AQSh kuchlari Eronning janubiy qismidagi infratuzilma obyektlariga, jumladan ko‘prik, tunnel va temir yo‘llarga zarba berdi. Bu hujumlar avvalgi dengiz nishonlariga qaratilgan zarbalardan farq qiladi.
Hormozgan viloyati, ayniqsa, qattiq zarba oldi. Eron ommaviy axborot vositalariga ko‘ra, 17 iyul kuni ertalab Xamir tumanidagi oltita ko‘prik vayron qilingan. Keyinchalik yana ikkita tunnel va ikkita ko‘prikka hujum qilingan. Ushbu hujumlarda kamida sakkiz kishi halok bo‘lgan.
AQSh harbiylari zarbalarni ataylab rejalashtirgan: birinchi to‘lqinda Bandar-Abbos g‘arbi va shimolidagi ko‘priklar, ikkinchi to‘lqinda esa sharqdagi ko‘prik, shimoldagi ikkita tunnel va temir yo‘l nishonga olingan.
Virjiniya texnika universiteti xalqaro xavfsizlik bo‘yicha tahlilchisi Shukriya Bradoostning fikricha, AQShning asosiy maqsadi – Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochish. Ammo hozir ular Eronning harbiy bosimni tiklash yoki saqlab qolish imkoniyatlarini yo‘q qilishga harakat qilmoqda.
Rossiyadagi Yaqin Sharq tadqiqot markazi direktori Ahmad Vaxshitehning ta’kidlashicha, AQSh hozircha Xarg orolidagi neft inshootlariga tegmagan. Biroq u Vashington orolni harbiy yoki siyosiy jihatdan egallashga urinishi mumkinligini aytadi.
Vaxshitehning so‘zlariga ko‘ra, AQSh Eron neft eksportini nolga tushirish uchun bosimni kuchaytirishi mumkin, ammo bu global energiya bozorida katta zarbaga olib keladi va AQSh prezidenti Donald Tramp uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Eron rahbariyati, o‘z navbatida, mojaroni kengaytirish va xarajatlarni boshqalarga yuklash orqali urushni chidab bo‘lmas holga keltirishga intilmoqda. Shu bilan birga, Tehron neft eksporti va Hormuz bo‘g‘oziga tahdid yo‘qolsa, ichki bosim kuchayishidan xavotirda.

Последние удары США по туннелям, мостам и другой инфраструктуре вглубь от Ормузского пролива могут указывать на смену тактики Вашингтона в отношении Ирана.
Иранские СМИ и местные чиновники сообщили об ударах по мостам, туннелям, дорогам, железнодорожной инфраструктуре, электростанциям и опреснительным заводам на юге Ирана за последнюю неделю. Провинция Хормозган, расположенная к северу от Ормузского пролива, пострадала особенно сильно.
По данным иранских СМИ, рано утром в пятницу, 17 июля, были поражены шесть мостов в округе Хамир. Часами позже поступили сообщения об атаках на два туннеля и еще два моста в Хормозгане. Сообщается о гибели как минимум восьми человек.
Аналитик по международной безопасности Шукрия Брадост из Вирджинского технологического университета заявила, что основная цель США остается прежней — открыть Ормузский пролив. Однако, по ее словам, Вашингтон пытается сделать больше, чем просто устранить прямые военные угрозы судоходству.
Ахмад Вахшитех, директор московского Центра стратегических исследований по развитию отношений с Ближним Востоком, отметил, что США пока воздерживаются от ударов по энергетическим объектам на острове Харк, где находится главный нефтяной терминал Ирана. Однако он не исключает попыток Вашингтона захватить остров военным или политическим путем.
Вахшитех предупредил, что усиление давления на Харк может вызвать серьезный шок на мировых энергетических рынках, что ударит и по самим США, и по президенту Дональду Трампу. При этом он считает маловероятным, что США пойдут на наземную операцию на острове.
Иранское руководство, в свою очередь, пытается расширить энергетический кризис и переложить издержки войны на других, чтобы конфликт стал слишком дорогим для продолжения. Тегеран также опасается, что если угроза экспорту нефти и Ормузскому проливу исчезнет, внешнее давление и недовольство населения могут переключиться на само руководство.