Marunouchi Heat Supply Company 30 km uzunlikdagi isitish va sovutish quvurlari tarmog'ini boshqaradi. Kompaniya hozirda AI yordamida ushbu murakkab infratuzilmani boshqarib, 2027 yilga kelib avtomatlashtirilgan operatsiyalarga o'tishni maqsad qilgan.
Tokyo-based Preferred Networks bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan loyiha PlantPilot AI tizimidan foydalanadi. Tizim tarixiy operatsion ma'lumotlar va tajribali muhandislarning bilimlari asosida o'qitilgan bo'lib, sensor ma'lumotlarini tahlil qiladi va kelajakdagi shartlarni bashorat qiladi.
Yaponiya dunyoda eng tez qarayotgan davlat sifatida, bu loyiha infratuzilmani yangilashdan ko'proq narsani anglatadi. Bu demografik inqirozga javoban kengroq chora-tadbirlarni aks ettiradi.
Marunouchi kompaniyasining rivojlanish va muhandislik bo'limi bosh menejeri o'rinbosari Hidetaka Yagi: "Eng katta muammomiz – malakali kadrlarni topish. Tajribali ishchilar nafaqaga chiqishi bilan qimmatli operatsion bilimlarni yo'qotish xavfi bor. AI bu tajribani saqlab, keyingi avlodga o'tkazishga yordam beradi", dedi.
Yaponiyaning qarib borayotgan aholisi ishlab chiqarish, logistika, energetika va sog'liqni saqlash kabi tarmoqlarda ishchi kuchi tanqisligini keltirib chiqarmoqda. Ba'zi mamlakatlardan farqli o'laroq, Yaponiya AI ni ish o'rinlarini yo'q qiladigan emas, balki inson imkoniyatlarini kengaytiradigan vosita sifatida ko'radi.
Biroq, Yaponiyaning AI muammosi mavjud tizimlarni yaxshilashdan tashqariga chiqadi. Mamlakat AQSh va Xitoy bilan raqobatlasha olmayotgan global texnologiya poygasida o'z o'rnini tiklashga intilmoqda.
Yaponiya atigi 8 ta unicorn startapiga ega, AQShda 690, Xitoyda 160 ta. Sakana AI kompaniyasi bu ko'rsatkichni o'zgartirishga intilmoqda. Kompaniya raisi Ren Ito: "Amerika kompaniyalari bilan bir xil tarzda raqobatlashishga urinsak, muvaffaqiyat qozona olmaymiz. Yaponiya turli g'oyalarni ishlab chiqishi, iqtidorli tadqiqotchilarni jalb qilishi va innovatsiyaga yangi yondashuvlarni yaratishi kerak", dedi.
Yaponiya hukumati AI ni iqtisodiy strategiyasining markaziga qo'ygan. Tokio 2040 yilgacha 370 trillion iyen (2,3 trillion dollar) davlat va xususiy sarmoyani safarbar etishni rejalashtirmoqda. Biroq, sarmoyaning o'zi texnologik ta'sirni tiklash uchun yetarli bo'lmasligi mumkin.

Токио, Япония – Под деловыми башнями района Отеммати проходит испытание, чтобы выяснить, может ли искусственный интеллект (ИИ) помочь решить одну из крупнейших экономических проблем Японии: сокращение рабочей силы.
Компания Marunouchi Heat Supply Company управляет 30-километровой сетью трубопроводов отопления и охлаждения, обслуживающих офисы, коммерческие здания и транспортные объекты. Компания использует ИИ для управления этой сложной инфраструктурой с целью перехода к автоматизированным операциям к 2027 году.
Разработанный совместно с токийской компанией Preferred Networks проект использует систему PlantPilot, обученную на исторических операционных данных и опыте инженеров. Система анализирует данные датчиков и прогнозирует будущие условия, предоставляя рекомендации для повышения эффективности.
Для Японии, страны с самым стареющим населением в мире, этот проект представляет собой не просто модернизацию инфраструктуры. Он отражает более широкий ответ на демографический кризис, меняющий третью по величине экономику мира.
«Наша самая большая проблема – поиск квалифицированного персонала», – сказал Хидетака Яги, заместитель генерального менеджера отдела развития и инженерии Marunouchi. «С уходом опытных работников мы рискуем потерять ценные операционные знания. ИИ может помочь сохранить этот опыт и передать его следующему поколению».
Старение населения Японии создало нехватку рабочей силы во всех отраслях. В отличие от опасений в некоторых странах, что автоматизация заменит работников, Япония все чаще позиционирует ИИ как партнера – инструмент для расширения человеческих возможностей.
Однако проблема ИИ в Японии выходит за рамки улучшения существующих систем. Страна пытается восстановить свои позиции в глобальной технологической гонке, в которой она отстает от США и Китая.
В Японии всего около 8 компаний-единорогов, тогда как в США – 690, а в Китае – 160. Компания Sakana AI стремится изменить эту ситуацию. Председатель Рен Ито заявил: «Если мы попытаемся конкурировать с американскими компаниями точно так же, мы не добьемся успеха. Японии необходимо разрабатывать разные идеи, привлекать талантливых исследователей и создавать новые подходы к инновациям».
Правительство Японии ставит ИИ в центр своей экономической стратегии. Токио планирует мобилизовать около 370 триллионов иен (2,3 триллиона долларов) государственных и частных инвестиций к 2040 году. Однако одних инвестиций может быть недостаточно для восстановления технологического влияния страны.