Juma kuni Glazgodagi Hamdo'stlik o'yinlarida nayza uloqtirish bo'yicha final bo'lib o'tadi. Amaldagi chempion Arshad Nadeem (Pokiston) o'z unvonini himoya qilishga harakat qiladi, uning asosiy raqibi Shri-Lankalik Rumesh Pathirage bo'lib, u 92.62 metrlik jahon rekordiga ega.
Saralash bosqichida Pathirage 82.84 metr bilan birinchi o'rinni egalladi. Grenadalik Anderson Peters (81.29 m) va janubiy afrikalik Douw Smit (80.84 m) ham kuchli natija ko'rsatdi. Besh nafar Parij-2024 Olimpiadasi finalchisi ishtirok etadi.
Nadeem va uning hindistonlik raqibi Neeraj Chopra mavsum davomida jarohatlar tufayli faqat bir marta musobaqada qatnashgan. Chopra 79.61 metr bilan beshinchi, Nadeem esa 78.63 metr bilan yettinchi o'rinda. Hindiston finalda uch nafar sportchi bilan namoyon bo'ladi.
Pathirage bu mavsumda ajoyib natijalar ko'rsatdi: Rimda 92.62 m, Dohada 88.68 m va Ostravada 86.57 m. U Shri-Lankani janubiy Osiyo nayza uloqtirishda yetakchiga aylantirdi.
Nadeem va Chopra o'rtasidagi raqobat sport doirasidan tashqariga chiqadi. Ular 2025 yil may oyidagi to'rt kunlik urushdan keyin munosabatlar yomonlashgan ikki davlat vakillari. Chopra Nadeemga qarshi 9:1 hisobida g'alaba qozongan.
Nadeem ob-havo sharoitidan norozi: "Sovuq va shamol yaxshi natija ko'rsatishga xalaqit berdi. Lekin men yana oltin medalni qo'lga kiritishni xohlayman". Chopra esa finalga chiqqanidan mamnun.
Final 31 iyul kuni mahalliy vaqt bilan 20:15 da (GMT 19:15) boshlanadi. Hamdo'stlik o'yinlari har to'rt yilda o'tkaziladi va 71 davlatdan sportchilarni birlashtiradi.

В пятницу в Глазго состоится финал метания копья на Играх Содружества. Действующий чемпион Аршад Надим (Пакистан) попытается защитить свой титул в борьбе с сильными соперниками, включая восходящую звезду из Шри-Ланки Румеша Патираге, который лидирует в мировом рейтинге с броском на 92,62 метра.
В квалификации Патираге показал лучший результат - 82,84 метра. За ним следуют Андерсон Питерс из Гренады (81,29 м) и Доу Смит из ЮАР (80,84 м). Пять из семи финалистов Олимпийских игр 2024 года в Париже примут участие в финале.
Надим и его давний соперник из Индии Нирадж Чопра провели лишь одно соревнование перед Играми из-за травм. Чопра занимает пятое место с результатом 79,61 м, Надим - седьмой с 78,63 м. Индия представлена тремя спортсменами в финале.
Патираге доминировал в сезоне: его бросок на 92,62 м в Риме стал восьмым лучшим в истории. Он выиграл этапы Бриллиантовой лиги в Риме и Дохе, а также турнир в Остраве. Спортсмен из Шри-Ланки стал первым представителем страны, напрямую квалифицировавшимся на чемпионат мира по метанию копья.
Соперничество Надима и Чопры выходит за рамки спорта, отражая напряженные отношения между Пакистаном и Индией после четырехдневной войны в мае 2025 года. Чопра ведет в личных встречах со счетом 9:1.
Надим раскритиковал погодные условия: "Холод и ветер мешали показать хороший результат. Но я хочу сделать страну гордой и выиграть еще одно золото". Чопра остался доволен выходом в финал.
Финал начнется 31 июля в 20:15 по местному времени (19:15 GMT). Игры Содружества проводятся раз в четыре года и объединяют спортсменов из 71 страны.