Falastin Jurnalistlar Sindikati o‘tgan oy Isroil tomonidan bosib olingan G‘arbiy Sohilda isroillik askarlar va ko‘chmanchilar tomonidan falastinlik jurnalistlar va ommaviy axborot vositalari xodimlariga qarshi 108 ta hujum qayd etilganini ma’lum qildi.
Sindikatning Erkinliklar qo‘mitasi yakshanba kuni bergan bayonotida buzilishlar hibsga olish va kaltaklashdan tortib, so‘roq qilish, reportajlarni to‘sqinlik qilish va press-uskunalarni musodara qilish yoki yo‘q qilishgacha bo‘lgan holatlarni o‘z ichiga olganini, bu esa jurnalistlarga Isroil harbiy reydlari va ko‘chmanchilar zo‘ravonligini hujjatlashtirishni tobora qiyinlashtirayotganini ta’kidladi.
Qisqa muddatli hibslar va reportajlarga cheklovlar eng ko‘p uchraydigan buzilishlar bo‘lib, 58 ta holat qayd etilgan.
Qo‘mita, shuningdek, jurnalistlarga qarshi 11 ta ko‘chmanchi hujumini, jumladan, jismoniy tajovuz, turtish va tahdidlarni hujjatlashtirgan, aksariyat hollarda ekipajlar boshqa joylarda ko‘chmanchilar hujumlari va harbiy reydlarni yoritayotganda sodir bo‘lgan. Bundan tashqari, isroil kuchlari jurnalistlarga qarshi 12 ta holatda shovqinli granatalar yoki ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz ishlatgan, ba’zilari bo‘g‘ilib qolgan.
Olti nafar jurnalist kaltaklangan, to‘rt nafari esa G‘azodagi voqealarni yoritish chog‘ida, jumladan, shrapnel tufayli qon ketish jarohatlari olgan. Yana ikki kishi hibsga olingan, to‘rt nafari esa reportajlari yuzasidan so‘roq qilingan.
Qo‘mita jurnalistlarning uylari yoki media ofislariga to‘rtta reydni, jumladan, bitta nashrning yopilishini, uchta holatda uskunalar musodara qilingani yoki yo‘q qilinganini, ikkita holatda tasvirlar o‘chirilganini va ikkita holatda jurnalistlarning Al-Aqsa masjidi yaqinidan chiqarib yuborilganini qayd etgan.
Sindikat jurnalistlarga “tahdidlar, hujumlar va ta’qiblardan xoli” ishlashga ruxsat berishni talab qilib, aybdorlarni javobgarlikka tortishni so‘radi.
Iyul oyidagi bu ko‘rsatkich jurnalistlar tarixidagi eng qonli yil hisoblangan rekordni yanada oshirmoqda.
Huquq himoyachilari tashkilotlari Isroil hujumlari 2023-yil oktabridan beri 270 dan ortiq jurnalistni o‘ldirganini, shuningdek, matbuot vakillarini ommaviy hibsga olish kampaniyasi olib borilayotganini hujjatlashtirgan.
Al Jazeera telekanali 2023-yilda Isroil kampaniyasi boshlanganidan beri G‘azoda o‘zining 12 nafar jurnalisti halok bo‘lganini tasdiqlagan, bu boshqa har qanday ommaviy axborot vositasidan ko‘pdir.

Палестинский синдикат журналистов задокументировал 108 нападений израильских военных и поселенцев на палестинских журналистов и работников СМИ на оккупированном Западном берегу в прошлом месяце.
Комитет по свободам синдиката в заявлении в воскресенье сообщил, что нарушения варьировались от задержаний и избиений до допросов, воспрепятствования освещению событий и изъятия или уничтожения журналистского оборудования, что указывает на систематический характер, который делает все более трудным для журналистов документирование израильских военных рейдов и насилия поселенцев на местах.
Кратковременные задержания и ограничения на репортажи были наиболее распространенными нарушениями — зафиксировано 58 случаев.
Комитет также задокументировал 11 нападений поселенцев на журналистов, включая физические нападения, толчки и угрозы, в основном когда съемочные группы освещали нападения поселенцев и военные рейды в других местах на оккупированном Западном берегу, а также 12 случаев, когда израильские военные применили светошумовые гранаты или слезоточивый газ против журналистов, в результате чего некоторые задохнулись.
Шесть журналистов были избиты, четверо получили кровоточащие ранения, включая осколочные, при освещении событий в Газе. Еще двое были задержаны, четверо допрошены об их репортажах.
Комитет зафиксировал четыре рейда на дома журналистов или офисы СМИ, включая закрытие одного издания, три случая конфискации или уничтожения оборудования, два случая удаления отснятого материала и два случая выдворения журналистов из окрестностей мечети Аль-Акса.
Синдикат призвал разрешить журналистам работать «без угроз, нападений и преследований» и потребовал привлечь виновных к ответственности.
Июльский показатель добавляет к растущему рекорду, который уже считается самым смертоносным в истории для журналистов.
Правозащитные организации задокументировали, что израильские нападения убили более 270 журналистов на фоне широкомасштабной кампании произвольных задержаний представителей прессы с октября 2023 года.
Al Jazeera подтвердила, что 12 ее собственных журналистов были убиты в Газе с начала израильской кампании в 2023 году, больше, чем в любом другом СМИ.