Xitoyning Jingye Group kompaniyasi yakshanba kuni Buyuk Britaniya hukumatidan tovon puli talab qilib, uning sho'ba korxonasi British Steelni egallab olishni 'ochiq talonchilik' deb atadi.
Buyuk Britaniya hukumati o'tgan yili British Steel ustidan operativ nazoratni o'z qo'liga oldi, chunki egasi Jingye Group Britaniyaning noldan po'lat ishlab chiqarishga qodir oxirgi zavodi moliyaviy jihatdan barqaror emasligi haqida ogohlantirgan edi.
Jingye shanba kuni ijtimoiy tarmoqlardagi bayonotida Buyuk Britaniya hukumatiga qarshi qonuniy choralar ko'rish bilan tahdid qilib, vazirlarni 'xalqaro investitsiya qoidalarini oyoq osti qilishda' aybladi.
Milliylashtirishni 'ochiq talonchilik' deb ta'riflagan Xitoy firmasi 'barcha qonuniy huquqlarni saqlab qolishini, qonuniy huquq va manfaatlarini qat'iy himoya qilishini va to'liq tovonni qonuniy yo'llar bilan oxirigacha talab qilishini' aytdi.
'Buyuk Britaniya Jingyening doimiy investitsiyalari va katta hissasini e'tiborsiz qoldirdi va faqat deyarli nol tovon to'lashga tayyor edi', deyiladi bayonotda.
Kompaniya milliylashtirish 2028 yilga kelib Buyuk Britaniya soliq to'lovchilariga 1,5 milliard funt sterlingdan (2,02 milliard dollar) ko'proqqa tushishi mumkinligini ta'kidladi.
Jingye ikki tomonlama investitsiya bitimlari bo'yicha zararni qoplash uchun protsedura boshlaganini, ammo batafsil ma'lumot bermaganini aytdi.
Xitoy Tashqi ishlar vazirligi tovon to'lashni qo'llab-quvvatlab, Buyuk Britaniyani 'bozor tamoyillari va shartnoma ruhini hurmat qilishga va tovon va boshqa masalalarda ikkala tomon uchun maqbul echimlarni topishga' chaqirdi.
Jingye o'tgan yili Shimoliy Angliyadagi Scunthorpe zavodidagi yuqori o'choqlarni yopishni rejalashtirganidan so'ng, Buyuk Britaniya hukumati favqulodda choralar qabul qilib, British Steel ustidan operativ nazoratni o'z qo'liga olishga imkon berdi.
Hukumat harakatni milliy xavfsizlik bilan izohladi, bu Jingye British Steelni London xususiy sarmoya firmasidan taxminan 70 million funtga sotib olganidan besh yil o'tib sodir bo'ldi.
Vazirlar qurilish, temir yo'l infratuzilmasi va mudofaa uchun strategik po'lat ta'minotini himoya qilish zarurligini ta'kidladilar. Bu harakat Buyuk Britaniyaning qashshoq hududidagi minglab ish o'rinlarini himoya qilish vositasi sifatida ham ko'rildi.
Scunthorpe zavodi hozirda taxminan 2700 kishini ish bilan ta'minlaydi. So'nggi haftalarda Buyuk Britaniya parlamenti payshanba kuni hukumatga British Steelni to'liq davlat mulkiga o'tkazishga imkon beruvchi qonunni qabul qildi.

Китайская Jingye Group в воскресенье потребовала компенсации от правительства Великобритании, назвав захват своей дочерней компании British Steel 'откровенным грабежом'.
Правительство Великобритании взяло операционный контроль над British Steel в прошлом году после того, как владелец Jingye Group предупредил, что последний завод Великобритании, способный производить сталь с нуля, больше не является финансово жизнеспособным.
В заявлении в социальных сетях в субботу Jingye пригрозила судебными исками против правительства Великобритании, обвинив министров в 'попирании международных инвестиционных правил'.
Назвав национализацию 'откровенным грабежом', китайская фирма заявила, что 'сохраняет все законные права, решительно защищает свои законные права и интересы и будет добиваться полной компенсации законными средствами до конца'.
'Великобритания проигнорировала постоянные инвестиции и значительный вклад Jingye и была готова предоставить лишь почти нулевую компенсацию', - говорится в заявлении.
Компания отметила, что национализация может обойтись британским налогоплательщикам более чем в 1,5 миллиарда фунтов стерлингов (2,02 миллиарда долларов) к 2028 году.
Jingye сообщила, что начала процедуру по двусторонним инвестиционным соглашениям для возмещения ущерба, не вдаваясь в подробности.
Министерство иностранных дел Китая поддержало требование компенсации, призвав Великобританию 'добросовестно уважать рыночные принципы и дух контракта и найти решения по компенсации и другим вопросам, приемлемые для обеих сторон'.
После того как Jingye в прошлом году планировала закрыть доменные печи на своем заводе в Сканторпе, на севере Англии, правительство Великобритании приняло чрезвычайные меры, позволившие взять операционный контроль над British Steel.
Правительство сослалось на национальную безопасность, что произошло через пять лет после того, как Jingye купила British Steel у лондонской частной инвестиционной компании примерно за 70 миллионов фунтов.
Министры сослались на необходимость защиты стратегических поставок стали для строительства, железнодорожной инфраструктуры и обороны. Этот шаг также рассматривался как способ защитить тысячи рабочих мест в депрессивном районе Великобритании.
Завод в Сканторпе в настоящее время обеспечивает работой около 2700 человек. В последние недели парламент Великобритании принял закон, позволяющий правительству в четверг перевести British Steel в полную государственную собственность.