Germaniyaning Quyi Saksoniya shtati Adliya vazirligi seshanba kuni ma’lum qildiki, Shtade shahridagi yoshlar va ayollar boshpanasida olti kishini o‘ldirishda gumon qilingan shaxs kamerada o‘z joniga qasd qilgan.
Fatih Xon G. nomi bilan tanilgan gumonlanuvchi (Germaniyaning maxfiylik qonunlariga ko‘ra to‘liq ismi oshkor etilmagan) 29-iyun kuni ona va bolalar markazida olti nafar ijtimoiy xodimni otib o‘ldirgan.
Vazirlikning ta’kidlashicha, uning o‘limida “uchinchi tomon ishtiroki haqida hech qanday dalil” topilmagan. Gumonlanuvchi qamoqxona kamerasida o‘z joniga qasd qilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, uning uch oylik qizi va 34 yoshli onasi o‘sha boshpanada yashagan. G. sobiq turmush o‘rtog‘i bilan chaqaloqning vasiyligi bo‘yicha nizoda bo‘lgan va chaqaloqda “silkinish sindromi” belgilari kuzatilgan.
U ilgari qizi davolangan tibbiyot muassasasida shifokorga tahdid qilgani ham aytiladi. 29-iyun kuni u boshpanaga chaqaloqni jismoniy zo‘ravonlik qilganlikda ayblanganini muhokama qilish uchun kelgan va otishmadan so‘ng mashinada qochishga urinib, politsiya tomonidan qo‘lga olingan.

Министерство юстиции немецкой земли Нижняя Саксония во вторник подтвердило, что мужчина, подозреваемый в убийстве шести человек в приюте для молодежи и женщин в городе Штаде в прошлом месяце, покончил с собой.
Подозреваемый, известный как Фатих Хан Г. (в соответствии с немецкими законами о конфиденциальности), предположительно открыл огонь в центре для матерей и детей, убив шестерых социальных работников.
В министерстве заявили, что «нет никаких указаний на причастность третьих лиц» к его смерти. Он был найден мертвым в своей камере, предположительно в результате самоубийства.
По данным властей, его трехмесячная дочь и ее 34-летняя мать проживали в этом приюте. Г. находился в споре об опеке с бывшей партнершей, а у ребенка были признаки синдрома встряхнутого младенца.
Сообщается, что ранее он угрожал врачу в медицинском учреждении, где наблюдалась его дочь. 29 июня он пришел в приют, чтобы обсудить обвинения в физическом насилии над ребенком, а после стрельбы попытался скрыться на машине, но был задержан полицией.