Braziliya Oliy sudi Amazonka tropik o'rmonlarini himoya qilishni tubdan o'zgartirishi mumkin bo'lgan bir qancha ishlarni ko'rib chiqishga tayyorlanmoqda. Bu holat mamlakatdagi konservativ ko'pchilik kongress prezident Luiz Inasio Lula da Silvaning bir qancha ekologik vetolarini bekor qilganidan so'ng yuz bermoqda.
Sud ishlari chorshanba kuni ko'rib chiqiladi, chunki qonunchilar va ekologik guruhlar Braziliya iqtisodiy rivojlanish va atrof-muhitni muhofaza qilishni qanday muvozanatlashi kerakligi borasida ikkiga bo'lingan. Amazonkadagi o'rmon kesish 2026-yilning birinchi yarmida so'nggi o'n yillikdagi eng past darajaga tushgan, bu esa ishlarni yanada dolzarb qiladi.
Juma kuni Oliy sud 2025-yilgi qaror bo'yicha yakuniy iltimoslarni ko'rib chiqishni boshladi, unda "vaqt chegarasi" tezisi rad etilgan edi. Bu qonuniy nazariya agrobiznes lobbisi tomonidan qo'llab-quvvatlanadi va mahalliy aholining yer da'volarini 1988-yilgi konstitutsiya kuchga kirgan paytdagi hududlar bilan cheklaydi.
Agrobiznes guruhi vaqt chegarasi yer egalariga qonuniy aniqlik beradi, deb hisoblaydi. Mahalliy aholi guruhlari esa bu majburiy ko'chirish va zo'ravonlikning o'n yilliklarini e'tiborsiz qoldiradi, deb ta'kidlaydi. Amazonkadagi mahalliy jamoalar, jumladan, izolyatsiya qilingan Kawahiva xalqi ham bu qarordan ta'sirlanishi mumkin.
Chorshanba kuni sud Braziliyaning soya moratoriyasi kelajagi bo'yicha huquqiy kurashni ko'rib chiqadi. Bu kelishuv yirik savdogarlarga 2008-yildan keyin Amazonkada kesilgan yerlarda yetishtirilgan soya sotib olishni taqiqlaydi. Kelishuv o'rmon kesishni kamaytirishga yordam bergan, ammo yirik soya ishlab chiqaruvchi shtatlar yanvar oyida ishtirok etuvchi kompaniyalar uchun soliq imtiyozlarini bekor qiluvchi qonunlar qabul qilgan.
Sud shuningdek, fevralda kuchga kirgan yangi ekologik litsenziyalash qonuniga qarshi da'voni ko'rib chiqadi. Qonun konlar, avtomobil yo'llari va sanoat korxonalari kabi loyihalarni tezlashtiradi, bu esa ekologik guruhlarning ogohlantirishiga sabab bo'lmoqda. Climate Observatory xodimi Suely Araujo qonun Amazonkada allaqachon sezilarli oqibatlarga olib kelayotganini, jumladan, bahsli avtomobil yo'lining qurilishi va Tapajos daryosini chuqurlashtirish rejalarini misol qilib keltirdi.

Верховный суд Бразилии готовится рассмотреть несколько дел, которые могут кардинально изменить защиту тропических лесов Амазонии. Это происходит после того, как преимущественно консервативный Конгресс отменил несколько экологических вето левого президента Луиса Инасиу Лулы да Силвы.
Дела будут рассмотрены в среду, поскольку законодатели и экологические группы остаются разделенными по вопросу о том, как Бразилия должна балансировать между экономическим развитием и защитой окружающей среды. Вырубка лесов в Амазонии упала до самого низкого уровня за десятилетие в первой половине 2026 года, что делает эти дела еще более актуальными.
В пятницу Верховный суд начал рассмотрение окончательных ходатайств о разъяснении решения 2025 года, которое отклонило тезис о «предельном сроке». Эта юридическая теория, поддерживаемая агробизнес-лобби, ограничивает земельные претензии коренных народов территориями, занятыми или находящимися в судебном споре на момент вступления в силу Конституции 1988 года.
Агробизнес утверждает, что предельный срок обеспечит юридическую определенность для землевладельцев. Коренные народы заявляют, что это игнорирует десятилетия принудительного перемещения и насилия, которые вытеснили общины с их исконных земель. Коренные общины по всей Амазонии, включая изолированный народ кавахива, могут быть затронуты этим решением.
В среду суд рассмотрит юридическую борьбу за будущее моратория на сою — соглашения, которое запрещало крупным трейдерам покупать сою, выращенную на землях, обезлесенных в Амазонии после 2008 года. Соглашение помогло сдержать вырубку лесов, но штаты, являющиеся крупными производителями сои, приняли в январе законы, отменяющие налоговые льготы для участвующих компаний.
Суд также рассмотрит в среду вызов новому закону об экологическом лицензировании, вступившему в силу в феврале. Закон ускоряет утверждение проектов, включая шахты, автомагистрали и промышленные предприятия, что вызывает предупреждения экологов об ослаблении защитных мер в одной из важнейших экосистем мира. Суэли Араужо из Climate Observatory заявила, что закон уже имеет ощутимые последствия в Амазонии, включая строительство спорной автомагистрали и планы по дноуглублению реки Тапажос без надлежащей экологической экспертизы.