2018-yil 14-avgust kuni ertalab 47 yoshli Claudia Possetti eri Andrea va ikki farzandi (12 va 16 yosh) bilan Italiya Rivierasiga ta’tilga ketayotgan edi. Ular Genuyadagi Morandi ko‘prigidan o‘tayotganda, ko‘prik qulab, ularning mashinasi temir yo‘l izlariga qulagan. To‘rt kishi halok bo‘lgan — bu Italiyadagi eng yirik infratuzilma halokatlaridan biri edi.
Deyarli sakkiz yil o‘tgach, Claudianing singlisi Egle Possetti qurbonlar oilalari bilan birga payshanba kuni Genuya sudida birinchi instansiya hukmini eshitish uchun yig‘iladi. Egle BBCga: “Men xavotir, tashvish va juda hayajondaman. Ko‘p yillar, ko‘plab sud majlislaridan so‘ng, nihoyat yorug‘lik ko‘rishimiz mumkin. Kimdir javobgarlikka tortilganligini bilish biz uchun juda muhim”, dedi.
Ko‘prik yozgi bo‘ron paytida, ta’til mavsumining eng qizg‘in vaqtida qulab, avtomobillar va yuk mashinalarini pastga uloqtirgan. Halokat yillar davomida 1960-yillarda qurilgan va Genuyani Fransiya chegarasiga bog‘laydigan muhim yo‘nalishdagi viyadukning qanday qilib ishdan chiqishiga yo‘l qo‘yilgani bo‘yicha tergovga sabab bo‘ldi.
2022-yil iyulidan beri 57 kishi sudlanmoqda. Ular orasida Autostrade per l'Italia va uning bosh kompaniyasi Atlantia sobiq rahbarlari, Spea texnik xizmat ko‘rsatish firmasi muhandislari va sobiq transport vazirligi amaldorlari bor. Ayblovlar bir nechta odam o‘ldirishdan hujjatlarni soxtalashtirishgacha. Barcha ayblanuvchilar aybni tan olmaydi.
Morandi ko‘prigi ishining markazida ko‘prikning nima sababdan qulaganligi haqidagi asosiy kelishmovchilik yotadi. Prokurorlar texnik xizmat ko‘rsatish qayta-qayta kechiktirilgan, ogohlantirish belgilari e’tiborsiz qoldirilgan, foyda esa oqishda davom etgan, deyishadi. Himoyachilar esa haqiqiy sabab ishdan chiqqan kabelning dizayn nuqsoni ekanligini va beton bilan qoplanganligi sababli hech qanday texnik xizmat ko‘rsatish buning oldini ololmasligini ta’kidlaydi.
Sud jarayoni deyarli to‘rt yil va 284 majlis davom etdi. Ish bo‘yicha sobiq prokuror Francesco Pinto sud jarayonining uzoqligi Italiya adliya tizimidagi chuqur muammolarning alomati ekanligini aytadi. Himoyachi Giovanni Paolo Accinni esa prokuraturaning uzoq muddatli tergov tekshiruvlariga ishora qiladi.
Ko‘prikning qulashi Italiya infratuzilmasining ahvoli haqida qizg‘in va davomli munozaralarni keltirib chiqardi, eski inshootlar va uzoq muddatli texnik xizmat ko‘rsatish muammolariga e’tibor qaratdi. Qurbonlar oilalari ko‘p yillik noaniqlikdan so‘ng javob talab qilmoqda.
Hukm arafasida Autostrade per l'Italia birinchi marta uzr so‘radi. Bosh direktor Arrigo Giana ochiq xatida kompaniya o‘sha paytda nima uchun uzr so‘ramaganiga hayron ekanligini yozdi. Eski viyaduk 2019-yil boshida portlatildi, uning o‘rniga Genuyalik arxitektor Renzo Piano tomonidan loyihalashtirilgan yangi ko‘prik 2020-yil avgustida ochildi.

Утром 14 августа 2018 года 47-летняя Клаудия Поссетти находилась в машине со своим новым мужем Андреа и двумя детьми 12 и 16 лет. Они направлялись на Итальянскую Ривьеру в отпуск, когда мост Моранди в Генуе обрушился под ними. Их автомобиль рухнул с виадука на железнодорожные пути. Все четверо погибли — это одна из крупнейших инфраструктурных катастроф в Италии за последние десятилетия.
Почти восемь лет спустя сестра Клаудии, Эгле Поссетти, соберется с родственниками в зале суда Генуи в четверг, чтобы заслушать вердикт первой инстанции по делу об обрушении. «Я чувствую тревогу, беспокойство, сильное волнение, — сказала Эгле BBC. — После стольких лет, стольких слушаний мы, возможно, увидим свет. Для нас было бы очень важно узнать, понес ли кто-то ответственность».
Мост обрушился во время летнего шторма в разгар курортного сезона, сбросив автомобили и грузовики на землю. Обрушение вызвало многолетнее расследование того, как виадук, построенный в 1960-х годах и являющийся частью ключевого маршрута, связывающего Геную с французской границей, мог выйти из строя.
С июля 2022 года перед судом предстали 57 человек. Среди них бывшие руководители оператора платной дороги Autostrade per l'Italia и его материнской компании Atlantia, инженеры обслуживающей фирмы Spea и бывшие чиновники министерства транспорта. Обвинения варьируются от множественного убийства до подделки документов. Все подсудимые отрицают вину.
В основе дела о мосте Моранди лежит принципиальное разногласие по поводу причины обрушения. Прокуроры утверждают, что техническое обслуживание неоднократно откладывалось, предупреждающие знаки игнорировались, а прибыль продолжала поступать. Защита утверждает, что реальной причиной была конструктивная ошибка в конкретном тросе, который вышел из строя, и никакое обслуживание не могло этого предотвратить, так как он был заключен в бетон.
Судебный процесс длился почти четыре года и 284 заседания. Бывший заместитель прокурора Франческо Пинто назвал длительность процесса симптомом глубоких проблем в итальянской системе правосудия. Защитник Джованни Паоло Аччини указывает на длительные предварительные технические расследования прокуратуры.
Обрушение моста также спровоцировало острую и продолжающуюся дискуссию о состоянии итальянской инфраструктуры, высветив проблемы стареющих сооружений и хронического отсутствия обслуживания. Семьи жертв требуют ответов после многих лет неопределенности.
Накануне вердикта Autostrade per l'Italia впервые принесла извинения за катастрофу. Генеральный директор Арриго Джана в открытом письме написал, что задавался вопросом, почему компания не извинилась тогда, назвав это «дополнительной, непостижимой раной». Остатки старого виадука были взорваны в начале 2019 года, а новый мост, спроектированный уроженцем Генуи архитектором Ренцо Пиано, открылся в августе 2020 года.