Isroilning G‘azo shahridagi Sabra mahallasida joylashgan al-Masri oilasining uyiga uyqu vaqtida bergan havo hujumi natijasida Firas va Salsabeel al-Masri hamda ularning uch qizi va bir o‘g‘li halok bo‘ldi. Sog‘liqni saqlash idoralari bu haqda xabar berdi.
Ushbu qurbonlar AQSh tomonidan qo‘llab-quvvatlangan “sulh” imzolanganidan to‘qqiz oydan ko‘proq vaqt o‘tganiga qaramay, Isroilning Falastin aholisiga qarshi tez-tez uyushtirilayotgan halokatli hujumlarining so‘nggisi hisoblanadi.
“Sulh” kelishuvi to‘liq miqyosdagi jangovar harakatlarni to‘xtatgan bo‘lsa-da, deyarli har kuni davom etayotgan Isroil hujumlari natijasida 1150 dan ortiq falastinlik, asosan tinch aholi halok bo‘ldi.
Isroil harbiylari hujumni tasdiqlab, bu Hamas a’zosini nishonga olish uchun amalga oshirilganini va hujum natijalari hali tekshirilayotganini bildirdi.
Reuters agentligi olingan videoda qutqaruvchilar uydagi yong‘inni o‘chirish va oq kafanlardagi jasadlarni olib chiqish uchun kurashayotgani aks etgan.
Firas al-Masrining otasi Abu Yusuf al-Masri portlash oila uxlayotgan vaqtda sodir bo‘lganini aytdi: “Biz nevaralarimiz va bolalarimizni olov va vayronagarchilikdan qutqara olmadik. Besh-olti kishi, asosan bolalar va ayollar, rahmsizlarcha va hech qanday ogohlantirishsiz shahid bo‘ldi.”
BMT inson huquqlari bo‘yicha idorasi vakili Thameen Al-Kheetan jurnalistlarga “sulh e’lon qilinganidan to‘qqiz oy o‘tgan bo‘lsa ham, G‘azoda falastinliklar uchun hech qanday joy xavfsiz emas” deb ma’lum qildi.
Al-Kheetan, shuningdek, 13-iyuldan 20-iyulgacha bo‘lgan davrda Isroil hujumlari kamida 57 falastinlikni, jumladan olti bola va sakkiz ayolni o‘ldirganini ta’kidladi. “Tinch aholini ataylab nishonga olish xalqaro gumanitar huquqning buzilishi va urush jinoyati hisoblanadi”, dedi u.

Израильский авиаудар по дому семьи аль-Масри в районе Сабра города Газа убил Фираса и Сальсабиль аль-Масри, а также их трех дочерей и сына, когда семья спала. Об этом сообщили органы здравоохранения.
Эти жертвы стали последними в череде частых смертоносных атак Израиля на палестинцев в разрушенном анклаве, которые продолжаются, несмотря на поддерживаемое США «перемирие», подписанное более девяти месяцев назад.
С момента заключения перемирия, которое остановило полномасштабные боевые действия, но не предотвратило почти ежедневные израильские удары, погибло более 1150 палестинцев, в основном мирных жителей.
Израильские военные подтвердили удар, заявив, что он был направлен против члена ХАМАС, и что результаты атаки еще изучаются.
Видео, полученное агентством Reuters, показывает, как спасатели пытаются потушить пожары в доме и вынести тела в белых саванах.
Отец Фираса аль-Масри, Абу Юсуф аль-Масри, рассказал Reuters, что взрыв произошел, когда семья спала: «Мы не смогли спасти наших внуков и детей от огня и разрушений. Около пяти-шести человек, в основном дети и женщины, были убиты безжалостно и без какого-либо предупреждения».
Представитель Управления ООН по правам человека Тамин Аль-Хитан заявил журналистам: «Через девять месяцев после объявления перемирия ни одно место в Газе не является безопасным для палестинцев».
Аль-Хитан также сообщил, что с 13 по 20 июля израильские атаки убили не менее 57 палестинцев, включая шестерых детей и восемь женщин. «Умышленное нападение на гражданских лиц является военным преступлением», — подчеркнул он.