Junaid Rashid besh yoshda edi, otasi harbiy qamoqdan g'oyib bo'lganida — bu Hindiston boshqaruvidagi Kashmirda qurolli qo'zg'olon davrida minglab odamlarning yo'qolishidan biri edi.
Ammo yillar davomida oila uni qidirib, sud kurashlarini olib borganidan so'ng, bahsli Himoloy hududidagi sudya aprel oyida Rashid allaqachon ishongan narsani e'lon qildi: Uning otasi Abdul Rashid Vani vafot etgan.
Bu g'oyib bo'lganlar uchun minglab arizalar orasida birinchi bunday qaror bo'lib, ko'plab boshqa oilalar hali ham yo'qotishlarini tan olmaganliklarining kamdan-kam tan olinishini belgiladi.
Hukm "o'lim guvohnomasi" berishni buyurdi va shuningdek, Vanini 1997 yil iyul oyida hibsga olgan armiya ofitserini aniqlagan politsiya tergovini tan oldi.
Vani, yog'och savdosi bilan shug'ullanuvchi, Srinagar shahridagi uyi yaqinida to'xtatilgan edi, u yetkazib beruvchilarga to'lash uchun "katta miqdorda naqd pul" olib ketayotgan edi, oila va politsiya tergoviga ko'ra.
O'sha kechasi, uning rafiqasi va ikki farzandi "kiyinib", uni to'y marosimiga olib ketishini kutib o'tirishgan edi.
"U hech qachon qaytib kelmadi", dedi Rashid AFP axborot agentligiga.
Hukm, tergovga asoslanib, ayblanuvchi, armiya mayori, "Abdul Rashid Vanini o'z qamoqida o'ldirgan va uning jasadini yo'q qilgan" deb aytdi.
Unda Vanining o'lim sanasi u g'oyib bo'lgan kun bilan bir xil qayd etilgan, ammo uning jasadi qayerda joylashgani haqida hech qanday ma'lumot berilmagan.
"Hukumat endi, 29 yildan so'ng, sudda bunday vahshiylik qilinganini tan oldi", dedi hozir 34 yoshda bo'lgan Rashid.
Kashmirda g'oyib bo'lgan erkaklarning xotinlari "yarim bevalar" deb ataladi — ular erlarining o'lganligini bilmaguncha to'liq motam tuta olmaydilar.
"Agar bu avvalroq sodir bo'lganida, Kashmir boshqacha ko'rinardi", deb qo'shimcha qildi Rashid. "Bizning hayotimiz boshqacha bo'lar edi va onamning sog'lig'i ham boshqacha bo'lar edi."
Musulmonlar ko'p bo'lgan Kashmir 1947 yilda Britaniya hukmronligidan mustaqil bo'lganidan beri Hindiston va Pokiston o'rtasida bo'lingan. Ikkalasi ham Himoloy hududiga to'liq da'vo qiladi va yadro quroliga ega qo'shnilar o'shandan beri bir necha bor to'qnashgan — eng oxirgisi o'tgan yil.
1989 yilda, o'z taqdirini belgilash huquqi uchun muvaffaqiyatsiz siyosiy kurashlardan so'ng, isyonchi guruhlar qurolli kurashni boshladilar. Ular Kashmirming mustaqilligini yoki Pokiston bilan birlashishini talab qildilar.
Nyu-Dehli o'z askarlarini joylashtirdi va Pokistonni isyonchilarni qo'llab-quvvatlashda aybladi — bu da'voni Islomobod rad etadi.
Manzarali sayyohlik maskani dunyodagi eng harbiylashtirilgan joylardan biriga aylandi. O'n minglab odamlar, asosan tinch aholi, o'shandan beri o'ldirilgan.
Bugungi kunda qo'zg'olon asosan bostirilgan, ammo kamida 500 000 hind askari u yerda joylashgan.
Nyu-Dehlidagi fuqarolik erkinliklari guruhi Xalq Ittifoqi Demokratik Huquqlar Uchun, Vanining sud tomonidan o'limini e'lon qilishi 1989 yilda zo'ravonlik kuchayganidan beri Kashmirdagi "inson huquqlari hikoyasini o'zida mujassam etadi" dedi.
U Vani "majburiy yo'qolib qolish" holatlaridan biri ekanligini aytdi.
G'oyib bo'lganlarning ota-onalari uyushmasi (APDP) huquq guruhiga ko'ra, 8 000 ga yaqin g'oyib bo'lgan odam bo'lishi mumkin. Ulardan ba'zilari, ehtimol, isyonchilar tomonidan o'g'irlangan bo'lishi mumkin, dedi u.
U 2009 yilda Pokiston bilan de-fakto chegara bo'ylab uzoq tog'li zonalarda 2 700 ta belgisiz qabrlarni xaritaga tushirdi. Shuningdek, u aholining xavfsizlik kuchlari tomonidan qoldirilgan jasadlarni ko'mganliklari haqidagi da'volarini keltirdi.
Bu joylar orasida Kupvara bor edi, u erda aholi AFPga zanglagan metall raqamli belgilar bilan belgilangan qabrlar qatorlarini ko'rsatdi.
40 yoshlardagi bir erkak 1990 yildan 2000 yilgacha u va qishloq aholisi politsiya tomonidan qoldirilgan taxminan 500 jasadni "insonparvarlik ishi" sifatida ko'mganliklarini aytdi. Politsiya jasadlarni ular kimligini aytmasdan qoldirgan, dedi u.
"Keyin, biz g'oyib bo'lgan kashmirliklarning qarindoshlari uchun qabrlarni ochdik", dedi u, ba'zi oilalar jasadlarni aniqlay olganliklarini qo'shimcha qildi.
Nyu-Dehli va xavfsizlik idoralari jasadlar ular aniqlay olmagan to'qnashuvlarda o'ldirilgan jangchilarning jasadlari ekanligini ta'kidladilar. Ular g'oyib bo'lgan erkaklar Pokistonga o'tib ketgan bo'lishi mumkinligini aytdilar.
Kashmirming Davlat Inson Huquqlari Komissiyasi ham qabrlarni tekshirdi. 2011 yilda u APDP tomonidan aniqlangan 38 joyda ko'milgan jasadlarni topdi va hukumat saytlardagi 2 730 jasadning faqat 464 tasining identifikatoriga ega ekanligini aytdi.
Komissiya "ko'plab g'oyib bo'lgan odamlar" belgisiz qabrlarda topilishi mumkinligini aytdi.
U chaqirgan DNK testlari o'tkazilmagan va komissiya 2019 yilda Nyu-Dehli markaziy hukumati Kashmirming to'g'ridan-to'g'ri nazoratini olganidan keyin yopilgan.
Rashid uning oilasi "hech qanday kuchni ayamaganini", shu jumladan, mablag' to'plash uchun uyini sotganini aytdi.
Ular to'xtash uchun bosimga duch kelishdi, ularga armiya ofitserlari tomonidan "bo'lgan narsa bo'lgan" deb xususiy ravishda aytilganidan keyin qidiruvni to'xtatish uchun pul taklif qilingan, dedi Rashid.
"Men buvimning uyimizdagi bir polkovnikga: 'Menga o'g'limni qaytarib bering', deganini eslayman", dedi Rashid.
Shuningdek, ularga Vanining ozod etilishiga yordam berish uchun pul to'lash so'ralgan, bu guruh taslim bo'lgan va hukumat tomoniga o'tgan sobiq isyonchilar guruhi tomonidan. Buning o'rniga, oila ishni sudda davom ettirdi.
Rashid, onasi bilan Vani qidirib armiya lageriga tashrif buyurgan, politsiya tergovi Vanining hibsga olinishini buyurgan ofitser bilan uchrashganini aytdi. "Men juda yosh edim, lekin hali ham uning yuzini eslayman", dedi Rashid.
Vanining ishi ko'plardan biri.
2002 yilda Jana Begum, uning eri Manzur Ahmad Dar va ularning to'rt farzandi yarim tunda askarlar eshikni taqillatib uyg'otdilar. Ular Darni hibsga oldilar.
"Bu xuddi yirtqich qush uni bizdan tortib olgandek edi", dedi Begum AFPga Srinagardagi uyida.
Uning oilasi uni boshqa ko'rmadi yoki eshitmadi.
Hokimiyat, noroziliklar va huquqiy kurashlardan so'ng, identifikatsiya paradi tashkil qildi. Begum Darni olib ketgan ofitserni ko'rsatdi, ammo o'shandan beri yillar davomida sud kurashlari Dar bilan nima sodir bo'lganini aniqlashda foydasiz bo'ldi.
Oila 2016 yilda ramziy dafn marosimlarini o'tkazdi, politsiya ofitserlari ularga xususiy ravishda Dar "so'roq paytida" vafot etganini aytganidan so'ng, uning qizi Bilkis Manzur aytdi.
U otasi g'oyib bo'lganida 15 yoshda edi.
"Men otamning bu dunyoda emasligini bilaman", dedi u AFPga. "Mumkin bo'lgan yagona adolat — ular bizga otam va uning jasadi bilan nima qilganliklarini aytishlari."
G'oyib bo'lgan erkaklarning yana uch oilasi AFPga o'xshash travmatik kampaniyalar haqida gapirib berdi, ammo ular o'zlarini tanishtirishni xohlamadilar, chunki ular qasos olishdan qo'rqadilar.
"Farzandlarimiz avlodlari bu og'riq va adolatsizlikka jimgina chidashlari kerak bo'ladi", dedi bir erkak, yo'qolgan o'g'lini motam tutib.

Джунаиду Рашиду было пять лет, когда его отец исчез из-под военной стражи почти три десятилетия назад — один из тысяч людей, пропавших без вести во время вооруженного восстания в Кашмире, находящемся под управлением Индии.
Но после многих лет поисков семьи и судебных баталий судья в спорной гималайской территории в апреле объявил то, во что Рашид уже верил: его отец, Абдул Рашид Вани, мертв.
Это было первое такое решение среди тысяч петиций о пропавших без вести, знаменующее редкое признание потери, которого у многих других семей до сих пор нет.
Решение предписало выдачу «свидетельства о смерти», а также признало полицейское расследование, которое установило офицера армии, задержавшего Вани в июле 1997 года.
Вани, торговец древесиной, был остановлен недалеко от своего дома в городе Сринагар, когда нес «большую сумму наличных» для оплаты поставщикам, по словам его семьи и полицейского расследования.
В тот вечер его жена и двое детей «наряженные» сидели, ожидая его возвращения, чтобы отвезти их на свадебный прием.
«Он так и не вернулся», — рассказал Рашид агентству AFP.
Решение, ссылаясь на расследование, заявило, что обвиняемый, армейский майор, «убил Абдула Рашида Вани в своем заключении и избавился от его трупа».
В нем дата смерти Вани указана как день его исчезновения, но не сообщается, где находится его тело.
«Правительство теперь, спустя 29 лет, признало в суде, что такое зверство было совершено», — сказал Рашид, которому сейчас 34 года.
В Кашмире жены пропавших мужчин известны как «полувдовы» — они не могут полностью оплакивать, пока не узнают, что их мужья мертвы.
«Если бы это случилось раньше, я думаю, Кашмир выглядел бы иначе», — добавил Рашид. «Наша жизнь была бы другой, и здоровье моей матери было бы другим».
Кашмир с мусульманским большинством был разделен между Индией и Пакистаном с момента их независимости от британского правления в 1947 году. Оба претендуют на гималайскую территорию полностью, и ядерные соседи с тех пор несколько раз вступали в конфликты — последний в прошлом году.
В 1989 году, после неудачных политических борьб за право на самоопределение, повстанческие группы начали вооруженную борьбу. Они добивались независимости Кашмира или его слияния с Пакистаном.
Нью-Дели разместил своих солдат, обвинив Пакистан в поддержке повстанцев — обвинение, которое Исламабад отрицает.
Живописное туристическое направление превратилось в одно из самых милитаризованных мест в мире. Десятки тысяч людей, в основном гражданские, были убиты с тех пор.
Сегодня восстание в значительной степени подавлено, но по меньшей мере 500 000 индийских солдат остаются там.
Народный союз за демократические права, правозащитная группа из Нью-Дели, заявила, что судебное объявление смерти Вани «воплощает историю прав человека» в Кашмире с момента эскалации насилия в 1989 году.
Он сказал, что Вани был лишь одним из многих случаев «насильственного исчезновения».
По данным правозащитной группы Ассоциации родителей пропавших без вести (APDP), может быть до 8 000 пропавших людей. Некоторые из них, вероятно, были похищены повстанцами, сказали они.
В 2009 году она нанесла на карту 2 700 немаркированных могил в отдаленных горных зонах вдоль де-факто границы с Пакистаном. Она также привела заявления жителей о том, что они похоронили изуродованные тела, оставленные силами безопасности.
Среди этих мест был Купвара, где жители показали AFP ряды могил, отмеченных ржавыми металлическими номерными знаками.
Один мужчина средних лет сказал, что с 1990 по 2000 год он и жители деревни похоронили около 500 тел, оставленных полицией, как «гуманитарную работу». Полиция оставила тела, не сообщая, кто они, сказал он.
«Позже мы открывали могилы для родственников пропавших кашмирцев», — сказал он, добавив, что некоторые семьи смогли опознать тела.
Нью-Дели и органы безопасности настаивали на том, что тела были бойцами, убитыми в столкновениях, которых они не могли опознать. Они сказали, что пропавшие мужчины, вероятно, перешли в Пакистан.
Государственная комиссия по правам человека Кашмира также исследовала могилы. В 2011 году она обнаружила тела, захороненные в 38 местах, определенных APDP, и заявила, что правительство имеет данные только о 464 из 2 730 тел на этих участках.
Комиссия заявила, что возможно, что «многие пропавшие без вести» могут быть найдены в немаркированных могилах.
Тесты ДНК, которые она запросила, не были проведены, и комиссия была закрыта в 2019 году после того, как центральное правительство Нью-Дели взяло под прямой контроль Кашмир.
Рашид сказал, что его семья «не жалела усилий» для поиска Вани, включая продажу семейного дома для сбора средств.
Они сталкивались с давлением, чтобы остановиться, им предлагали деньги от армейских офицеров, чтобы прекратить поиски после того, как им частным образом сказали, что «что случилось, то случилось», сказал Рашид.
«Я помню, как моя бабушка сказала полковнику в нашем доме: „Просто верни мне моего сына“», — сказал Рашид.
Их также просили заплатить за помощь в освобождении Вани группе бывших повстанцев, которые с тех пор сдались и перешли на сторону правительства. Вместо этого семья продолжила дело в суде.
Рашид, который посетил армейский лагерь с матерью в поисках Вани, сказал, что встретил офицера, которого полицейское расследование назвало приказавшим задержать Вани. «Я был очень молод, но до сих пор помню его лицо», — сказал Рашид.
Дело Вани — лишь одно из многих.
В 2002 году Джана Бегум, ее муж Манзур Ахмед Дар и их четверо детей были разбужены солдатами, стучавшими в дверь в полночь. Они задержали Дара.
«Это было похоже на то, как хищная птица вырвала его у нас», — сказала Бегум AFP у себя дома в Сринагаре.
Его семья больше никогда его не видела и не слышала.
Власти, после протестов и судебных разбирательств, организовали опознание. Бегум указала на офицера, который, по ее словам, забрал Дара, но годы судебных баталий с тех пор оказались бесплодными в выяснении того, что случилось с Даром.
Семья провела символические похоронные обряды в 2016 году после того, как полицейские офицеры частным образом сказали им, что Дар умер «во время допроса», сказала его дочь Билькис Манзур.
Ей было 15 лет, когда ее отец исчез.
«Я знаю, что моего отца нет в этом мире», — сказала она AFP. «Единственная возможная справедливость — это чтобы они сказали нам, что именно они сделали с моим отцом и его телом».
Три другие семьи пропавших мужчин рассказали AFP о подобных травматических кампаниях за ответы, но они не захотели, чтобы их идентифицировали, потому что боятся репрессий.
«Поколениям наших детей придется молча терпеть эту боль и несправедливость», — сказал один мужчина, оплакивая своего пропавшего сына.