Janubiy Koreya Mudofaa vazirligi Shimoliy Koreya muhandislarining DMZ (demilitarizatsiya zonasi) bo‘ylab olib borayotgan qurilish ishlari 1953-yilgi sulh shartnomasini buzayotganidan xavotir bildirdi. Bu haqda Seul rasmiylari Birlashgan Millatlar Qo‘mondonligi (UNC) bilan uchrashuvda ma’lum qildi.
Mutaxassislarning fikricha, Shimoliy Koreya Rossiya va Xitoyning harbiy-iqtisodiy ko‘magiga tayanib, DMZda chegaralarni sinab ko‘rmoqda. Kyonxi universiteti professori Chju Jae-vuning so‘zlariga ko‘ra, Pxenyan endi o‘z imkoniyatlarini sinash vaqtini tanlagan.
2024-yil aprel oyidan boshlab Shimoliy Koreya qo‘shinlari DMZda yangi to‘siqlar, tankga qarshi qo‘rg‘onlar, xandaklar va harbiy yo‘llar qurmoqda. Ba’zi joylarda ishlar harbiy demarkatsiya chizig‘idan (MDL) 100 metr masofada olib borilmoqda, bu esa sulh shartnomasiga zid.
Janubiy Koreya Mudofaa vazirligi matbuot kotibi Chung Binna ta’kidlashicha, bunday harbiy imkoniyatlarni DMZga yaqinlashtirish bufer zonaning funksiyasini bekor qiladi. Biroq UNCning ta’kidlashicha, qurilish ishlari MDLning shimoliy tomonida amalga oshirilsa, avtomatik ravishda shartnoma buzilishi hisoblanmaydi.
Troy universiteti professori Den Pinkstonning fikricha, Shimoliy Koreya Xitoyning Janubiy Xitoy dengizidagi hududiy ekspansiyasidan o‘rnak olgan. U Pxenyan Rossiya bilan harbiy hamkorlikni kuchaytirib, Xitoydan ikki tomonlama texnologiya olayotganini ta’kidlaydi.
UNC hozircha Shimoliy Koreya tomonidan og‘ir qurol yoki dronlarning DMZga kiritilgani haqida ma’lumot yo‘qligini bildiradi. Biroq, agar MDLdan janubga minalar qo‘yilgani tasdiqlansa, bu avtomatik ravishda sulh shartnomasining buzilishi hisoblanadi.

Министерство обороны Южной Кореи выразило обеспокоенность по поводу действий северокорейских инженеров в демилитаризованной зоне (ДМЗ), которые, по мнению Сеула, нарушают соглашение о перемирии 1953 года. Заявление было сделано на встрече с Командованием ООН (UNC).
Эксперты полагают, что Северная Корея, опираясь на военно-экономическую поддержку России и Китая, проверяет границы дозволенного в ДМЗ. Профессор университета Кёнхи Чу Джэ-у считает, что Пхеньян выбрал время для проверки пределов.
С апреля 2024 года северокорейские войска возводят новые заборы, противотанковые заграждения, траншеи и военные дороги в ДМЗ. В некоторых районах работы ведутся менее чем в 100 метрах от военной демаркационной линии (ВДЛ), что, по мнению Сеула, является нарушением перемирия.
Представитель Минобороны Южной Кореи Чон Бин-на заявила, что приближение военных объектов к ВДЛ нейтрализует функцию ДМЗ как буферной зоны. Однако UNC отмечает, что строительные работы к северу от ВДЛ не являются автоматическим нарушением соглашения.
Профессор Тройского университета Дэн Пинкстон считает, что Северная Корея учится у Китая, который постепенно расширяет свою территорию в Южно-Китайском море. Он подчеркивает, что Пхеньян усиливает военное сотрудничество с Москвой и получает двойные технологии из Китая.
UNC пока не зафиксировало ввода тяжелого вооружения или дронов в ДМЗ. Однако если подтвердится, что мины установлены к югу от ВДЛ, это будет автоматическим нарушением перемирия.