Amerika Qo'shma Shtatlari Davlat kotibi Marko Rubio payshanba kuni 65 dan ortiq davlat ishtirokida “Siyosiy terrorizmning qayta tiklanishi bo'yicha vazirlar yig'ilishi”ni o'tkazmoqda. Ushbu tadbir AQSh Davlat departamenti tomonidan “xalqaro hamjamiyatning terrorizmga qarshi kurashidagi ko'r nuqta” deb atalgan “yangilangan tahdid”ga qarshi muvofiqlashtirishni maqsad qilgan.
Tanqidchilar, jumladan Amerika Fuqarolik Erkinliklari Ittifoqi (ACLU) Reuters agentligiga bildirishicha, “chap qanot terrorizmi ta'riflari qonuniy norozilik faoliyati va siyosiy raqiblarni nishonga olish uchun ishlatilishi mumkin, haqiqiy xavfsizlik tahdidlariga qarshi emas”.
Tramp ma'muriyatining 2026 yilgi terrorizmga qarshi strategiyasi uch asosiy tahdidni belgilaydi: “islomiy terrorizm”, “narko-terrorizm” va “zo'ravon chap qanot ekstremistlari, jumladan anarxistlar va antifashistlar”. Strategiyada uchinchi toifa an'anaviy ravishda e'tibordan chetda qolgani ta'kidlanadi va 2025 yil sentyabrida Charli Kirkning o'ldirilishi “ekstremal transgender mafkuralarni targ'ib qilgan radikal” tomonidan amalga oshirilgani qayd etilgan.
Strategiya o'ng qanot ekstremizmi va oq tanlilar ustunligi guruhlarini o'z ichiga olmaydi, garchi ular bir qator zo'ravonliklarda ayblangan bo'lsa-da, jumladan 2020 yil 6 yanvarda Kapitoliyga hujum qilgan va saylov natijalarini bekor qilishga uringan shaxslar.
Gaagadagi Xalqaro Terrorizmga Qarshi Markaz direktori Tomas Renardning so'zlariga ko'ra, sammit AQShning tahdidga bo'lgan qarashidagi tub o'zgarishni aks ettiradi. “Biz hozir Qo'shma Shtatlarda ko'rayotgan narsa shundaki, terrorizmga qarshi kurash butunlay siyosiylashtirilgan, qurolga aylantirilgan”, dedi u Al Jazeeraga. “Masalan, o'nlab yillar davomida asosiy ichki tahdid deb hisoblangan o'ng qanot terrorizmi endi AQShning terrorizmga qarshi strategiyasidan butunlay yo'qoldi.”
70 dan ortiq davlat taklif qilingan bo'lib, Isroil tashqi ishlar vaziri Gideon Sa'ar ham ishtirok etishi kutilmoqda. Yig'ilishning maqsadi “muvofiqlashtirishni kengaytirish, axborot almashinuvini yaxshilash va xalqaro huquqni muhofaza qilish mexanizmlarini kuchaytirish” ekani aytilmoqda.
Renardning ta'kidlashicha, ko'plab Yevropa davlatlari ushbu vazirlar yig'ilishiga nisbatan noroziligini nisbatan past darajadagi vazirlarni yuborish orqali bildirmoqda. “Ular bu mavzu bunday yig'ilishni oqlashiga ishonchlari komil emas, lekin shu bilan birga Qo'shma Shtatlarni g'azablantirishni ham xohlamaydilar”, dedi u.
2025 yil noyabrida AQSh to'rtta Yevropa guruhini terrorchi tashkilot deb e'lon qildi: Germaniyaning Antifa Ost, Italiyaning Norasmiy Anarxistlar Federatsiyasi/Xalqaro Inqilobiy Front (FAI/FRI), Gretsiyaning Qurolli Proletar Adolati va Gretsiyaning Inqilobiy Sinfiy O'zini Himoya Qilish.
Kato instituti ma'lumotlariga ko'ra, 1975 yildan 2025 yilgacha AQShdagi siyosiy motivli terrorizmda (Oklahoma portlashi va 11 sentyabr voqealaridan tashqari) “o'ng qanot terrorchilari o'ldirilganlarning 45 foizini, islomchilar 32 foizini, chap qanot terrorchilari 16 foizini tashkil qiladi”. Renardning so'zlariga ko'ra, sammit hal qilmoqchi bo'lgan muammoni o'zi yaratmoqda: “Qo'shma Shtatlar ushbu sammit va strategiyasi bilan o'ng qanot terrorizmi tahdidi bo'yicha ko'r nuqta yaratmoqda, chunki bu tahdid AQShda mustahkam ildiz otgan.”

Госсекретарь США Марко Рубио в четверг проводит конференцию с участием более 65 стран, посвященную политическому насилию со стороны крайне левых. Мероприятие, названное «Министерская встреча по возрождению политического терроризма», направлено на координацию действий в отношении того, что Госдепартамент США называет «возобновленной угрозой», которая «оставалась слепым пятном в фокусе международного сообщества по борьбе с терроризмом».
Критики, включая Американский союз гражданских свобод (ACLU), заявили агентству Reuters, что «определения левого терроризма могут использоваться для преследования законной протестной деятельности и политических оппонентов, а не реальных угроз безопасности».
Стратегия администрации Трампа по борьбе с терроризмом на 2026 год определяет три основные угрозы: «исламистский терроризм», «наркотерроризм» и «насильственные левые экстремисты, включая анархистов и антифашистов». В стратегии отмечается, что третья категория традиционно игнорировалась, и указывается, что убийство Чарли Кирка в сентябре 2025 года было совершено «радикалом, проповедовавшим экстремальные трансгендерные идеологии».
Стратегия не включает правый экстремизм и группы превосходства белых, несмотря на растущие случаи насилия, в которых обвиняются некоторые из этих организаций, включая тех, кто атаковал Капитолий 6 января 2020 года в попытке отменить президентские выборы, которые проиграл Дональд Трамп.
Томас Ренар, директор Гаагского международного центра по борьбе с терроризмом, заявил, что саммит отражает фундаментальный сдвиг в том, как США видят угрозу. «То, что мы сейчас наблюдаем в Соединенных Штатах, — это полная политизация и инструментализация борьбы с терроризмом», — сказал он Al Jazeera. «Например, угроза правого терроризма, которая десятилетиями считалась основной внутренней угрозой, теперь полностью исчезла из стратегии США по борьбе с терроризмом».
Приглашения были разосланы более чем 70 странам, и, как сообщается, министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар будет присутствовать вместе с представителями многих других стран. Заявленная цель — «расширить координацию, улучшить обмен информацией и укрепить международные механизмы правоприменения».
Ренар отмечает, что многие европейские страны выражают свою обеспокоенность этим министерским совещанием, направляя относительно младших министров. «Они не особенно убеждены, что эта тема оправдывает такого рода собрание, но в то же время они не хотят antagonизировать Соединенные Штаты. Поэтому это компромисс, который они нашли», — сказал он.
В ноябре 2025 года США объявили четыре европейские группы террористическими организациями: немецкую Antifa Ost, итальянскую Неформальную анархистскую федерацию/Международный революционный фронт (FAI/FRI), греческую Вооруженную пролетарскую справедливость и греческую Революционную классовую самозащиту.
По данным Института Като, с 1975 по 2025 год в политически мотивированном терроризме на территории США (за исключением взрыва в Оклахома-Сити и 9/11) «правые террористы несут ответственность за 45 процентов убитых, исламисты — за 32 процента, левые террористы — за 16 процентов». Ренар говорит, что саммит создает ту самую проблему, которую пытается решить: «Соединенные Штаты этим саммитом и своей стратегией создают слепое пятно в отношении угрозы правого терроризма, поскольку эта угроза глубоко укоренена в Соединенных Штатах».