Germaniyaning davlat temir yo‘l operatori Deutsche Bahn, xabarlarga ko‘ra, yetti yil ichida birinchi marta o‘zining asosiy faoliyatida foydaga chiqdi. Bu kompaniya uchun katta burilish nuqtasi bo‘ldi.
Bild gazetasi va Der Spiegel jurnali xabariga ko‘ra, davlatga qarashli kompaniya yanvar-iyun oylari oralig‘ida bir necha yuz million yevro miqdorida foyda qayd etgan. Deutsche Bahn 2025 yilning birinchi yarmida taxminan 760 million yevro zarar ko‘rgan edi.
Xabarlarda aytilishicha, temir yo‘l 2026 yilning birinchi olti oyida 960 millionga yaqin yo‘lovchini tashigan, bu rekord ko‘rsatkich bo‘lib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 17 millionga ko‘pdir. Kompaniya dastlab izoh berishdan bosh tortdi.
Deutsche Bahn yo‘lovchilar sonining o‘sishini asosan yoqilg‘i narxining oshishi bilan bog‘lagan. Benzin qimmatlashgani va temir yo‘l tariflari barqaror qolgani sababli, ayniqsa, ishchilar avtomobillardan mintaqaviy poyezdlarga o‘tgan.
Uzoq masofali xizmatlarga talab ham aprel oyidan beri sezilarli darajada oshgan. Chegirmali takliflar ham o‘sishga hissa qo‘shgan bo‘lishi mumkin. Taxminan 600 000 kishi so‘nggi daqiqa chiptalaridan, 200 000 kishi esa oilaviy chiptalardan foydalangan.
Deutsche Bahn bosh direktori Evelin Palla payshanba kuni kompaniyaning birinchi yarim yillik natijalarini taqdim etishi kutilmoqda. Operator so‘nggi paytlarda yomon punktuallik, infratuzilmaning yomonlashuvi va katta moliyaviy yo‘qotishlar uchun tanqid qilingan. 2025 yilda u 1 milliard yevrodan ortiq sof zarar ko‘rgan.
Ayni paytda Germaniyaning eng yuqori fuqarolik sudi shaxsiy WhatsApp xabarlarini ruxsatsiz jo‘natish Yevropa Ittifoqining ma’lumotlarni himoya qilish qonunini buzishi mumkinmi degan masalani ko‘rib chiqmoqda. Federal Adliya sudi (BGH) Karlsrueda ishni ko‘rib chiqishni boshladi, unda ikki sobiq do‘st bir ayolning ish beruvchisiga tegishli shaxsiy WhatsApp xabarlari yuzasidan nizoga tushgan.
Xabarlar taxminan uch yil oldin yuborilgan. Do‘stlik tugaganidan so‘ng, bir ayol ularni boshqasining xo‘jayinining sherigiga jo‘natgan. Xodim keyinchalik ishdan bo‘shatilgan va hozirda sobiq do‘stidan 7500 yevro miqdorida tovon puli talab qilmoqda. BGH ma’lumotlarni oshkor qilish Yevropa Ittifoqining Ma’lumotlarni himoya qilish umumiy reglamentini (GDPR) buzganmi va da’vogarning shaxsiy huquqlarini poymol qilganmi degan masalani ko‘rib chiqmoqda.

Немецкий железнодорожный оператор Deutsche Bahn, по сообщениям, впервые за семь лет вернулся к прибыли в своем основном бизнесе, что стало резким поворотом для кризисной компании.
Государственная компания зафиксировала прибыль в сотни миллионов евро в период с января по июнь, сообщили в среду вечером газета Bild и журнал Der Spiegel. Deutsche Bahn понесла убытки в размере около 760 миллионов евро в первой половине 2025 года.
Сообщается, что железная дорога перевезла около 960 миллионов пассажиров за первые шесть месяцев 2026 года, что является рекордом и на 17 миллионов больше, чем за аналогичный период прошлого года. Компания первоначально была недоступна для комментариев.
Deutsche Bahn объяснила рост числа пассажиров в основном ростом цен на топливо. Пассажиры, особенно пригородные, переключились с автомобилей на региональные поезда, поскольку бензин подорожал, а тарифы на железнодорожные перевозки остались стабильными.
Спрос на услуги дальнего следования также значительно вырос с апреля. Скидочные предложения, вероятно, также способствовали росту. Около 600 000 человек воспользовались билетами последней минуты, а 200 000 — семейными билетами.
Генеральный директор Deutsche Bahn Эвелин Палла должна представить результаты компании за первое полугодие в четверг. Оператор в последнее время подвергался критике за низкую пунктуальность, ухудшение инфраструктуры и крупные финансовые потери. В 2025 году он зафиксировал чистый убыток в размере более 1 миллиарда евро.
Тем временем высший гражданский суд Германии рассматривает вопрос о том, может ли пересылка личных сообщений WhatsApp без разрешения нарушать европейское законодательство о защите данных. Федеральный суд юстиции (BGH) начал слушания дела в Карлсруэ после того, как двое бывших друзей вступили в спор по поводу личных сообщений WhatsApp, касающихся работодателя одной из женщин.
Сообщения были отправлены около трех лет назад. После разрыва дружбы одна женщина переслала их партнеру начальника другой. Сотрудница была впоследствии уволена и теперь требует 7500 евро в качестве компенсации от бывшей подруги. BGH рассматривает, нарушило ли разглашение Общий регламент ЕС по защите данных (GDPR) и ущемило ли оно личные права истицы.