Iroq Bosh vaziri Ali al-Zaydiy Turkiyaga yuqori darajadagi delegatsiya bilan tashrif buyurdi. Bu uning may oyida lavozimga kelganidan beri qoʻshni davlatga birinchi tashrifi hisoblanadi.
Hukumat matbuot kotibi Haydar al-Abudiyning soʻzlariga koʻra, seshanba kuni boʻlib oʻtgan tashrifda ikki davlat oʻrtasidagi “strategik hamkorlik”, shuningdek, xavfsizlik, suv va iqtisodiyot bilan bogʻliq masalalarga eʼtibor qaratilgan.
Iroq va Turkiya oʻrtasidagi munosabatlar soʻnggi oʻn yil ichida oʻzgaruvchan boʻlgan, ammo ikkala tomon uchun ham, ayniqsa Iroq uchun neft va suv resurslari borasida ustuvor ahamiyat kasb etgan.
AQSh-Isroilning fevral oyida Eronga qarshi urushi va undan keyin Hormuz boʻgʻozining yopilishi Anqaraning Bagʻdod uchun ahamiyatini oshirdi va Iroqni Turkiya maʼmurlarini neftni Iroq-Turkiya quvuri orqali eksport qilishni qayta tiklashga undashga majbur qildi.
Ikki davlat neft quvuri shartnomasini imzolashga intilmoqda. Iroq Neft vazirligi manbasiga koʻra, Turkiya har bir barrel uchun foizni 1,35 dollardan 7 dollargacha oshirishni va eksport hajmi kuniga kamida 1,5 million barrel boʻlishini talab qilmoqda.
Al-Zaydiy tashrifi davomida “Rivojlanish yoʻli” loyihasini muhokama qilishi kutilmoqda. Bu Iroq janubidagi al-Fao portini Turkiya va Suriya chegarasiga bogʻlaydigan 1200 km uzunlikdagi temir yoʻl va avtomobil yoʻli tarmogʻidir.
Suv resurslari ham muhokama qilinadi. Iroq Turkiyani Dajla va Frot daryolarida toʻgʻonlar qurishda ayblaydi, bu esa suv oqimiga taʼsir koʻrsatmoqda.
Eng murakkab masala xavfsizlikdir. Turkiya Iroq shimolida PKKga qarshi harbiy bazalarga ega. 2025-yil oʻrtalarida PKK qurolsizlanishga qadam qoʻygan boʻlsa-da, Turkiya bu guruhni xavf deb biladi.

Премьер-министр Ирака Али аль-Зайди возглавил высокопоставленную делегацию в Турцию, совершив свой первый визит в соседнюю страну с момента вступления в должность в мае.
В ходе визита во вторник основное внимание уделяется «стратегическому сотрудничеству» между двумя странами, а также вопросам безопасности, водных ресурсов и экономики, заявил официальный представитель правительства Хайдар аль-Абуди.
Отношения между Ираком и Турцией колебались в последнее десятилетие, но оставались приоритетными для обеих сторон, особенно для Ирака в отношении нефти и водных ресурсов.
Война США и Израиля против Ирана в феврале и последующее закрытие Ормузского пролива повысили значение Анкары для Багдада, побудив Ирак настаивать на возобновлении экспорта нефти по трубопроводу Ирак-Турция.
Две страны стремятся подписать соглашение о нефтепроводе. Источник в министерстве нефти Ирака сообщил, что Турция требует повышения ставки с 1,35 до 7 долларов за баррель и минимального объема экспорта в 1,5 млн баррелей в сутки.
Ожидается, что аль-Зайди обсудит проект «Путь развития» — транспортный коридор, соединяющий порт Аль-Фао на юге Ирака с границей Турции и Сирии.
Вопросы водных ресурсов также будут приоритетными. Ирак обвиняет Турцию в строительстве плотин, влияющих на сток рек Тигр и Евфрат.
Наиболее сложным вопросом является безопасность: Турция имеет около 50 баз на севере Ирака для борьбы с РПК. Несмотря на объявление РПК о разоружении в 2025 году, Турция продолжает считать группировку угрозой.
Политолог Иссам аль-Файли отметил, что в Ираке существует сильное желание углубить отношения с Турцией, но скрытое турецко-иранское соперничество может помешать аль-Зайди достичь своих целей.