Ispaniyaning Kataloniya ajralish harakatiga aloqador shaxslarga amnistiya berish to‘g‘risidagi qonuni Yevropa Ittifoqi qonunchiligiga zid emas, deya qaror qildi Yevropa Ittifoqining yuqori sudi. Ushbu qaror Ispaniya hukumati va uning kataloniyalik ittifoqchilari uchun muhim yutuq bo‘ldi.
Yevropa Adliya sudi payshanba kuni chiqargan qarorida, amnistiya qonunining qabul qilinishi va qo‘llanilishi a’zo davlatlarning vakolatiga kirganligi sababli, YI qonunchiligi bunga to‘sqinlik qilmasligini ta’kidladi.
Sudya qarorni e’lon qilar ekan, sud “institutsional va siyosiy keskinliklarni kamaytirish hamda yarashuv jarayonini osonlashtirish maqsadida jinoiy javobgarlikni bekor qilishni nazarda tutuvchi qonunga qarshi emas”, dedi.
Sud, shuningdek, amnistiya to‘g‘risida ikki oy ichida qaror qabul qilishni talab qiluvchi protsessual muddatni, qoida tariqasida, qonuniy deb topdi. Biroq, sudyalar bunday qarorlar qabul qilinishidan oldin Yevropa sudining dastlabki murojaat ishlari bo‘yicha qarorlarini kutish zarurligini ta’kidladilar.
2024-yilda Ispaniya quyi palatasi 2011-yildan boshlab Kataloniya ajralish harakati bilan bog‘liq jinoyatlarda ishtirok etgan yuzlab amaldor va faollarning jinoiy ishlarini bekor qiluvchi qonunni ma’qullagan edi. Yevropa sudining ushbu qarori harakatning surgundagi rahbari Karles Pudgdemontning qaytishiga yo‘l ochishi mumkin.
Ushbu qonun Ispaniyadagi so‘nggi o‘n yilliklardagi eng og‘ir siyosiy inqirozga chek qo‘ydi. 2015-yilda Kataloniyadagi mintaqaviy saylovlarda g‘alaba qozongan kataloniyalik mustaqillik tarafdorlari 2017-yilda mustaqillik bo‘yicha referendum o‘tkazgan va bu referendum Ispaniya Konstitutsiyaviy sudi tomonidan noqonuniy deb topilgan edi.
Sotsialistik partiyadan bo‘lgan Bosh vazir Pedro Sanches amnistiya taklifini Kataloniya ajralish tarafdori partiyalarining parlamentdagi qo‘llab-quvvatlashi evaziga ilgari surgan edi. Bu qo‘llab-quvvatlash unga 2023-yildagi noaniq saylovlardan keyin bosh vazir lavozimida qolish imkonini bergan. Amnistiyaga konservatorlar qarshi chiqqan edi.
Payshanba kungi qaror a’zo davlatlarning YI qoidalari doirasida amnistiya qonunlarini qabul qilish vakolatlari doirasi va chegaralariga oydinlik kiritdi.

Закон Испании, предоставляющий амнистию причастным к сепаратистскому движению Каталонии, не нарушает законодательство Европейского Союза, постановил высший суд ЕС. Это решение стало поддержкой для испанского правительства и его каталонских союзников.
Суд Европейского союза в четверг постановил, что закон об амнистии не противоречит праву ЕС, поскольку его принятие и применение входят в компетенцию государств-членов.
Суд «не возражает против закона, который, с целью снижения институциональной и политической напряженности и содействия процессу примирения, предусматривает прекращение уголовной ответственности», — заявил один из судей при оглашении решения.
Суд также постановил, что процессуальный срок, требующий принятия решения об амнистии в течение двух месяцев, в принципе является законным. Однако судьи подчеркнули, что решения Суда ЕС по делам преюдициального заключения должны ожидаться до принятия таких решений.
В 2024 году нижняя палата Испании одобрила закон об аннулировании судимостей сотен чиновников и активистов, причастных к преступлениям, связанным с каталонским сепаратистским движением с 2011 года. Решение Суда ЕС может проложить путь к возвращению изгнанного лидера движения Карлеса Пучдемона.
Этот закон подвел черту под самым серьезным политическим кризисом в Испании за последние десятилетия, когда каталонские сторонники независимости, выигравшие региональные выборы 2015 года в Каталонии, провели референдум о независимости в 2017 году, который был признан неконституционным Конституционным судом Испании.
Премьер-министр Педро Санчес от Социалистической партии выдвинул предложение об амнистии в обмен на поддержку в парламенте со стороны каталонских сепаратистских партий, что позволило ему остаться на посту премьер-министра после безрезультатных выборов 2023 года. Амнистия встретила сопротивление со стороны консерваторов.
Четверговое решение прояснило объем и пределы полномочий государств-членов по принятию законов об амнистии в рамках правил ЕС.