Germaniya hukumati Bundesverni (Germaniya qurolli kuchlarini) modernizatsiya qilish va kengaytirishga yuzlab million evro sarflamoqda. Biroq, tanqidchilarning fikricha, mamlakatning sekin xarid qilish jarayonlari bu sa'y-harakatlarni barbod qilish xavfini tug'dirmoqda.
Ukraina va Eron urushlari shuni ko'rsatdiki, o'n minglab evro turadigan dronlar millionlab evro sarflab ishlab chiqilgan qurollarga qarshi samarali bo'lishi mumkin. Masalan, Ukraina havo hujumidan mudofaa tizimlari rus hujumlariga qarshi tura olmoqda, garchi Ukraina havo kuchlari qiruvchi samolyotlar va bombardimonchilar sonining faqat bir qismiga ega bo'lsa ham.
Germaniya so'nggi yillarda mudofaa xarajatlarini keskin oshirdi. 2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga to'liq miqyosli bosqinidan so'ng e'lon qilingan 100 milliard evrolik "maxsus fond"dan tashqari, davlat muntazam mudofaa xarajatlarini ham tez sur'atlar bilan oshirmoqda: 2025-yilda 62,4 milliard evrodan 2026-yilda 82,7 milliard evroga, 2029-yilga kelib esa 152 milliard evroga yetkazish rejalashtirilgan.
Ammo tanqidchilar bu katta mablag'lar eng maqbul tarzda sarflanayotganiga shubha qilmoqda, ayniqsa 100 milliard evrodan ortiq bo'lgan FCAS franko-german qiruvchi samolyoti loyihasi iyun oyida bekor qilinganidan keyin. Mudofaa tahlilchisi Niko Lange hozirgi strategiyani keskin tanqid qildi: "Bu avvalgidek bir xil disfunksional tizim. Unga shunchaki ko'proq pul quyishyapti."
Ba'zi siyosatchilarning fikricha, Germaniya hozirda keskin o'rganish jarayonini boshdan kechirmoqda. Bundestag mudofaa qo'mitasi a'zosi Andreas Shvartsning so'zlariga ko'ra, Ukraina urushi "urush olib borish usulini butunlay o'zgartirmoqda". Ukrainaga tashrifi chog'ida u nemis siyosatida birinchi yil davomida muhokama qilingan masalalar - Taurus raketalari yoki Leopard tanklarini yuborish - butunlay ahamiyatsiz bo'lib qolganini aniqladi.
Biroq, Ukraina tajribasi og'ir qurol tizimlarining eskirganligini anglatmaydi. Germaniya Tashqi Siyosat Kengashi (DGAP) xodimi Maks Bekkerning ta'kidlashicha, Ukraina urushi tanklar va artilleriya tizimlari hali ham hududni egallash va ushlab turish, shuningdek, uzoq masofali zarbalar uchun muhimligini ko'rsatdi. "Gap eski tizimlar va dron texnologiyasining to'g'ri kombinatsiyasiga ega bo'lishda," dedi u.
Germaniya mudofaa xaridlari juda sekin va murakkab bo'lib, bu mamlakatda qurol sanoati Reynmetall kabi yirik kompaniyalar tomonidan hukmronlik qilinadi. Vaziyatni yaxshilash uchun Germaniya hukumati yil boshida Bundeswehr xaridlarini tezlashtirish to'g'risidagi qonunni qabul qildi, bu qaror qabul qilish jarayonini markazsizlashtirish va hujjat aylanishini kamaytirishni maqsad qilgan.
Bekkerning fikricha, Germaniya yangi ishlab chiqarish infratuzilmasini yaratishga e'tibor qaratishi kerak, bu esa tezda yangi buyurtmalarga javob bera oladi. "Men bir million dron sotib ololmayman. Menga mashg'ulotlar uchun dronlar zaxirasi kerak, ammo men sanoat quvvatlariga ham egaman, shunda to'rt-olti hafta ichida ommaviy dron ishlab chiqarish yo'lga qo'yilishi mumkin."

Правительство Германии тратит сотни миллионов евро на модернизацию и расширение бундесвера. Однако, по мнению критиков, медленные процессы закупок в стране могут сорвать эти усилия.
Войны в Украине и Иране показали, что дроны стоимостью в десятки тысяч евро могут быть эффективны против оружия, на разработку и производство которого были потрачены миллионы. Например, украинская ПВО успешно противостоит российским атакам, хотя ВВС Украины имеют лишь малую часть истребителей и бомбардировщиков.
Германия резко увеличила расходы на оборону в последние годы. Помимо «специального фонда» в 100 миллиардов евро, объявленного после полномасштабного вторжения России в Украину в 2022 году, государство быстро наращивает регулярные расходы: с 62,4 млрд евро в 2025 году до 82,7 млрд в 2026-м, с планами довести их до 152 млрд к 2029 году.
Однако критики сомневаются, что эти огромные суммы тратятся оптимально, особенно после отмены в июне проекта франко-германского истребителя FCAS стоимостью более 100 млрд евро. Аналитик Нико Ланге дал резкую оценку текущей стратегии: «Это та же дисфункциональная система, что и раньше. В нее просто вливают значительно больше денег».
По мнению некоторых политиков, Германия сейчас проходит крутую кривую обучения. Андреас Шварц, член комитета по обороне бундестага, заявил, что война в Украине «полностью меняет способы ведения войны». Во время визита в Украину он обнаружил, что дебаты о поставках ракет Taurus или танков Leopard стали совершенно неактуальными.
Однако украинский опыт не означает, что тяжелые системы вооружений устарели. Макс Беккер из Германского совета по международным отношениям (DGAP) отметил, что война в Украине показала: танки и артиллерия по-прежнему важны для захвата и удержания территории, а также для ударов на дальние расстояния. «Речь идет о правильном сочетании старых систем, которые все еще нужны, и дронов», — сказал он.
Закупки вооружений в Германии печально известны своей медлительностью и сложностью, особенно в стране, где оборонная промышленность доминируется крупными компаниями, такими как Rheinmetall. Для ускорения процесса правительство в начале года приняло закон об ускорении закупок бундесвера, который децентрализует принятие решений и сокращает документооборот.
Беккер считает, что Германии следует сосредоточиться на создании новой производственной инфраструктуры, способной быстро реагировать на заказы. «Я не могу купить миллион дронов. Мне нужен запас дронов для тренировок, но также необходимы промышленные мощности, чтобы массовое производство дронов можно было наладить за четыре-шесть недель».