Germaniyaning eng yuqori futbol ligasi Bundesliga Amerika Qo'shma Shtatlarida yangi translyatsiya uyini topdi. Olti yil davomida ESPNda namoyish etilgan liga endi USA Network va Fandango platformalarida ko'rsatiladi. Shartnoma 2030-31 mavsumigacha amal qiladi va yiliga taxminan 20 million dollarga (17,4 million yevro) baholanmoqda, bu avvalgi ESPN bilan tuzilgan 34 million dollarlik shartnomadan sezilarli darajada kam.
USA va Fandango Versant media kompaniyasiga tegishli bo'lib, kompaniya NFL va NBA kabi eng yirik ligalardan pastroq darajadagi translyatsiya huquqlari uchun uy sifatida rivojlanishga intilmoqda. Fandango asosan kino chiptalarini sotib olish uchun ilova bo'lsa-da, Versant jonli sportni qo'shish orqali o'z taklifini diversifikatsiya qilmoqchi. Barcha 300 dan ortiq Bundesliga o'yinlari ushbu kanallarda namoyish etiladi, USA obuna talab qiladi, Fandango esa bepul va reklama bilan qo'llab-quvvatlanadi.
AQShdagi Bundesliga muxlislarining ijtimoiy tarmoqlardagi munosabati asosan salbiy bo'ldi. @skierpro foydalanuvchisi: "Bu Bundesligani yanada noaniq qiladi. Liganing AQShdagi har qanday jadalligi va tomoshabinlar o'sishi yo'q qilinadi. Germaniyada ushbu shartnomani imzolagan odamlar AQSh haqida hech qanday tasavvurga ega emas. Ular bu kelishuv bilan o'z oyoqlariga o'q uzishdi", deb yozdi. Corbin Williams esa: "Bu yomon. Har bir o'yinni boshqa ko'plab sport turlariga ega bo'lgan ESPNda ko'rsatishning soddaligi mukammal edi. Fandango, deyarli sport translyatsiyasi tajribasiga ega bo'lmagan kompaniya, bepul bo'lishi mumkin, ammo USAdagi o'yinlar qimmat YT TV, Fubo yoki shunga o'xshash paketni talab qiladi", dedi.
Ba'zilar moliyaviy daromadning pasayishi Bundesliga uchun zamon belgisi deb hisoblasa, boshqalar buni imkoniyat sifatida ko'radi. Germaniyaning Otto Beisheim menejment maktabining sport iqtisodiyoti professori Dominik Shreyer DWga bergan intervyusida: "Tashqaridan qaraganda, yangi kelishuv har mavsumda kamroq media-huquq daromadi keltiradi, ammo kengroq tarqatish, ko'proq kashf qilish imkoniyati va Bundesliganing mavjud muxlislar bazasidan tashqaridagi tomoshabinlarga erishish imkoniyatini beradi. Xabar qilingan moliyaviy daromad pastroq ko'rinadi, ammo potentsial qamrov kengroq", dedi.
Shreyer, shuningdek, Bundesliga AQSh bozorida o'z mavqeini yaxshilash uchun katta vazifaga duch kelganini ta'kidladi. "U ko'zga ko'ringan jadval, kuchli reklama va mahalliylashtirilgan hikoyalar orqali iste'mol kapitalini qurishi kerak. Tomoshabinlar mahsulotni kashf etgandan so'ng, takroriy ta'sir qilish ularga klublar haqida o'rganish, yulduzlarni tanib olish, raqobatlarni tushunish va asta-sekin vaqti-vaqti bilan tomosha qilishni odat, muxlislik va oxir-oqibat tijorat qiymatiga aylantirishga yordam beradi", dedi u.

Немецкая Бундеслига нашла нового вещателя в Соединенных Штатах после шести лет на ESPN. Сделка с USA Network и Fandango заключена до сезона 2030-31 годов и оценивается примерно в 20 миллионов долларов (17,4 миллиона евро) в год, что заметно меньше 34 миллионов долларов, которые платил ESPN.
USA и Fandango входят в медиакомпанию Versant, которая стремится стать домом для прав на трансляцию ниже уровня НФЛ и НБА. Fandango в основном известен как приложение для покупки билетов в кино, но Versant диверсифицирует предложение, включая прямые спортивные трансляции. Все более 300 матчей Бундеслиги будут показываться на этих каналах: USA требует подписки, а Fandango бесплатен и поддерживается рекламой.
Реакция американских болельщиков Бундеслиги в соцсетях была в основном негативной. Пользователь @skierpro написал: «Это сделает Бундеслигу еще более непопулярной. Любой импульс, который лига имела в США, будет уничтожен. Люди в Германии, подписавшие это соглашение, понятия не имеют о США. Они выстрелили себе в ногу». Корбин Уильямс добавил: «Это плохо. Простота показа каждого матча на ESPN, где уже много других видов спорта, была идеальной. Fandango, компания почти без опыта спортивных трансляций, может быть бесплатной, но игры на USA потребуют дорогого пакета YT TV, Fubo и т.д.».
Некоторые считают снижение финансовой отдачи признаком времени для Бундеслиги, другие видят в этом возможность. Доминик Шрейер, профессор спортивной экономики из Германии, заявил DW: «Внешне новое соглашение приносит меньший доход от медиаправ за сезон, но обеспечивает более широкое распространение, лучшую обнаруживаемость и шанс охватить зрителей за пределами существующей фанатской базы. Сообщаемая финансовая отдача ниже, но потенциальный охват больше».
Шрейер также отметил, что Бундеслиге предстоит огромная работа по улучшению своих позиций за столом переговоров. «Ей нужно использовать заметное расписание, активную рекламу и локализованные истории для создания потребительского капитала. Как только зрители откроют для себя продукт, повторное воздействие поможет им узнать клубы, признать звезд, понять соперничество и постепенно превратить случайный просмотр в привычку, фанатизм и в конечном итоге коммерческую ценность», — сказал он.