Argentina terma jamoasining afsonaviy futbolchisi Lionel Messi, ehtimol, Jahon chempionatidagi so'nggi o'yinini o'tkazdi. Yakshanba kuni Nyu-Jersi shtatining East Rutherford shahrida bo'lib o'tgan finalda Argentina Ispaniyaga 1:0 hisobida mag'lub bo'ldi. Messi maydonda ko'z yoshlarini ushlab turolmadi.
Messi o'zining Instagram sahifasida ispan tilida yozgan postida: "Og'riq juda katta va bu yara uzoq vaqt davolanadi. Ammo men barcha yaxshi narsalarni eslab qolaman... Biz butun kuchimizni berib, o'yinlarni burib yubordik - bu lahazalar abadiy xotiramizda qoladi. Butun mamlakatning qo'llab-quvvatlashi va guruhning mehnati tufayli biz yana dunyo elitasi qatoriga qaytdik", dedi.
Argentina 2022 yilda Qatarda bo'lib o'tgan jahon chempionati finalida Frantsiyani penaltilar seriyasida mag'lub etib, Messining faoliyatidagi so'nggi yirik kubokni qo'lga kiritgan edi. 2026 yilgi Shimoliy Amerika turnirida Argentina yana eng kuchli jamoalardan biri bo'lib, yarim finalda Angliyani ortda qoldirdi, ammo Ispaniya himoyasi ularga birorta ham zarba berishga imkon bermadi.
Messi 39 yoshga to'ldi va 2030 yilgi Ispaniya, Portugaliya va Marokashda o'tkaziladigan jahon chempionatida 43 yoshda bo'ladi. U: "Yurakdan minnatdorchilik bildiraman. Biz yana bir bor bir mamlakat bo'lib birlashdik va argentinalik bo'lish g'ururini baham ko'rdik. Ispaniyani chempionlik bilan tabriklayman", deb yozdi.
Messi turnir boshida Miroslav Kluzening 16 gol rekordini yangiladi va 21 ta gol urdi, ammo Kylian Mbappe (22 gol) uni ortda qoldirdi. Fransuz yulduzi Messining Oltin butsani qo'lga kiritishiga ham to'sqinlik qildi, 10 gol bilan argentinalikning 8 goliga nisbatan ustun keldi.
ESPN xabariga ko'ra, Messi va uning jamoadoshi Rodrigo De Pol Inter Mayami uchun navbatdagi ikki mavsumiy o'yinda va MLS Yulduzlar o'yinida ishtirok etmaydi, chunki ular Jahon chempionatidan keyin dam olishadi.

Легендарный футболист сборной Аргентины Лионель Месси, возможно, провел свой последний матч на чемпионате мира. В воскресенье в Ист-Резерфорде, штат Нью-Джерси, Аргентина проиграла Испании со счетом 1:0 в финале. Месси не смог сдержать слез на поле.
В своем посте в Instagram на испанском языке Месси написал: «Боль огромна, и эта рана заживет не скоро. Но я также держусь за все хорошее... Матчи, которые мы перевернули, выложившись по полной — моменты, которые навсегда останутся в нашей памяти — и поддержка целой страны, которая вместе с упорным трудом этой группы снова вернула нас в элиту мирового футбола».
Аргентина обыграла Францию по пенальти после ничьей 3:3 в финале 2022 года в Катаре, завоевав последний крупный трофей, которого не хватало Месси в его блестящей карьере. На турнире 2026 года в Северной Америке Аргентина снова была одной из лучших команд, одолев Англию в полуфинале, но затем столкнулась с обороной Испании, которая не позволила им нанести ни одного удара по воротам.
Месси исполнилось 39 лет во время турнира, и ему будет 43 года к чемпионату мира 2030 года, который пройдет в Испании, Португалии и Марокко. Он написал: «Спасибо от всего сердца за каждое приветствие и сообщение. Мы снова смогли объединиться как страна и разделить огромную гордость быть аргентинцами. Я также хочу поздравить Испанию с победой в чемпионате».
Месси побил рекорд Мирослава Клозе по количеству голов на чемпионатах мира (16) в начале турнира и забил 21 гол, но его догнал и превзошел Килиан Мбаппе (22 гола). Французская звезда также лишила Месси «Золотой бутсы», забив 10 голов против 8 у аргентинца.
По сообщению ESPN, Месси и его партнер по сборной и клубу «Интер Майами» Родриго Де Поль пропустят следующие два матча регулярного сезона и Матч всех звезд MLS, чтобы отдохнуть и восстановиться после чемпионата мира.