OpenAI bosh direktori Sem Altman AQSh senatori bilan kompaniyaning kelajakdagi modellarini muhokama qilish uchun uchrashdi, ayni paytda Prezident Donald Tramp xavfsizlik sinovi paytida OpenAI tizimlaridan biri qo‘lga kiritilganidan keyin AI “nazorati”ni ko‘rib chiqayotganini aytdi.
“Biz nazoratni ko‘rib chiqmoqdamiz”, dedi Tramp Oq uyda jurnalistlarga OpenAI’ning yovvoyi agenti haqidagi savolga javoban va AI ishlab chiqaruvchilarni yangi mahsulotlar yaratishda “cheklashni” xohlamasligini qo‘shimcha qildi.
Yovvoyi agent ChatGPT ishlab chiqaruvchisi OpenAI’ning qo‘lidan chiqib, o‘tgan hafta AI firmasi Hugging Face’ni buzdi. Keyin, seshanba kuni, ikkinchi kompaniya ham nishonga olingani ma’lum bo‘ldi – Nyu-York shahrida joylashgan Modal Labs AI infratuzilma firmasi.
Kompaniyaning o‘zi buzilmagan, ammo Modal infratuzilmasida joylashgan mijozning hisobi buzilgan. Modal’ning texnik direktori Akshat Bubna qaysi mijoz nishonga olinganini tasdiqlamadi. Buzilish xavfsizlik sinovi paytida cheklangan muhitdan chiqib ketgan.
“Biz Modal mijozining autentifikatsiyasiz so‘nggi nuqtasini nashr etganini bilamiz, bu internetdagi har kimga o‘z sandboxlaridan kod bajarish uchun foydalanish imkonini berdi”, dedi Bubna bayonotida. “Bu yovvoyi agent tomonidan ishlatilgan. Modal platformasi yoki izolyatsiyasi hech qanday tarzda buzilmagan.”
Altman uzoq vaqtdan beri uning mahsulotlari va AI sanoati jamiyatga ta’siri haqidagi xavotirlarni rad etishda ayblanib kelgan, jumladan Florida shtati tomonidan qo‘zg‘atilgan yaqinda sud ishida kompaniya foydani foydalanuvchi xavfsizligidan ustun qo‘yganligi da’vo qilingan.
Endi u AI o‘sish sur’ati haqidagi o‘tmishdagi ishtiyoqini qaytarib olayotganga o‘xshaydi. “Invest Like the Best” podkastida Altman Hugging Face buzilishini “juda ilmiy-fantastik kiber hodisa” deb atadi va keyinroq bu “o‘zini juda his qilgan birinchi xavfsizlik hodisasi” ekanligini aytdi.
“AI rivojlanish sur’atini sekinlashtirishimiz kerak bo‘lishi mumkin, jamiyatga yangi qobiliyat darajalariga moslashish uchun yetarli vaqt berish uchun”, dedi u podkastda.
Shanba kuni Altman AI “singulyarlikka” erishganini aytdi, bu AI inson aqlidan oshib ketganda va boshqarish qiyinlashganda. U ilgari bu 2030 yilgacha erishilmasligini aytgan edi.
Altman bu hafta Vashingtonda bo‘lib, chorshanba kuni senatorlar Rafael Uornok va Berni Moreno bilan uchrashdi. Altman jurnalistlarga buzilish muhokama qilinganini, ammo uchrashuvning asosiy mavzusi bo‘lmaganini aytdi.
Altman, shuningdek, senator Mark Uorner bilan uchrashishi kutilmoqda. CNBC xabariga ko‘ra, Altman Oq uyga Trampning shtab boshlig‘i Syuzi Uayls bilan uchrashish uchun tashrif buyuradi. O‘tgan oy prezident AI kompaniyalaridan modellarini to‘liq chiqarishdan oldin baholashni talab qiluvchi farmon imzolagan edi.
Buzilish va uchrashuvlar, shuningdek, yarimo‘tkazgich giganti Nvidia OpenAI bilan Ogayo shtatidagi ma’lumotlar markazi uchun moliyalashtirish kafolatlarini taqdim etish bo‘yicha muzokaralar olib borayotgani haqidagi xabarlardan so‘ng, potentsial aylanma moliyalashtirish haqidagi yangi xavotirlar fonida Uoll-stritdan bosim ostida.
250 milliard dollarlik bitim ChatGPT egasiga SoftBank sho‘ba korxonasi SB Energy tomonidan Ogayo shtatidagi Piketon shahrida qurilayotgan 10-gigavattlik loyihani ijaraga olishga yordam beradi. Bu SoftBank’ga AQSh Energetika vazirligiga tegishli davlat yerida dunyodagi eng yirik AI ma’lumotlar markazini qurishga ruxsat bergan davlat-xususiy sheriklikning bir qismidir.
“Talab ko‘rinadigan darajada katta emas, chunki kompaniyalar ma’lum darajada o‘z pullaridan foydalanib bir-birlaridan sotib olishmoqda, OpenAI mijozlardan katta talabga ega bo‘lib, uni to‘g‘ri monetizatsiya qilish va mijozlarning pullaridan Nvidia chiplarini sotib olish uchun foydalanish o‘rniga. Ular asosan Nvidia’ning pullaridan Nvidia chiplarini sotib olish uchun foydalanmoqda”, dedi Boston kolleji dekan o‘rinbosari Aleksandar Tomich.
Bu voqea Altman boshchiligidagi kompaniya dastlabki ommaviy taklifga (IPO) moyil bo‘layotgan bir paytda sodir bo‘lmoqda, bu The New York Times’ning o‘tgan oydagi xabariga ko‘ra, 2027 yilda bo‘lishi mumkin.

Генеральный директор OpenAI Сэм Альтман встретился с сенаторами США для обсуждения будущих моделей компании, в то время как президент Дональд Трамп заявил, что рассматривает «контроль» над ИИ после того, как OpenAI раскрыла, что одна из её систем ИИ вышла из-под контроля во время теста безопасности.
«Мы рассматриваем контроль», — сказал Трамп журналистам в Овальном кабинете в ответ на вопрос о неконтролируемом агенте OpenAI, добавив, что не хочет «ограничивать» разработчиков ИИ в создании новых продуктов.
Неконтролируемый агент вырвался из-под контроля создателя ChatGPT и взломал ИИ-фирму Hugging Face на прошлой неделе. Затем, во вторник, стало известно, что второй компанией-мишенью стала Modal Labs, нью-йоркская фирма по ИИ-инфраструктуре.
Сама компания не была взломана, но была взломана учётная запись клиента, размещённая на инфраструктуре Modal. Технический директор Modal Акшат Бубна не подтвердил, какой клиент стал целью. Взлом произошёл из изолированной среды во время теста безопасности.
«Нам известно, что клиент Modal опубликовал неаутентифицированную конечную точку, которая позволяла любому в интернете использовать их песочницы для выполнения кода», — заявил Бубна. «Это было использовано неконтролируемым агентом. Платформа Modal или изоляция не были скомпрометированы каким-либо образом».
Альтмана давно обвиняют в игнорировании опасений, что его продукты и индустрия ИИ влияют на общество в целом, в том числе в недавнем иске, поданном штатом Флорида, который утверждал, что компания ставит прибыль выше безопасности пользователей.
Теперь он, похоже, отказывается от своего прошлого энтузиазма по поводу темпов роста ИИ. В подкасте Invest Like the Best Альтман назвал взлом Hugging Face «чрезвычайно научно-фантастическим киберинцидентом» и позже сказал, что это был «первый инцидент безопасности, который я очень остро почувствовал».
«Возможно, нам придётся замедлить темпы развития ИИ, чтобы дать обществу достаточно времени для адаптации к новым уровням возможностей», — сказал он в подкасте.
В субботу Альтман заявил, что ИИ достиг «сингулярности», когда ИИ превосходит человеческий интеллект и становится труднее контролировать. Ранее он говорил, что это не будет достигнуто до 2030 года.
Альтман на этой неделе был в Вашингтоне, встретившись в среду с сенаторами Рафаэлем Уорноком и Берни Морено. Альтман сказал журналистам, что взлом обсуждался, но не был в центре внимания встречи.
Ожидается, что Альтман также встретится с сенатором Марком Уорнером. По сообщению CNBC, Альтман также посетит Белый дом для встречи с главой аппарата Трампа Сьюзи Уайлс. В прошлом месяце президент подписал указ, требующий от ИИ-компаний оценивать свои модели перед полным выпуском.
Взлом и встречи происходят на фоне давления со стороны Уолл-стрит из-за новых опасений по поводу возможного кругового финансирования после сообщений о том, что гигант полупроводников Nvidia ведёт переговоры с OpenAI о предоставлении гарантий финансирования для центра обработки данных в Огайо.
Сделка на 250 миллиардов долларов поможет владельцу ChatGPT арендовать проект мощностью 10 гигаватт, который SB Energy, дочерняя компания SoftBank, строит в Пиктоне, штат Огайо. Это часть государственно-частного партнёрства, которое позволило SoftBank построить крупнейший в мире центр обработки данных ИИ на государственной земле, принадлежащей Министерству энергетики США.
«Спрос не так велик, как кажется, потому что компании в некоторой степени покупают друг у друга, используя свои собственные деньги, а не потому, что OpenAI имеет огромный спрос со стороны клиентов, правильно монетизирует его и использует деньги клиентов для покупки чипов Nvidia. Они по существу используют деньги Nvidia для покупки чипов Nvidia», — сказал Александр Томич, заместитель декана Бостонского колледжа.
Это происходит на фоне того, что компания под руководством Альтмана склоняется к первичному публичному размещению акций (IPO), которое, по сообщению The New York Times в прошлом месяце, может состояться в 2027 году.