Dunyo bo‘ylab yoshlar ish o‘rinlari uchun tobora kuchayib borayotgan raqobatga duch kelmoqda. Bitiruvchilar soni oshib, ishga qabul qilish sekinlashgan va sun’iy intellekt (AI) tomonidan yuzaga keladigan noaniqliklar martaba istiqbollariga putur yetkazmoqda.
Xitoyda ilk bor namoyon bo‘lgan yoshlar ishsizligi inqirozi hukumatlar va bizneslar hal qilishi kerak bo‘lgan jiddiy iqtisodiy va ijtimoiy muammolarni ko‘rsatmoqda. O‘tgan yili Keniya, Peru, Nepal, Indoneziya va Filippinda yoshlar ishsizlik va iqtisodiy imkoniyatlarning yo‘qligi tufayli ko‘chalarga chiqdi.
Bu yil Janubiy Afrika va Marokashda yoshlar ishsizligi norozilik namoyishlarini kuchaytirdi. Hindistonda esa bu muammo “Cockroach Janta Party” nomli satirik ijtimoiy media harakatining paydo bo‘lishiga turtki bo‘ldi.
Yoshlar ishsizligi odatda 15-24 yoshdagi faol ish qidirayotgan, ammo topa olmayotganlar ulushini anglatadi. Bu ko‘rsatkich umumiy ishsizlikdan yuqori bo‘ladi, chunki yoshlar tajriba va aloqalarga ega emas. Ammo bu farq ko‘plab mamlakatlarda kengaymoqda.
Xitoyda universitetga qabul va bitiruvchilar soni ish o‘rinlari yaratilishidan tezroq o‘sdi, bu esa tashvish, uzoq ish qidirish va to‘liq band bo‘lmaslikka olib keldi. May oyida 16-24 yoshli shahar yoshlari orasida rasmiy ishsizlik darajasi 15,6% ni tashkil etdi, bu umumiy 5% ishsizlikdan uch baravar yuqori.
Boshqa mamlakatlarda texnologiya, sekin ishga qabul qilish va raqobatning kuchayishi universitet diplomi bilan xavfsiz oq yoqa martaba o‘rtasidagi bog‘liqlikni zaiflashtirdi. Sun’iy intellektning kirish darajasidagi ish o‘rinlariga ta’siri hali noaniq.
Buyuk Britaniyada bitiruvchilar uchun yangi ish o‘rinlari bitiruvchi bo‘lmaganlarga qaraganda tezroq kamaydi va bu rollarning ko‘pchiligi AI ta’siriga duchor bo‘lgan. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, AI tezroq joriy qilingan firmalarda 15-24 yoshli xodimlar soni sekinroq o‘sgan.
Xalqaro Mehnat Tashkiloti (ILO) eksperti Sara Elderning fikricha, iqtisodiyotlar dinamik emas va ish o‘rinlari yaratilishi yoshlar soniga mos kelmayapti. Ish beruvchilar talablarni oshirib, yoshlarning ish topishini qiyinlashtirmoqda.
Yevropada keng ko‘lamli yoshlar ishsizligi inqirozi yo‘q, ammo 2023-2025 yillar oralig‘ida dunyoning 11 mintaqasidan 8 tasida yoshlar ishsizligi oshgan. Ishlab chiqarish, qurilish va xizmat ko‘rsatish sohalarida yoshlar uchun imkoniyatlar kamaygan.
Germaniyada talabalar ikki yil avvalgiga qaraganda bitiruvdan keyin mos ish topishga nisbatan optimizmni yo‘qotgan. Siyosatchilar va ish beruvchilar munosib ish o‘rinlari yaratish va yoshlarning maktabdan ishga o‘tishini qo‘llab-quvvatlash uchun katta sarmoya kiritishi kerak.
Iqtisodchi Golo Xenseke yoshlarning malakasini ayblashdan ehtiyot bo‘lishga chaqiradi: “Bugungi bitiruvchilar bir necha yil avvalgilaridan qobiliyatsiz emas. Eng muhimi, iqtisodiy o‘sishdir.”

Молодые люди во многих странах мира сталкиваются с растущей конкуренцией за начальные должности по мере увеличения числа выпускников, замедления найма и неопределенности, вызванной искусственным интеллектом (ИИ).
Кризис молодежной занятости, впервые проявившийся в Китае, указывает на серьезные экономические и социальные проблемы, которые необходимо решать правительствам и бизнесу. В прошлом году безработица и отсутствие экономических возможностей вывели молодежь на улицы в Кении, Перу, Непале, Индонезии и на Филиппинах.
В этом году опасения по поводу молодежной безработицы подлили масла в огонь протестов в ЮАР и Марокко. В Индии они способствовали возникновению «Партии тараканов» — сатирического движения в соцсетях, быстро получившего национальную известность.
Уровень молодежной безработицы обычно выше общего, так как у молодых меньше опыта и связей, но этот разрыв увеличивается во многих странах. В Китае число студентов и выпускников росло быстрее создания рабочих мест, что привело к тревоге, длительному поиску работы и неполной занятости.
В мае официальный уровень безработицы среди городской молодежи 16-24 лет в Китае составил 15,6%, что в три раза выше общего уровня в 5%. С 2023 года данные исключают миллионы студентов, что затрудняет сравнение.
Технологии, медленный наем и растущая конкуренция ослабили связь между дипломом и стабильной карьерой. Эксперты опасаются, что ИИ может уничтожить множество начальных позиций. В Великобритании количество новых вакансий для выпускников сократилось быстрее, чем для невыпускников.
Сара Элдер из Международной организации труда (МОТ) считает, что экономики недостаточно динамичны, а создание рабочих мест отстает от числа молодых соискателей. Работодатели повышают требования, затрудняя вход на рынок.
В Европе широкого кризиса нет, но с 2023 по 2025 год уровень молодежной безработицы вырос в 8 из 11 регионов мира. Возможности сократились в производстве, строительстве и сфере услуг.
В Германии студенты стали менее оптимистичны относительно трудоустройства после выпуска. Политикам и работодателям необходимо инвестировать в создание достойных рабочих мест и поддержку перехода молодежи от учебы к работе.
Экономист Голо Хенсеке предостерегает от обвинений в адрес молодежи: «Нынешние выпускники не менее способны, чем предыдущие. Более всего помог бы экономический рост».