Daniyaning farmatsevtika giganti Novo Nordisk AQShning raqobatchisi Eli Lilly’ni “yolg‘on va chalg‘ituvchi” reklamalar tarqatishda ayblab sudga murojaat qildi.
Novo Nordisk’ning ta’kidlashicha, Eli Lilly o‘z reklamalarida kompaniyalarning vazn yo‘qotish va diabetga qarshi mahsulotlarini solishtirishda noto‘g‘ri ma’lumotlardan foydalangan. Xususan, Eli Lilly o‘zining Mounjaro va Zepbound dori vositalarining past dozalarini Novo Nordisk’ning Wegovy va Ozempic kabi mashhur GLP-1 agonistlarining yuqori dozalari bilan solishtirgan.
Daniya kompaniyasi raqobatchining reklamalari “natijalarni mahsulot darajasidagi ustunlik sifatida aldamchi tarzda taqdim etib, muhim klinik kontekstni yashirgan yoki o‘tkazib yuborgan” deb da’vo qilmoqda.
Novo Nordisk’ning bosh yuridik maslahatchisi Jon F. Kukelman: “Yangi va samaraliroq davolash usullari paydo bo‘layotgan bir paytda, odamlar eng so‘nggi ilmiy dalillarni aks ettiruvchi va ularga asoslangan qarorlar qabul qilishga yordam beradigan aniq ma’lumotga loyiqdir”, dedi.
Sud da’vosining markazida Eli Lilly’ning “so‘nggi global sport translyatsiyalari, TikTok va Facebook’da namoyish etilgan, keng tarqalgan chalkashlikka sabab bo‘lgan” reklama kampaniyasi turibdi.
Da’vo Nyu-Jersidagi AQSh okrug sudiga berilgan bo‘lib, unda raqobat qonunlari va federal yolg‘on reklama to‘g‘risidagi qonunlarning buzilishi da’vo qilinmoqda.
Eslatib o‘tamiz, ushbu dorilar organizmning tabiiy GLP-1 gormonini taqlid qiladi, u ovqatdan so‘ng ishlab chiqariladi va ishtahani nazorat qiladi. Ikkala kompaniya ham sun’iy GLP-1 molekulalarini ishlab chiqqan bo‘lib, ular 2-toifa diabet va vazn yo‘qotish uchun ishlatiladi, bu esa ikkala kompaniyaga katta daromad keltirgan.

Датский фармацевтический гигант Novo Nordisk объявил во вторник, что подает в суд на своего основного конкурента, американскую компанию Eli Lilly, за «ложную и вводящую в заблуждение» рекламу.
Novo Nordisk утверждает, что Eli Lilly использует в своей рекламе «намеренно отобранные устаревшие исследования», сравнивающие более высокие дозы популярных GLP-1 агонистов Wegovy и Ozempic с более низкими дозами Mounjaro и Zepbound от Eli Lilly.
Датская группа заявила, что реклама американской фирмы «обманчиво представляет эти результаты как доказательство широкого превосходства продукта, скрывая или опуская критический клинический контекст».
Главный юрисконсульт компании Джон Ф. Кукельман отметил: «По мере появления новых и более эффективных вариантов лечения люди заслуживают точную информацию, отражающую последние научные данные и помогающую принимать обоснованные решения о лечении».
В центре иска — рекламная кампания Eli Lilly, которая, по словам Novo Nordisk, «транслировалась во время недавних широко просматриваемых мировых спортивных трансляций, а также в TikTok и Facebook, вызывая массовую путаницу».
Иск подан в окружной суд США в Нью-Джерси и конкретно обвиняет в нарушении законов о добросовестной конкуренции и федеральных законов о ложной рекламе.
Эти препараты имитируют естественный гормон GLP-1, который вырабатывается в организме после еды и используется для контроля аппетита. Обе компании разработали отдельные синтетические молекулы GLP-1, которые применяются для лечения диабета 2 типа и снижения веса, что принесло им огромную прибыль.