Italiyaning shimoli-g‘arbidagi Genuya port shahrida 2018-yilda yuz bergan Morandi ko‘prigi qulashi mamlakatdagi eng halokatli infratuzilma falokatlaridan biri bo‘ldi. 43 kishining hayotiga zomin bo‘lgan ushbu fojiadan sakkiz yil o‘tib, sudya yakuniy hukmni e’lon qilishga tayyorlanmoqda.
1967-yilda ochilgan va me’mor Rikkardo Morandi tomonidan loyihalashtirilgan 1182 metrlik ko‘prik Italiyaning “Bruklin ko‘prigi” deb atalgan. 1990-yillarda kuchli ta’mirlash ishlari o‘tkazilgan bo‘lsa-da, mutaxassislar asr boshidan beri konstruksiya yomonlashayotgani haqida ogohlantirgan, ammo muhim ta’mirlash ishlari amalga oshirilmagan.
2018-yil 14-avgust kuni mahalliy vaqt bilan soat 12:00 atrofida kuchli yomg‘ir ostida ko‘prikning markaziy qismi qulab, 45 metr balandlikdan pastga tushdi. O‘sha paytda ko‘prikda 30 ga yaqin avtomobil bo‘lgan. Falokatdan so‘ng e’tibor xavfsizlikni ta’minlash va loyiha kamchiliklariga qaratildi.
Tergov shuni ko‘rsatdiki, qulashga 51 yillik xizmat davrida korroziv muhit ta’sirida yemirilgan to‘qqizinchi ustunning yuk ko‘taruvchi kabellari uzilishi sabab bo‘lgan. Prokurorlar, shuningdek, yillar davomida ta’mirlash ishlari o‘tkazilmaganligi yoki soxtalashtirilganligi, aksiyadorlarga dividend to‘lash uchun zaruriy ta’mirlash kechiktirilganligini da’vo qilmoqda.
Himoya taraf esa falokatni oldini olish mumkin bo‘lmagan qurilish nuqsoni bilan izohlab, texnik xizmat ko‘rsatish bilan bartaraf etib bo‘lmasligini ta’kidlamoqda. 59 nafar ayblanuvchi, jumladan, sobiq Atlantia bosh direktori Jovanni Kastelluchchi, ko‘plab odam o‘ldirish, transport xavfsizligini buzish va yolg‘on ko‘rsatma berish kabi ayblovlarga duch kelmoqda.
Jabrlanuvchilarning oilalari sakkiz yillik sud jarayonidan so‘ng adolat qaror topishiga umid qilmoqda. Egle Possetti, singlisi va uning oilasini yo‘qotgan, “Biz bu sud jarayonining oxirigacha kurashdik, Klavdiya, uning oilasi va barcha qurbonlar uchun adolat bo‘lishi kerak”, dedi.
2020-yilda vayron bo‘lgan ko‘prik o‘rnida mashhur me’mor Renzo Piano loyihalashtirgan yangi San-Jorjo ko‘prigi ochildi. U korroziyani cheklash uchun maxsus namlikni yo‘qotish tizimi va to‘rtta texnik xizmat roboti bilan jihozlangan. Biroq qurbonlar oilalari ochilish marosimiga qatnashmadi.
Morandi ko‘prigining qulashi Italiya bo‘ylab 10 000 ga yaqin ko‘prik va tunnellar xavf ostida ekanligi haqida xavotirlarni kuchaytirdi. 1960-70-yillardagi qurilish bumi davrida past sifatli beton ishlatilgani va korrupsiya mavjudligi infratuzilma xavfsizligiga oid savollarni tug‘dirdi.

В итальянском портовом городе Генуя в четверг судьи огласят вердикт по первому делу об обрушении автомобильного моста Моранди, которое произошло 14 августа 2018 года и унесло жизни 43 человек. Эта катастрофа стала одной из самых смертоносных в истории Италии и привлекла внимание к проблеме стареющей инфраструктуры страны.
Сооружение длиной 1182 метра, спроектированное архитектором Риккардо Моранди и открытое в 1967 году, называли итальянским «Бруклинским мостом». В 1990-х годах были проведены крупные ремонтные работы, однако эксперты предупреждали об ухудшении состояния конструкции, но критически важный ремонт так и не был выполнен.
В день трагедии около полудня центральная секция моста рухнула под проливным дождем, упав с высоты 45 метров. На мосту находилось около 30 автомобилей. Расследование показало, что обрушение было вызвано разрывом несущих тросов внутри девятой опоры, которые подверглись коррозии за 51 год эксплуатации.
Прокуроры утверждают, что причиной катастрофы стали многолетние упущения, некачественное или фальсифицированное техническое обслуживание, направленное на отсрочку необходимого ремонта ради выплаты дивидендов акционерам. Защита настаивает на том, что обрушение было вызвано скрытым дефектом конструкции, который невозможно было обнаружить.
59 обвиняемых, включая бывшего генерального директора Atlantia Джованни Кастеллуччи, сталкиваются с обвинениями в непредумышленном убийстве, нарушении транспортной безопасности и даче ложных показаний. Прокуроры требуют для Кастеллуччи 18,5 лет тюремного заключения.
Семьи погибших, которые ждали этого дня почти восемь лет, надеются на справедливость. Эгле Поссетти, потерявшая сестру, зятя и двух племянников, заявила: «Мы боролись до конца этого процесса, чтобы добиться справедливости для Клаудии, ее семьи и всех жертв».
В 2020 году на месте разрушенного моста был открыт новый мост Сан-Джорджо, спроектированный знаменитым архитектором Ренцо Пиано. Он оснащен четырьмя роботами для обслуживания и системой осушения для предотвращения коррозии. Семьи жертв бойкотировали церемонию открытия.
Обрушение моста Моранди вызвало опасения, что до 10 000 мостов и туннелей по всей Италии могут находиться в зоне риска. В 1960-70-х годах в стране наблюдался строительный бум, сопровождавшийся коррупцией и использованием некачественного бетона, что ставит под вопрос безопасность инфраструктуры.