Bugun, 28-iyul kuni Yaponiyaning janubi-g‘arbidagi Kumamoto prefekturasida 7,1 magnitudali zilzila sodir bo‘ldi. Zilzila o‘chog‘i taxminan 10 kilometr chuqurlikda joylashgan bo‘lib, bu haqda BBC News xabar berdi.
Kyodo agentligining ma’lumotiga ko‘ra, Yaponiyada qabul qilingan seysmik shkala bo‘yicha yer silkinishining eng yuqori kuchi 7 ballga yetgan. Oqibatda kamida 50 kishi jabrlangan, 48 ming xonadon esa elektr ta’minotisiz qolgan.
150 mingdan ortiq kishiga evakuatsiya punktlariga ko‘chib o‘tish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Qisqa muddatga sunami xavfi haqida ogohlantirish e’lon qilingan bo‘lsa-da, bir soat ichida bekor qilindi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Kumamoto prefekturasidagi Aeon Mall savdo markazida bir necha kishi binoda qamalib qolgan. Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichi zilzila oqibatida insonlar qurbon bo‘lgani va yetkazilgan zarar hajmi hali ham baholanayotganini ma’lum qildi.
“Bizga jabrlanganlar haqida xabarlar kelib tushdi, — dedi Takaichi. — Ayrim hududlarda elektr ta’minotida uzilishlar va yong‘inlar sodir bo‘ldi. Shuningdek, yo‘llar va ko‘priklarga zarar yetdi, ayrim binolar qulab tushdi”.
Yaponiya dunyoda zilzilalar eng ko‘p kuzatiladigan mamlakatlardan biri hisoblanadi. Bu yerda har yili taxminan 1500 ta yerosti silkinishi qayd etiladi. Mamlakat Tinch okeani havzasini qisman o‘rab turuvchi vulqonlar va okean chuqurliklari tarmog‘i — “Tinch okeani olov halqasi”da joylashgan. Dunyoda magnitudasi 6 va undan yuqori bo‘lgan zilzilalarning taxminan 20 foizi Yaponiya hissasiga to‘g‘ri keladi.

Сегодня, 28 июля, на юго-западе Японии в префектуре Кумамото произошло землетрясение магнитудой 7,1. Очаг землетрясения залегал на глубине примерно 10 километров, сообщает BBC News.
По данным Kyodo, по японской сейсмической шкале максимальная интенсивность толчков достигла 7 баллов. В результате пострадали не менее 50 человек, 48 тысяч домохозяйств остались без электроснабжения.
Более 150 тысяч человек получили указание перебраться в эвакуационные пункты. Было объявлено краткосрочное предупреждение об угрозе цунами, однако через час его отменили.
По официальным данным, в торговом центре Aeon Mall в префектуре Кумамото несколько человек оказались заблокированы в здании. Премьер-министр Японии Санаэ Такаити сообщил, что в результате землетрясения есть жертвы, а масштаб ущерба еще оценивается.
«К нам поступают сообщения о пострадавших, — заявил Такаити. — В некоторых районах произошли перебои с электроснабжением и пожары. Также повреждены дороги и мосты, обрушились некоторые здания».
Япония — одна из стран с наибольшей сейсмической активностью в мире. Здесь ежегодно регистрируется около 1500 подземных толчков. Страна расположена в «Тихоокеанском огненном кольце» — сети вулканов и океанских впадин, частично окружающей бассейн Тихого океана. На долю Японии приходится около 20% всех землетрясений магнитудой 6 и выше в мире.