Yangi e'lon qilingan videotasvirlar marhum senator Lindsey Grahamni AQSh prezidenti Donald Trumpni Isroil bilan birgalikda Eronga qarshi urush boshlashga ko'ndirganini ko'rsatadi. Graham 11 iyul kuni 71 yoshida vafot etgan.
Britaniyalik rejissyor Alex Holder va uning jamoasi uch yil davomida senatorni kuzatib, 400 soatdan ortiq material to'plagan. Ushbu kadrlardan ba'zi qismlari Wall Street Journal tomonidan e'lon qilindi.
Bir parchada Graham AQSh-Isroil zarbalaridan keyin Trumpning matbuot anjumanini tomosha qilganidan so'ng kameraga: "Biz buni qancha vaqtdan beri targ'ib qilamiz? Mana, nima qildik. Men deyarli yig'ladim", deydi.
U Trump bilan ertalab gaplashganini va prezidentning "portlatishni yaxshi ko'rishini" aytgan. Graham Trump va Isroil Bosh vaziri Benjamin Netanyahuni Franklin Ruzvelt va Uinston Cherchill bilan solishtirgan.
Yana bir kadrda Grahamning Netanyahu bilan telefon suhbati aks etgan. Graham "Men prezident bilan bu hafta oxiri uchrashaman... uni Livandagi Hizbulloh nishonlarini bombardimon qilishga ko'ndirishga harakat qilaman", deydi. Netanyahu esa hozircha Eronga e'tibor qaratish kerakligini aytgan.
Wall Street Journal ma'lumotlariga ko'ra, Graham iyun oyida Trumpning Eron bilan sulh bitimidan norozi bo'lgan va "Bu ishni qo'ldan boy berayapti", deb prezident bilan gaplashishga ketgan.

Недавно опубликованные видеоматериалы показывают, как покойный сенатор Линдси Грэм убедил президента США Дональда Трампа присоединиться к Израилю в войне против Ирана. Грэм скончался 11 июля в возрасте 71 года.
Британский режиссер Алекс Холдер и его команда, получившие беспрецедентный доступ к сенатору за последние три года, собрали более 400 часов материала. Некоторые фрагменты были предоставлены The Wall Street Journal.
На одном из кадров Грэм, смеясь, говорит: «Как долго мы это продвигали? Посмотрите, что мы сделали. Я чуть не заплакал». Он утверждает, что убедил Трампа начать войну, несмотря на противодействие в его окружении.
Грэм сравнил Трампа и Нетаньяху с Рузвельтом и Черчиллем, назвав их «правильными людьми для противостояния этому злу». Он также отметил, что Трамп «любит взрывать всё».
В другом фрагменте показан телефонный разговор Грэма с Нетаньяху 4 марта. Грэм предлагает убедить Трампа присоединиться к бомбардировкам «Хезболлы» в Ливане. Нетаньяху отвечает, что сейчас они сосредоточены на Иране, и предложение можно реализовать позже.
По данным WSJ, в июне Грэм был обеспокоен предварительным соглашением о прекращении огня с Ираном, заявив: «Он упускает это дело. Мне нужно поговорить с ним».