Eron harbiy qoʻmondonligi bayonotida “Nasr-2” operatsiyasi davomida Amazon obyekti toʻliq yoʻq qilingani taʼkidlangan. AQSh rasmiylari va kompaniya rahbariyati bu maʼlumotni hozircha izohlamagan.
Bundan tashqari, Iordaniyadagi AQSh harbiy obyektlariga zarbalar berilgani xabar qilinmoqda. KSR maʼlumotlariga koʻra, havo hujumidan mudofaa radar tizimi va AQSh Harbiy-havo kuchlarining F-15 qiruvchi samolyoti yoʻq qilingan. Bu hujumlar mintaqaviy aniqlash tizimlarini bostirish va keyingi hujumlar koʻlamini kengaytirish maqsadida amalga oshirilgan. Iordaniyadagi obyektlarning zararlangani haqidagi xabarlar AQSh harbiy idorasi tomonidan hali tasdiqlanmagan.
Keskinlik 19-iyul kuni Eron atom energiyasi tashkilotining bayonotidan soʻng yuzaga keldi. Unda AQSh kuchlari mamlakat janubi-gʻarbidagi qurilayotgan “Darxovin” AES maydoniga zarba bergani, bu esa oʻzaro zarbalar zonasini kengaytirishga olib kelgani aytilgan. Avvalroq Eron tomonidan Bahrayndagi Sahir aviabazasi va Salmon portidagi obyektlarga, shuningdek Quvaytdagi Kamp-Arifjan bazasiga hujumlar qayd etilgan edi.
Yaqin Sharq davlatlari AQSh va Eronga 10 kunlik sulh rejasini taklif qilgan. Reja tomonlarning Hormuz boʻgʻozini blokdan chiqarishini nazarda tutadi.

Корпус стражей исламской революции (КСИР) заявил о нанесении удара крылатыми ракетами по центральной дата-инфраструктуре американской компании Amazon в Бахрейне. Удар назван ответом на атаку ВС США на строящуюся в Иране атомную электростанцию.
В заявлении иранского военного командования утверждается, что в ходе операции «Наср-2» объект Amazon полностью уничтожен. Американские власти и руководство компании эту информацию пока не комментировали.
Помимо этого, сообщается о нанесении ударов по военным объектам США в Иордании. Как утверждают КСИР, уничтожены радиолокационная система ПВО и истребитель F-15 ВВС США. Целью называлось подавление региональных систем обнаружения перед возможным расширением масштаба атак. Сообщения о поражении объектов в Иордании также пока не получили подтверждения от американского военного ведомства.
Эскалация последовала за заявлением Организации по атомной энергии Ирана от 19 июля, в котором указывалось на нанесение удара силами США по площадке строящейся АЭС «Дарховин» на юго-западе страны. Ранее иранская сторона зафиксировала атаки на объекты на базе ВВС Сахир и в порту Салман в Бахрейне, а также на базу Кэмп-Арифджан в Кувейте.
Ранее страны Ближнего Востока предложили США и Ирану план 10-дневного перемирия. План предполагает деблокировку Ормузского пролива обеими сторонами конфликта.