Hindistonning Bengaluru shahrida bir talaba qiz, nikoh taklifini rad etgani uchun pichoqlanib o‘ldirildi. Bu voqea so‘nggi haftalarda mamlakatda romantik rad etishlar ortidan sodir etilgan bir qator zo‘ravonliklarning yana bir misolidir.
23 yoshli talaba qiz, Dhanush ismli yigit bilan munosabatda bo‘lgan, ammo uning oldin turmush qurgani va farzandi borligini bilib, munosabatni to‘xtatgan. Dhanushning akasi Surya, qizni qaroridan qaytarish uchun uning uyiga bostirib kirib, uni ko‘krak va orqa qismidan pichoqlagan. Qiz ikki kundan keyin kasalxonada vafot etgan.
Politsiya Surya va Dhanushni hibsga olgan va voqeaning tafsilotlarini tekshirmoqda. Bu voqea Hindistonda nikoh taklifini rad etish ortidan sodir etilgan bir qator qotillik va hujumlarning yana bir misolidir.
Mutaxassislarning fikricha, bunday zo‘ravonlik erkaklarning ayollarga nisbatan egalik hissi va ularni mustaqil shaxs sifatida emas, balki o‘z mulki deb bilishlaridan kelib chiqadi. Psixoterapevt Arpita Bohraning so‘zlariga ko‘ra, zo‘ravonlik "bu meniki, agar men ololmasam, hech kim olmasin" degan mentalitetdan kelib chiqadi.
Shu bilan birga, Dehli Oliy sudi 19 kundan beri ochlik e’lon qilgan faol Sonam Vangchukning sog‘lig‘ini kuzatib borishni buyurdi. Vangchuk ta’lim vaziri Dharmendra Pradxanning iste’fosini talab qilmoqda. Uning tarafdorlari Jantar Mantarda norozilik namoyishlarini davom ettirmoqda.

В Бангалоре скончалась студентка, получившая ножевые ранения после того, как отвергла предложение о браке. Это лишь один из серии недавних инцидентов в Индии, когда отказ в романтических отношениях приводит к насилию.
23-летняя девушка прекратила отношения с Дханушем, узнав, что он скрыл факт предыдущего брака и наличие ребенка. Брат Дхануша, Сурья, угрожал девушке, а затем ворвался в ее дом и нанес удары ножом в грудь и спину. Пострадавшая скончалась через два дня в больнице.
Полиция задержала Сурью и Дхануша, расследование продолжается. Этот случай — часть тревожной тенденции в Индии, где отвергнутые мужчины прибегают к крайней жестокости.
Психотерапевт Арпита Бохра объясняет такое поведение чувством собственничества и восприятием женщин как собственности. «Когда женщина устанавливает границы, возникает деструктивная агрессия, чтобы наказать ее и поставить на место», — отмечает она.
Тем временем Делийский высокий суд обязал власти ежедневно следить за здоровьем активиста Сонама Вангчука, который 19-й день проводит голодовку, требуя отставки министра образования Дхармендры Прадхана. Сторонники движения «Тараканья партия» продолжают протесты в Джатар Мантаре.