Iroq Oliy sud kengashi sobiq neft vaziri o‘rinbosari Adnan al-Jumayliy bilan bog‘liq korrupsiya ishi doirasida 375 kilogramm oltin qaytarib olinganini e’lon qildi.
Markaziy korrupsiyaga qarshi jinoyat sudi sudyasi Ziyo Ja’farning so‘zlariga ko‘ra, 358 kg oltin Kurdiston mintaqasi hokimiyatlari ishtirokida, Oliy sud kengashi raisi Fayiq Zaydon nazorati ostida qaytarib olingan. Qo‘shimcha 17 kg oltin esa o‘sha kuni alohida tergov chog‘ida musodara qilingan.
Qaytarib olingan oltin Iroq Markaziy bankining emissiya va g‘aznachilik departamentiga topshirilgan. Hokimiyat noqonuniy yo‘l bilan qo‘lga kiritilgan aktivlarni qidirishda davom etmoqda.
Bu voqea may oyida Bosh vazir Ali Faleh al-Zaydiy tayinlanganidan beri kuchayib borayotgan korrupsiyaga qarshi kurashdagi muhim yutuq sifatida baholanmoqda.
Shu vaqt ichida politsiya bir qator yuqori martabali amaldorlarni hibsga olgan va 100 million dollardan ortiq yo‘qolgan pullarni, shuningdek, boshqa qimmatbaho buyumlarni topgan.
Aktivlar al-Jumayliyga nisbatan davom etayotgan tergov bilan bog‘liq. U may oyida hibsga olingan va 2 iyunda lavozimidan rasman chetlashtirilgan.
Tergov o‘tgan oktyabrdan beri davom etayotgan faoliyatni o‘rganmoqda va al-Jumayliy davlat resurslari va hukumat shartnomalarini pora va shaxsiy manfaat evaziga ishlatganlikda gumon qilinmoqda.
Al-Jumayliy ishi bo‘yicha so‘nggi oltin musodarasi o‘tgan payshanba kuni yomg‘ir suvi drenaj chuqurida 14 milliard Iroq dinori ($10,6 mln) topilganidan keyin amalga oshirildi.
Iroq hukumati vakili Haydar al-Abudiy Al Jazira telekanaliga bergan intervyusida al-Jumayliy ishi bo‘yicha kuzatilgan umumiy mablag‘ 127 milliard dinordan ($96 mln) oshib, qo‘shimcha $24 mln, ko‘chmas mulk, avtomobillar va oltin taqinchoqlarni o‘z ichiga olganini aytdi.
Tergovlar “Tong operatsiyasi” deb nomlangan keng ko‘lamli hukumat tashabbusi doirasida olib borilmoqda. Ushbu tashabbus yo‘qolgan yoki o‘zlashtirilgan davlat mablag‘larini qidirishga qaratilgan.
Korrupsiyaga qarshi kampaniya doirasida hibsga olingan bir qator aktivlar va gumonlanuvchilar orasida parlament a’zolari ham bor. Ularning siyosiy daxlsizligi sudlovni amalga oshirish uchun bekor qilingan.
Al-Abudiy korrupsiyaga qarshi kampaniya qat’iy sud tartib-qoidalari bilan boshqarilishini va hukumat gumonlanuvchilarning unvoni yoki lavozimini hisobga olmasligini ta’kidladi.
“Biz korrupsiya ishlarida gumonlanuvchilar bilan ishlaymiz va ‘siyosiy daraja’ iborasini ishlatish to‘g‘ri bo‘lmasligi mumkin”, dedi al-Abudiy.
“Iroq ko‘chasi davlat pullarini buzgan va uning muqaddasligini buzganlarni jazolashni intiqlik bilan kutmoqda, chunki bu barcha iroqliklarning pulidir.”
Bosh vazir al-Zaydiy davlat mablag‘larini suiiste’mol qilganlarning hammasini ta’qib qilishga va’da bergan.
Iroq halollik komissiyasi hozirda chet elda yashovchi yuzlab gumonlanuvchilarni ekstraditsiya qilish va kontrabanda qilingan aktivlarni qidirish uchun huquqiy hujjatlar tayyorlagan.
Al-Abudiy Al Jaziraga komissiya qidirilayotgan jinoyatchilar va pullarni vataniga qaytarish uchun Iroq bilan xalqaro hamkorlik protokollariga ega mamlakatlarga “qizil xabar” yuborganini tasdiqladi.

Высший судебный совет Ирака объявил об изъятии 375 кг золота, связанного с делом бывшего заместителя министра нефти по переработке Аднана аль-Джумайли, арестованного в прошлом месяце по подозрению в коррупции.
Судья Центрального уголовного суда по борьбе с коррупцией Зия Джафар сообщил, что 358 кг драгоценного металла были возвращены в ходе операции с участием властей Курдистана под надзором председателя Высшего судебного совета Фаика Зидана. Еще 17 кг были изъяты в ходе отдельного расследования в тот же день.
Изъятое золото передано в Департамент эмиссии и казначейства Центрального банка Ирака, поскольку власти продолжают розыск незаконно приобретенных активов.
Это событие рассматривается как значительный успех в усиливающейся антикоррупционной кампании после назначения премьер-министра Али Фалеха аль-Зайди в мае.
С тех пор полиция арестовала ряд высокопоставленных чиновников и обнаружила более 100 миллионов долларов пропавших денег, а также другие ценности.
Активы связаны с продолжающимся расследованием в отношении аль-Джумайли, который был задержан в мае и официально уволен с должности 2 июня.
Расследование изучает деятельность с октября прошлого года и сосредоточено на утверждениях о том, что аль-Джумайли использовал государственные ресурсы и правительственные контракты в обмен на взятки и личную выгоду.
Последнее изъятие золота по делу аль-Джумайли последовало за крупной находкой в прошлый четверг, когда 14 миллиардов иракских динаров ($10,6 млн) были обнаружены спрятанными в дренажной яме для дождевой воды.
Официальный представитель иракского правительства Хайдар аль-Абуди заявил телеканалу «Аль-Джазира», что общая сумма отслеженных средств по делу аль-Джумайли превышает 127 миллиардов динаров ($96 млн), а также дополнительно $24 млн, недвижимость, автомобили и золотые украшения.
Расследования проводятся в рамках широкой правительственной инициативы под названием «Операция Рассвет», направленной на поиск пропавших или присвоенных государственных средств.
Ряд активов и подозреваемых, задержанных в ходе антикоррупционной кампании, включают членов парламента, чей политический иммунитет был снят для проведения судебных преследований.
Аль-Абуди подчеркнул, что антикоррупционная кампания руководствуется строгими судебными процедурами, и правительство не учитывает титулы или должности подозреваемых при расследовании дел.
«Мы имеем дело с подозреваемыми в коррупции, и использование фразы «политический уровень» может быть неточным», — заявил аль-Абуди.
«Иракская улица с нетерпением ждет наказания тех, кто разорил государственные деньги и нарушил их святость, так как это деньги всех иракцев».
Премьер-министр аль-Зайди пообещал преследовать любого, кто злоупотребляет государственными средствами.
Иракская комиссия по добросовестности подготовила юридические документы для экстрадиции сотен подозреваемых, проживающих за рубежом, и розыска контрабандных активов.
Аль-Абуди подтвердил «Аль-Джазире», что комиссия направила «красное уведомление» странам, с которыми Ирак имеет протоколы международного сотрудничества, для репатриации разыскиваемых преступников и средств.