AQSh prezidenti Donald Tramp yopiq uchrashuvda vitse-prezident Jey Di Vensni 2028-yilgi prezidentlik saylovlarida g‘olib sifatida ko‘rishni istashini aytdi. Bu haqda The Washington Post nashri xabar berdi.
Oq uydagi Oval kabinetda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Tramp “Oxir-oqibat Jey Dini saylashimiz kerak”, degan. Bu uning Vens va Davlat kotibi Marko Rubioni Respublikachilar partiyasidan nomzod sifatida taqqoslagan ochiq bayonotlariga zid keladi.
Manbalar Trampning niyatlari haqida turlicha fikrda. Ba’zilar u allaqachon vorisini aniqlagan bo‘lsa, boshqalar qarorini o‘zgartirishi mumkinligini aytmoqda. Tramp esa jurnalistlarga “bu haqda o‘ylash hali erta” deb javob bergan.
Vensning o‘zi hozircha saylovda qatnashish niyati haqida e’lon qilmagan. U bu masalani oilasi bilan Kongressdagi oraliq saylovlardan keyin muhokama qilishni rejalashtirayotganini aytgan. U Tramp uning qarorini qo‘llab-quvvatlashiga ishonchini bildirgan.
Respublikachilar partiyasidagi yetakchilik uchun kurash donorlar va ta’sirchan tarafdorlar o‘rtasida kelishmovchiliklarga sabab bo‘lmoqda. Oraliq saylovlar natijalari Trampning vorisi pozitsiyasiga ta’sir qilishi mumkin.
So‘nggi oylarda Vens ma’muriyatdagi mavqeini mustahkamladi. Tramp uning Eron bilan o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha muzokaralardagi ishtirokini, federal nafaqalar bo‘yicha firibgarlikka qarshi kurashini va partiya tarafdorlari bilan faol muloqotini ijobiy baholagan. Marko Rubio esa 2028-yilgi saylovlarda ishtirok etish masalasini ochiq muhokama qilishdan qochmoqda.

Президент США Дональд Трамп на закрытой встрече заявил, что хотел бы видеть вице-президента Джей Ди Вэнса победителем президентских выборов 2028 года. Об этом сообщает The Washington Post.
На встрече в Овальном кабинете, состоявшейся около двух недель назад, Трамп, как утверждается, сказал: «В конечном счете нам нужно избрать Джей Ди». Это расходится с его публичной риторикой, где он противопоставлял Вэнса и госсекретаря Марко Рубио как возможных претендентов.
Источники газеты расходятся в оценках: одни считают, что Трамп уже определился с преемником, другие полагают, что он может изменить решение. Сам Трамп ответил журналистам, что сейчас «слишком рано об этом думать».
Вэнс пока не объявлял о планах участвовать в гонке. Ранее он говорил, что обсудит этот вопрос с семьей после промежуточных выборов в Конгресс. Он выражал уверенность, что Трамп поддержит любое его решение.
Борьба за лидерство в Республиканской партии уже вызывает разногласия среди доноров и влиятельных сторонников. Промежуточные выборы могут сыграть значительную роль: неудачный результат для республиканцев может ослабить позиции потенциального преемника.
В последние месяцы Вэнс укрепил позиции в администрации. Трамп, по данным источников, положительно оценил его участие в переговорах с Ираном, борьбу с мошенничеством и взаимодействие со сторонниками. Рубио же избегает обсуждения возможного участия в выборах 2028 года.