Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp AQShdagi oraliq saylovlar arafasida demokrat nomzodlarni "jihodchilar" deb atadi. Uning bu so‘zlari Michigan shtatidagi praymerizda g‘alaba qozongan musulmon demokrat nomzod Abdul El-Sayedga ishora sifatida talqin qilinmoqda.
Tramp Oq uyda jurnalistlarga bergan bayonotida "bizda hamma joyda jihodchilar saylanmoqda, xoh u kommunizm bo‘lsin, xoh jihodizm" deb aytdi. U shuningdek, do‘stlaridan biri unga "jihodist" so‘zini ishlatishni maslahat berganini va boshqa mamlakatlarda sodir bo‘layotgan voqealarga ishora qilib, "bu biz yashashni xohlagan usul emas" deb qo‘shimcha qildi.
Prezident, shuningdek, AQShda 260 mingdan ortiq somaliliklarga qarshi ham hujum qildi. U ularni "aqlli emas", "qobiliyatsiz" va "mamlakatni boshqarishni o‘rgatish uchun hech qanday imkoniyati yo‘q" deb atadi. Bu bayonotlar islomofobik nutqning kuchayishiga sabab bo‘lmoqda.
AQSh Islom munosabatlari kengashi (CAIR) milliy direktori o‘rinbosari Edvard Ahmed Mitchell Trampning bu nutqi "butun mamlakat bo‘ylab musulmon saylangan amaldorlarning orqasiga nishon qo‘yayotganini" va bu "xavfli nutq so‘nggi uch yil ichida hujjatlashtirilgan islomofobik hodisalarning ko‘payishiga sabab bo‘layotganini" ta’kidladi.
Tramp El-Sayedni alohida nishonga oldi. U Truth Social tarmog‘ida El-Sayedning ro‘molli ayollar bilan suratini joylab, "ular sizning uyingiz va mol-mulkingiz uchun kelmoqda" deb yozdi. Shuningdek, u El-Sayedni "yahudiylar va Isroilning dushmani" deb atadi va u "ifloslik, jinoyat, o‘lim, halokat va sharmandalik" olib kelishini aytdi.
Respublikachilar ham El-Sayedning g‘alabasidan keyin musulmonlarga qarshi nutqlarini kuchaytirdi. Janubiy Karolina vakili Nensi Meys "Amerikada har bir musulmon amaldor Troyan oti va milliy xavfsizlikka tahdiddir" deb yozdi. Alabama senatori Tommi Tyubervil esa El-Sayedni "TERRORIST" deb atadi.
El-Sayed CNN telekanalida javob berar ekan, u rafiqasi bilan birga ekanini va Tramp juftligidan farqli o‘laroq, ular bir-birlarini yaxshi ko‘rishini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Tramp va uning rafiqasi o‘rtasida "toshloq yo‘l" bor.
Oraliq saylovlarga 90 kundan kam vaqt qolgan bir paytda, Demokratik partiya ichida mo‘tadil liderlar va g‘olib progressivlar o‘rtasida mafkuraviy tafovut kuzatilmoqda. Tramp esa "odamlar mamlakatni boshqarishda radikal aqldan ozganlar ishtirok etishini xohlamaydi" deb qo‘shimcha qildi.

Президент США Дональд Трамп назвал кандидатов от Демократической партии на промежуточных выборах «джихадистами», что, по-видимому, является ссылкой на победу мусульманского кандидата Абдула Эль-Сайеда на праймериз в Мичигане на прошлой неделе.
Выступая в Овальном кабинете в понедельник, Трамп заявил: «У нас повсюду избираются джихадисты, будь то коммунизм или джихадизм». Он добавил, что друг посоветовал ему использовать слово «джихадист», и выразил сомнение, что американцы хотят жить так, как живут в других странах.
Президент также обрушился на выходцев из Сомали, которых в США насчитывается более 260 тысяч. Он назвал их «неумными», заявив, что у них «нет способностей» и «ничего нет», чтобы «учить нас, как управлять страной». Эти заявления усиливают волну исламофобских высказываний среди республиканцев.
Заместитель национального директора Совета по американо-исламским отношениям (CAIR) Эдвард Ахмед Митчелл заявил, что «ненавистническая антимусульманская риторика Трампа ставит мишень на спины мусульманских чиновников по всей стране» и что «такая опасная риторика подпитывает всплеск жалоб на антимусульманскую нетерпимость».
Трамп также отдельно атаковал Эль-Сайеда, опубликовав в Truth Social его фото с женщинами в хиджабах с подписью: «Они идут за вашим домом и имуществом». Ранее он назвал Эль-Сайеда «ненавистником евреев» и «ненавистником Израиля», утверждая, что тот принесет «грязь, преступность, смерть, разрушение и позор».
Другие республиканцы также усилили антимусульманскую риторику. Представитель Южной Каролины Нэнси Мейс заявила, что «каждый мусульманин, занимающий государственную должность в Америке, — это троянский конь и угроза национальной безопасности». Сенатор от Алабамы Томми Тубервиль назвал Эль-Сайеда «ТЕРРОРИСТОМ».
Эль-Сайед ответил в эфире CNN, отметив, что они с женой «на самом деле нравятся друг другу», в отличие от президента и первой леди, у которых, по его словам, «каменистая дорога». Он также подчеркнул, что не позволит оскорблениям отвлечь его от предвыборной кампании.
С менее чем 90 днями до выборов, когда будут разыграны все 435 мест в Палате представителей и 34 места в Сенате, демократы сталкиваются с идеологическим расколом между умеренными лидерами и прогрессивными кандидатами. Трамп же заявил, что «люди не хотят, чтобы радикальные сумасшедшие участвовали в управлении нашей страной».