Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) hisobotiga ko‘ra, Ukrainada iyul oyida tinch aholi o‘limi 2022-yilgi bosqin boshlanganidan beri eng yuqori ko‘rsatkichga yetdi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha monitoring missiyasining ma’lumotiga ko‘ra, iyul oyida kamida 437 tinch aholi halok bo‘lgan va 2610 kishi jarohatlangan. Bu o‘tgan oyga nisbatan 30 foizga, 2025-yil iyuliga nisbatan esa 70 foizga ko‘pdir.
BMT Rossiya bosqinidan beri 16 874 tinch aholining o‘limini tasdiqlagan, ammo bu raqam, ehtimol, sezilarli darajada kam baholangan, chunki Rossiya qo‘shinlari bosib olgan hududlardagi qurbonlarni aniqlash imkoni yo‘q.
Bu raqamga urush boshida Rossiya qamal qilgan Mariupol port shahri ham kiradi, u yerda minglab odamlar halok bo‘lgani taxmin qilinmoqda. BMT ma’lumotiga ko‘ra, iyul oyida Kiyevda kamida 54 tinch aholi halok bo‘lgan – bu eng ko‘p zarar ko‘rgan shaharlardan biri.
Rossiya rasmiylari esa iyul oyida tinch aholi o‘limi soni 79 ga oshganini ma’lum qildi. Payshanba kuni Rossiya axborot agentliklari Federal Xavfsizlik Xizmatiga (FSB) tayanib, Rossiya harbiy amaldori Rossiya tomonidan anneksiya qilingan Qrimda portlash natijasida halok bo‘lganini xabar qildi.
Shuningdek, payshanba kuni Rossiya droni Ukrainaning janubidagi Odessa viloyatida yo‘lovchi poyezdiga hujum qilib, poyezd ekipajidan ikki kishini o‘ldirgani Ukraina rasmiylari tomonidan tasdiqlandi.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Rossiyani payshanba kuni poyezdga hujum qilib, “terror” kampaniyasini davom ettirishda aybladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, poyezdda 340 kishi bo‘lgan. “Bu dronni boshqargan kishi, albatta, nishon butunlay tinch aholi ekanligini bilmasligi mumkin emas”, dedi Zelenskiy.
Ikki ekipaj a’zosi, jumladan poyezd mashinisti halok bo‘lgan, yo‘lovchilardan hech biri jabrlanmagan, dedi davlat temir yo‘l operatori raisi Oleksandr Pertsovskiy. Ukraina favqulodda xizmatlari tomonidan e’lon qilingan videoda poyezd kabinasida yonayotgan olov va old qismi vayron bo‘lgani ko‘rsatilgan.
Moskva kuchlari urush davomida poyezdlarni bir necha bor nishonga olgan, Kiyev bu harakatlar uning logistikasini buzish va tinch aholiga zarba berishga qaratilgan deb da’vo qilmoqda. Zelenskiy, shuningdek, Rossiya chorshanbadan payshanbaga o‘tar kechasi Ukrainaning 11 viloyatiga 130 dan ortiq hujum dronlarini uchirganini aytdi.
Rossiya hujumlari Ukrainaning Chernigov viloyatidagi bir nechta korxonalarga zarar yetkazdi, deb xabar berdi Ukraina davlat axborot agentligi. Rossiya Mudofaa vazirligi sharqdagi Donetsk viloyatidagi Petrivka qishlog‘ini ham o‘z nazoratiga olganini ma’lum qildi.
Zelenskiy ittifoqchilardan, ayniqsa, AQShning Patriot tizimlaridan ilg‘or havo hujumidan mudofaa tizimlarini yetkazib berishni so‘rab kelmoqda. U payshanba kuni bu iltimosini takrorladi: “Agar dunyo Yevropadagi bu urushni to‘xtatishga jiddiy yondashsa, ko‘proq havo hujumidan mudofaa yordami va Rossiyaga ko‘proq bosim kerak”.
Rossiyada Ukraina harbiylari Boshqirdiston respublikasidagi neftni qayta ishlash zavodi va neft-kimyo majmuasiga zarba berib, yong‘in keltirib chiqardi, dedi Ukraina harbiylari payshanba kuni. Ular majmua Rossiya armiyasini ta’minlaydi va “asosiy dushman nishonlarini” urishda davom etishga va’da berdi.
Ukraina so‘nggi oylarda Rossiyaga o‘zining uzoq masofali hujumlarini kuchaytirdi – bu harakatlarni Moskvaning urush mashinasiga zarba berish va muhim energiya daromadlarini kamaytirishga qaratilgan javob zarbalari deb oqlaydi.

Организация Объединенных Наций сообщила, что число погибших мирных жителей на Украине в июле достигло самого высокого уровня с первых месяцев вторжения России в 2022 году.
«По меньшей мере 437 мирных жителей были убиты и 2610 ранены на Украине в июле, что на 30 процентов больше по сравнению с предыдущим месяцем и на 70 процентов больше по сравнению с июлем 2025 года», — говорится в заявлении Мониторинговой миссии ООН по правам человека.
ООН заявила, что подтвердила гибель 16 874 мирных жителей с момента вторжения России, но предупредила, что эта цифра, вероятно, значительно занижена, поскольку она не может подтвердить потери в частях Украины, оккупированных российскими силами.
Эта цифра включает портовый город Мариуполь, который Россия осадила в начале войны и где, как широко считается, погибли тысячи людей. По данным ООН, в июле в Киеве погибли по меньшей мере 54 мирных жителя — «один из наиболее пострадавших городов».
Российские власти, в свою очередь, сообщили об увеличении числа погибших мирных жителей до 79 в июле. В четверг российские информационные агентства, ссылаясь на ФСБ, сообщили, что российский военный чиновник был убит в результате взрыва в аннексированном Россией Крыму.
Также в четверг российский беспилотник ударил по пассажирскому поезду в Одесской области на юге Украины, убив двух членов экипажа поезда, по данным украинских официальных лиц.
Президент Украины Владимир Зеленский обвинил Россию в продолжении кампании «террора» в результате нападения на поезд в четверг, который, по его словам, перевозил 340 человек. «Тот, кто управлял этим беспилотником, конечно, не мог не знать, что цель была полностью гражданской», — написал Зеленский в X.
Хотя два члена экипажа, включая машиниста поезда, были убиты, никто из пассажиров не пострадал, заявил председатель государственного железнодорожного оператора Александр Перцовский. Видео, опубликованное украинскими службами экстренной помощи, показало яркий огонь в кабине поезда, передняя часть которого была разворочена.
Силы Москвы неоднократно наносили удары по поездам на протяжении всей войны, что, по утверждению Киева, является попыткой нарушить его логистику и нанести удар по мирным жителям. Зеленский также заявил, что Россия запустила более 130 ударных беспилотников по 11 регионам Украины в ночь со среды на четверг.
Российские удары повредили несколько предприятий в Черниговской области Украины, сообщило государственное информационное агентство Украины. Министерство обороны России заявило, что его силы также взяли под контроль украинское село Петровка в восточной Донецкой области.
Зеленский умолял союзников поставить более совершенные системы противовоздушной обороны, особенно американские Patriot, чтобы отразить усиливающиеся атаки сверхбыстрых баллистических ракет России. Он повторил эту просьбу в четверг, заявив: «Нужна большая поддержка ПВО и большее давление на Россию, если мир серьезно настроен остановить эту войну в Европе».
В России украинские военные нанесли удар по нефтеперерабатывающему заводу и нефтехимическому комплексу в республике Башкортостан, вызвав пожар, сообщили украинские военные в четверг. Они заявили, что комплекс снабжает российскую армию, и пообещали продолжить наносить удары по «ключевым целям противника».
Украина активизировала свои собственные удары на дальние расстояния по России в последние месяцы, оправдывая их ответными ударами, направленными на подрыв военной машины Москвы и сокращение ее жизненно важных энергетических доходов.