Germaniya kansleri Fridrix Merz va Fransiya prezidenti Emmanuel Makron o‘rtasidagi uchrashuvlar haftasi yuqori darajadagi hamkorlikni namoyish etdi. Biroq, mutaxassislarning fikricha, bu hamkorlik aslida jiddiy farqlar va muammolarga duch kelmoqda.
Yakshanba kuni Bryul shahridagi Avgustburg saroyida bo‘lib o‘tgan uchrashuv ramziy ahamiyatga ega edi – aynan shu joyda 1962 yilda Sharl de Goll va Konrad Adenauer Fransiya-Germaniya hamkorligiga asos solgan edi. Shuningdek, Merz 14 iyul kuni Parijdagi Bastiliya kuni paradida ishtirok etdi – bu 2019 yildan beri birinchi marta yuz berdi.
Germaniya hukumati matbuot kotibi Shteffen Meyer munosabatlarning sovuqligi haqidagi mish-mishlarni rad etdi: “Munosabatlarning sovuqligi haqida gap yo‘q; aksincha, munosabatlar juda yaxshi va biz uni shunday saqlab qolish uchun ishlaymiz.”
Biroq, Germaniya-Fransiya instituti direktori o‘rinbosari Stefan Zaydendorfning ta’kidlashicha, Merz hokimiyatga kelganidan beri ikki davlat o‘rtasida jiddiy farqlar mavjud. Energiya siyosatidagi farqlar (Germaniyaning atom energiyasidan voz kechishi va Fransiyaning atom energiyasini qo‘llab-quvvatlashi) va Yevropa fiskal siyosatidagi kelishmovchiliklar bunga misol bo‘la oladi.
Shu bilan birga, yadroviy to‘xtatuvchi kuch sohasida hamkorlik kuchaymoqda: Germaniya AQShning yadroviy himoyasi ishonchsiz bo‘lib borayotganini his qilmoqda va birinchi marta nemis qo‘shinlari fransuz yadroviy mashg‘ulotlarida ishtirok etishi kutilmoqda.
Bastiliya kuni paradi “Yevropaning strategik uyg‘onishi” shiori ostida o‘tdi. Makron Ukraina yordamini davom ettirish va Donald Tramp boshchiligidagi AQShga qarshi Yevropaning o‘ziga bo‘lgan ishonchini kuchaytirish signalini yuborishni maqsad qilgan.
Germaniya Ukrainadagi urush bo‘yicha “ixtiyoriylar koalitsiyasi” harbiy mashg‘ulotlarida ishtirok etishga rozi bo‘ldi. Birinchi mashg‘ulotlar Polshada o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
So‘nggi haftalarda Fransiya-Germaniya munosabatlarida salbiy yangiliklar ko‘p bo‘ldi: FCAS qiruvchi samolyot loyihasi rasman bekor qilindi, MGCS tank loyihasi ham xavf ostida. Rheinmetall kompaniyasi loyihani shubha ostiga qo‘ydi.
Iyul oyi boshida o‘ng populist Marin Le Pen 2027 yilgi prezidentlik saylovlarida nomzodligini e’lon qildi. Makron endi saylanish huquqiga ega emas. Ba’zi so‘rovnomalar Le Penning g‘alaba qozonish ehtimolini ko‘rsatmoqda, bu Germaniya hukumati uchun dahshatli tush bo‘ladi.
Germaniya Xalqaro Munosabatlar Kengashining Fransiya bo‘yicha eksperti Yakob Rossning fikricha, Le Penning g‘alabasi ishonchning yo‘qolishiga va ko‘plab sohalarda hamkorlikning buzilishiga olib keladi. Biroq, u Fransiya-Germaniya do‘stlik shartnomasi butunlay tugamaydi, deb hisoblaydi.
Stefan Zaydendorf esa Fransiya-Germaniya munosabatlari siyosatdan tashqari ko‘plab sohalarni qamrab olishini ta’kidlaydi: hukumat, biznes, fuqarolik jamiyati, shaharlararo hamkorlik va talabalar almashinuvi. Berlin eng yomon stsenariyga tayyorgarlik ko‘rmoqda.

Неделя встреч между канцлером Германии Фридрихом Мерцем и президентом Франции Эммануэлем Макроном продемонстрировала высокий уровень сотрудничества. Однако эксперты отмечают, что на самом деле партнерство сталкивается с серьезными разногласиями.
Символическое значение имела встреча в замке Аугустусбург в Брюле, где в 1962 году Шарль де Голль и Конрад Аденауэр заложили основы франко-германского партнерства. Мерц также принял участие в параде в честь Дня взятия Бастилии 14 июля в Париже — впервые с 2019 года.
Представитель правительства Германии Штеффен Мейер опроверг слухи об охлаждении отношений: «Никакого охлаждения отношений нет; напротив, отношения очень хорошие, и мы продолжаем работать над их сохранением».
Однако, по словам заместителя директора Немецко-французского института Штефана Зайдендорфа, с приходом Мерца к власти между двумя странами существуют значительные разногласия. Примеры — энергетическая политика (отказ Германии от атомной энергии против проядерной позиции Франции) и европейская фискальная политика.
В то же время усиливается сотрудничество в сфере ядерного сдерживания: Германия все больше сомневается в надежности ядерной защиты США, и впервые немецкие войска примут участие во французских ядерных учениях этой осенью.
Парад в День взятия Бастилии прошел под девизом «Стратегическое пробуждение Европы». Макрон стремился послать сигнал о продолжении поддержки Украины и укреплении европейской уверенности перед лицом США под руководством Дональда Трампа.
Германия согласилась участвовать в первых военных учениях «коалиции желающих» — группы около 35 стран, поддерживающих Украину в случае прекращения огня с Россией. Первые учения запланированы в Польше.
В последние недели появилось много негативных новостей о франко-германских отношениях: проект истребителя FCAS официально закрыт, проект танка MGCS также под вопросом. Компания Rheinmetall поставила проект под сомнение.
В начале июля правопопулистка Марин Ле Пен объявила о выдвижении своей кандидатуры на президентских выборах 2027 года, в которых Макрон не может участвовать. Некоторые опросы показывают, что у Ле Пен есть шанс победить, что станет кошмаром для правительства Германии.
Эксперт по Франции из Германского совета по международным отношениям Якоб Росс считает, что победа Ле Пен приведет к потере доверия и разрушению сотрудничества во многих областях. Однако он не исключает, что прагматизм возобладает, и RN откажется от крайних требований.
Штефан Зайдендорф отмечает, что франко-германские отношения охватывают гораздо больше, чем политику: правительство, бизнес, гражданское общество, партнерство городов и студенческие обмены. Берлин уже готовится к худшему сценарию.