Jazo'r hukumati shanba kuni Nigerda ikki hafta oldin qurolli jinoiy guruh tomonidan o'g'irlangan nemis fuqarosining xavfsizligini va Jazo'r armiyasi qo'lida ekanligini ma'lum qildi.
Mudofaa vazirligining rasmiy Jazo'r axborot agentligi orqali tarqatilgan bayonotiga ko'ra, nemis fuqarosi juma kuni Jazo'r armiyasi xavfsizlik xizmatlari tomonidan qo'lga olingan.
U hozirda eng janubdagi Guezzam shahridan poytaxt Jazo'r yaqinidagi Boufarik harbiy bazasiga maxsus reysda olib ketilgan. Bayonotda uning sog'lig'i yaxshi ekani va keyinroq Germaniya hukumatiga topshirilishi aytilgan.
Nemis fuqarosining qanday ozod qilingani haqida batafsil ma'lumot berilmagan. Germaniya Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi DWga bu ishdan xabardor ekanliklarini, ammo hukumat chet elda o'g'irlangan nemis fuqarolari bilan bog'liq holatlarga izoh bermasligini aytdi.
Niger, 2023-yil iyul oyidagi davlat to'ntarishidan beri harbiy boshqaruv ostida, so'nggi yillarda al-Qoida yoki "Islomiy davlat" (ID) terrorchilik guruhlari bilan bog'liq jihodchilar tomonidan zo'ravonliklarga duch kelmoqda.

Алжирские власти в субботу заявили, что немецкий гражданин, похищенный вооруженной преступной группой около двух недель назад в соседнем Нигере, находится в безопасности и под контролем алжирских военных.
Немец был захвачен службами безопасности алжирской армии в пятницу, согласно заявлению Министерства обороны, распространенному через официальное алжирское информационное агентство.
Он был доставлен специальным рейсом из Геззама на крайнем юге на военную базу Буфарик недалеко от столицы Алжира. В заявлении отмечается, что он находится в "хорошем состоянии" и будет передан немецким властям "позже".
Подробности освобождения немца не сообщаются. Представитель МИД Германии заявил DW, что ведомство осведомлено о деле, но правительство "не комментирует случаи похищения немецких граждан за рубежом".
Нигер, находящийся под военным правлением с июля 2023 года, в последние годы страдает от насилия со стороны джихадистов, связанных с "Аль-Каидой" или "Исламским государством" (ИГ).