Sudanning g‘arbiy Darfur mintaqasida og‘ir kunlik haqiqat yuz bermoqda: butun oilalar yo‘qolmoqda, qishloqlar yoqib yuborilmoqda, ayollar dahshatli jinsiy zo‘ravonlikka uchramoqda va mulklar talon-taroj qilinmoqda.
Keng hududni nazorat qiluvchi tezkor qo‘llab-quvvatlash kuchlari (RSF) 2023 yildan beri Sudan qurolli kuchlari bilan jang qilmoqda va bu vahshiyliklarni sodir etishda ayblanmoqda.
RSF nazoratidagi hududlarda muxolifatga yo‘l qo‘yilmaydi, ammo Sudan Inson Huquqlari Milliy Komissiyasi (NCHR) bilan ishlaydigan maxfiy kuzatuv guruhlari jinoyatlarni hujjatlashtirish bilan shug‘ullanmoqda. Ular kichik mobil telefonlardan foydalanib, dalillar to‘plashadi.
Al Jazeera bilan suhbatda NCHR Darfur bo‘limi direktori Rahmatulloh Muhammadin Abakar dala guruhlari duch kelayotgan jiddiy muammolarni ochib berdi. U xavfsizlik tahdidlariga qaramay, guruhlar o‘z ishini davom ettirganini aytdi.
Maxfiy ishlovchi guruhlar mahalliy aholi tarmog‘iga tayanib, RSF nazoratidagi har bir shaharda etnik asosdagi zo‘ravonlikning tizimli shaklini hujjatlashtirgan. Abakarning so‘zlariga ko‘ra, RSF genotsid darajasidagi ommaviy qatllarni amalga oshirgan va NCHRda el-Geneina va el-Fasherda ommaviy qabrlar haqida ishonchli ma’lumotlar mavjud.
NCHR Darfur bo‘ylab 4000 ga yaqin jinsiy zo‘ravonlik holatini qayd etgan, qurbonlarning 20 foizi 18 yoshgacha bo‘lgan qizlardir. Bu BMTning 2026 yilgi hisobotiga mos keladi.
BMT faktlarni aniqlash missiyasi RSFning el-Fasherni qamal qilishdagi tizimli zo‘ravonligi genotsid ekanligini aniqladi. Amnesty International ham RSFni insoniyatga qarshi jinoyatlar va etnik tozalashda aybladi.
O‘zboshimchalik bilan hibsga olishlar muhim muammo bo‘lib qolmoqda. Abakar RSF el-Fasherda 1480 nafar fuqaroni, shu jumladan 446 bola va 360 ayolni ushlab turganini aytdi. Nyala shahridagi Daqris qamoqxonasida 10 000 mahbus bor, ulardan 9000 nafari ayollardir.
Abakar xalqaro protokollarga muvofiq mahbuslarni zudlik bilan ozod qilishni talab qildi. Sudan mojarosi 2023 yil aprelida boshlanib, o‘n minglab odamlarning o‘limiga va 14 millionga yaqin kishining ko‘chishiga sabab bo‘ldi.
NCHR dala guruhlari RSF nazorati tufayli jinoyat joylariga kirishda katta qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Xavfsizlik va krizis boshqaruvi bo‘yicha mutaxassis Abdul Nosir Salemning ta’kidlashicha, bu jinoyatlar urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlar hisoblanadi.

Под небом суданского региона Дарфур разворачивается мрачная ежедневная реальность: целые семьи исчезают, деревни сжигаются дотла, женщины подвергаются ужасающему сексуальному насилию, а имущество разграбляется.
Обширный регион западного Судана контролируется парамилитарными Силами быстрой поддержки (RSF), которые с 2023 года ведут боевые действия против Вооруженных сил Судана и обвиняются в совершении этих зверств.
Оппозиция не приветствуется на территории, контролируемой RSF, но тайные мониторинговые группы, работающие с Национальной комиссией по правам человека Судана (NCHR), тихо документируют нарушения, собирая доказательства в надежде, что они будут использованы для обеспечения правосудия для гражданских жертв.
Работая в экстремальных условиях, мониторинговые группы используют небольшие мобильные телефоны для документирования. В интервью Al Jazeera директор отдела NCHR по Дарфуру Рахматулла Мухаммадийн Абакар раскрыл ошеломляющие проблемы, с которыми сталкиваются его полевые группы.
Действуя скрытно и полагаясь на сеть местных жителей, использующих безопасные методы связи, полевые группы заявили, что задокументировали систематическую модель этнического насилия в каждом городе под контролем RSF. Абакар сказал, что RSF совершила массовые казни, равносильные геноциду, и что NCHR располагает надежными сообщениями о массовых захоронениях в Эль-Генейне и Эль-Фашере.
NCHR также задокументировала почти 4000 случаев сексуального насилия по всему Дарфуру, причем 20 процентов жертв составляют девочки в возрасте до 18 лет. Это согласуется с отчетом Управления Верховного комиссара ООН по правам человека за июнь 2026 года.
Недавняя миссия ООН по установлению фактов пришла к выводу, что систематическая кампания насилия RSF во время и после осады Эль-Фашера равносильна геноциду. Amnesty International также обвинила RSF в преступлениях против человечности и этнических чистках.
Помимо убийств и сексуального насилия, произвольные задержания остаются критическим кризисом. Абакар сообщил, что RSF удерживает 1480 гражданских лиц только в Эль-Фашере, включая 446 детей и 360 женщин. В тюрьме Дакрис в Ньяле содержится около 10 000 заключенных, из них 9000 женщин.
Абакар потребовал немедленного освобождения задержанных в соответствии с международными протоколами. Конфликт в Судане, начавшийся в апреле 2023 года, уже унес десятки тысяч жизней и привел к перемещению почти 14 миллионов человек.
Полевые группы NCHR сталкиваются с огромными препятствиями в доступе к местам нарушений из-за контроля RSF. Эксперт по безопасности Абдул Насер Салем отметил, что эти нарушения представляют собой военные преступления и преступления против человечности.
Абакар призвал международное сообщество защитить группы по правам человека. RSF ранее отрицала нападения на гражданских лиц и обещала привлечь к ответственности нарушителей.