AQSh prezidenti Donald Tramp Iordaniyada amerikalik harbiylarga qilingan hujumdan so‘ng Eronga “juda qattiq” zarba berish bilan tahdid qildi. U Oq uyda jurnalistlarga bergan bayonotida “ular allaqachon kechirim so‘rashgan, biroq biz ularni bir oz urishimiz kerak” dedi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, “navbat bizda” va agar kelishuvga erishilsa, bu keyinroq bo‘lishi mumkin. U “biz ularni juda qattiq urishimiz kerak” deb qo‘shimcha qildi. Bu ogohlantirish urushdagi sukunat tugagandek ko‘ringan va muzokaralarga qaytish umidlari so‘ngan bir paytda keldi.
Britaniyaning Ambrey dengiz xavfsizlik firmasi dushanba kuni Misrning Damietta portida AQShga tegishli gaz tankeriga uchuvchisiz samolyot hujum qilgani haqida dastlabki xabar berdi. Misr neft vazirligi portdagi yong‘inni tasdiqladi, biroq dron hujumi haqida gapirmadi. Yong‘in tezda o‘chirilgan va qurbonlar yo‘q.
Hujum ortida kim turgani hozircha noma’lum. Agar Eron yoki uning ittifoqchilari tomonidan qilinganligi tasdiqlansa, bu mojaroning jiddiy kuchayishini anglatadi. AQSh prezidenti voqea haqida xabardor qilinganini aytdi.
Chorshanba kuni Saudiya Arabistoni va AQSh Iroqdagi Eron tarafdor jangarilarga qarshi zarbalar berganini e’lon qildi, bu esa Bag‘dod tomonidan keskin qoralandi. Saudiya Arabistonining bevosita ishtiroki mintaqadagi mojaroni yanada kengaytirish xavfini tug‘dirmoqda.

Президент США Дональд Трамп заявил, что Соединенные Штаты «очень сильно» ударят по Ирану после нападения на американских военнослужащих в Иордании. В Овальном кабинете он сказал журналистам: «Они уже извинились, но, знаете, мы должны их немного ударить».
Трамп добавил: «Сейчас наша очередь, и мы посмотрим, сможем ли мы когда-нибудь прийти к соглашению. Но мы ударим их очень сильно». Это предупреждение прозвучало на фоне того, как затишье в боевых действиях, по-видимому, закончилось, разрушив надежды на возвращение к переговорам.
Британская морская охранная фирма Ambrey в среду опубликовала предварительную оценку, согласно которой беспилотник поразил принадлежащий США газовоз в египетском порту Думьят. Министерство нефти Египта подтвердило пожар в порту, но не упомянуло атаку дрона. Пожар был быстро потушен, жертв нет.
Пока неясно, кто несет ответственность. Если подтвердится, что удар нанесен Ираном или его союзниками, это будет означать серьезную эскалацию конфликта. Президент США заявил, что его проинформировали об инциденте.
В среду Саудовская Аравия и США объявили об ударах по поддерживаемым Ираном боевикам в Ираке, что вызвало широкое осуждение Багдада. Прямое участие Саудовской Аравии грозит расширить и без того обостряющийся конфликт в регионе.