xtab qoladi. Men uni har safar ko‘tarib yurardim, ammo uning 5 kg vazni haqiqiy yukga aylandi”, dedi Ohta Al Jazeera’ga.
Ohta Yaponiyaning eng qadimgi chaqaloq ko‘tarish moslamalari ishlab chiqaruvchisi Lucky Industries’da savdo bo‘limida ishlaydi. Kompaniya 1934-yilda tashkil etilganidan beri 40 milliondan ortiq chaqaloq ko‘tarish moslamalarini ishlab chiqargan.
U butun faoliyatini chaqaloq ko‘tarish moslamalariga bag‘ishlagan, ammo o‘sha sayrdan so‘ng, xuddi shu tajribani uy hayvonlariga ham qo‘llash mumkinmi, deb o‘yladi.
Veterinarga murojaat qilib, dizayn itlar uchun yaroqli ekanligiga ishonch hosil qilgach, Ohta Lucky Industries’ga 2022-yilda itlar uchun birinchi Nu-i ko‘tarish moslamalari qatorini ishga tushirishga yordam berdi.
Shu yil boshida kompaniya Tokiodagi yillik Interpets konferensiyasida o‘z mahsulotlarini namoyish etdi. Konferensiya Yaponiyaning jadal rivojlanayotgan uy hayvonlari bozorining ko‘rgazmasi edi.
Aprel oyining birinchi haftasida Big Sight ko‘rgazma markazida stendlar uy hayvonlari uchun quritgichlardan tortib organik mushuklar uchun taomlargacha sotdi.
Tadbirga kelgan uy hayvonlari egalarining ko‘pchiligi itlarini bog‘lab emas, balki aravachalar yoki chaqaloq ko‘tarish moslamalariga o‘xshash qurilmalarda olib yurishardi.
Yaponiyada uy hayvonlari soni endi 15 yoshgacha bo‘lgan bolalar sonidan 2 millionga ko‘p. Euromonitor ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatning uy hayvonlari bozori 2025-yilda 880 milliard iyenni (5,4 milliard dollar) tashkil etdi, bu 2020-yildagi 689,6 milliard iyendan (4,2 milliard dollar) oshgan.
Yaponiyada tug‘ilish darajasi pasayib, bolalar soni kamayar ekan, bir vaqtlar chaqaloqlar uchun mahsulotlar ishlab chiqargan kompaniyalar endi uy hayvonlariga e’tibor qaratmoqda. Unicharm kabi kompaniyalar chaqaloq tagliklaridan it va mushuk tagliklariga o‘tib, yuqori daromad olishmoqda.
Lucky Industries bosh direktori Hiroyuki Higuchi: “Yaponiyada itlar chaqaloq, oila a’zosi sifatida qaraladi. Xuddi yaponiyaliklar chaqaloqlarini ko‘tarib yurgani kabi, it egalari ham ularni ko‘tarib yurishi mumkin”, dedi.
Sotsiolog Barbara Holthus: “Uy hayvonlari bolalar o‘rnini bosishdan ko‘ra ko‘proq rol o‘ynaydi. Ular sherik, o‘yin do‘sti yoki yolg‘izlikka davo bo‘lishi mumkin”, dedi.

Токио, Япония – Гуляя со своим той-пуделем в парке недалеко от дома в Икеде, префектура Гифу, Син Ота пришёл к идее.
«Моя собака часто останавливается во время прогулок. Я каждый раз носил её на руках, но её вес почти 5 кг стал настоящей проблемой», – рассказал Ота Al Jazeera.
Ота работает в отделе продаж старейшего японского производителя слингов для детей Lucky Industries, который с момента основания в 1934 году выпустил более 40 миллионов детских слингов.
Он посвятил свою карьеру производству детских слингов, но после той прогулки задумался, можно ли применить тот же опыт к домашним животным.
Проконсультировавшись с ветеринаром, чтобы убедиться, что конструкция подходит для собак, Ота помог Lucky Industries запустить первую линейку слингов для собак Nu-i в 2022 году.
В начале этого года компания присоединилась к десяткам других брендов на ежегодной конференции Interpets в Токио – выставке быстрорастущего японского рынка товаров для домашних животных.
В первые выходные апреля стеллажи выстроились вдоль стен конференц-центра Big Sight, продавая всё от сушилок для животных до органических лакомств для кошек.
Многие владельцы домашних животных, пришедшие на мероприятие, держали своих питомцев не на поводке, а перевозили их в украшенных колясках или слингах для собак.
В Японии домашних животных теперь на 2 миллиона больше, чем детей до 15 лет. По данным Euromonitor, рынок товаров для домашних животных в стране составил 880 миллиардов иен (5,4 миллиарда долларов) в 2025 году, по сравнению с 689,6 миллиарда иен (4,2 миллиарда долларов) в 2020 году.
По мере снижения рождаемости в Японии и сокращения числа детей компании, которые раньше строили свой бизнес на детях, всё больше обращают внимание на домашних животных. Unicharm, известная производством подгузников, теперь выпускает подгузники для собак и кошек, получая более высокую прибыль.
Генеральный директор Lucky Industries Хироюки Хигути отметил: «В Японии собак воспринимают как детей, как часть семьи. Так же, как многие японцы носят детей в слингах, владельцы собак могут носить своих питомцев».
Социолог Барбара Хольтус добавила: «Домашние животные могут заменять не только детей, но и партнёров. После развода или вдовства люди часто заводят питомцев».