Italiyaning Milan shahrida tramvay relsdan chiqib, kamida bir kishi halok bo‘ldi va 39 kishi jarohatlandi, ularning ba‘zilari og‘ir ahvolda.
G‘uj tramvay mahalliy vaqt bilan soat 16:00 atrofida (GMT 15:00) 9-marshrut bo‘ylab Viale Vittorio Veneto ko‘chasida harakatlanayotganda relsdan chiqib, binoga urildi.
Halok bo‘lgan kishi tramvay urgan piyoda bo‘lgan, jarohatlanganlarning aksariyati esa yo‘lovchilar. Joyga ko‘plab tez yordam mashinalari yetib kelgan va vayronalarga qolgan odamlar haqida xabarlar bor.
Yo‘lovchlar tramvay ostidan shovqin eshitganlar, shundan so‘ng u relsdan chiqib, tezlashib, binoning yon tomoniga kirib ketgan.
"Men zilzila bo‘ldi deb o‘yladim. O‘tirgan edim, boshqa yo‘lovchilar bilan birga yerga yiqildim," – dedi bir kishi Ansa axborot agentligiga. "Bu dahshatli edi."
Tramvay relsdan chiqqanda, avval svetoforga urilib, keyin restoran oynasini sindirgan. La Repubblica veb-sayti xabar berishicha, svetoforda kutayotgan yetkazib beruvchi va piyoda yo‘lakdagi yigit zo‘rg‘a jarohatlanishdan qochgan.
Fuqarolik himoyasi guruhlari jarohatlanganlarga yordam berish uchun joyda chodir o‘rnatdi.
Relsdan chiqish sababi aniq emas, ammo ommaviy axborot vositalari tramvay Viale Vittorio Veneto ko‘chasidan burilganda keskin burilishni tez o‘tkazgani haqida ma‘lumot berdi.
Milan meri Juseppe Sala va boshqa shahar amaldorlari hodisa joyiga yetib kelishdi.
Transport kompaniyasi ATM bayonotida hodisadan "chuqur hayratda" ekanligini va qurbonlar va ularning oilalari bilan hamdard ekanligini aytdi.
Bu hodisa shaharda Milan moda haftaligi tufayli xalqaro mehmonlar, mashhurlar va jurnalistlar to‘plangan paytda yuz berdi.
Corriere della Sera ma‘lumotiga ko‘ra, uch vagonli tramvay shaharda bir necha hafta oldin joriy qilingan, har ikki uchida haydovchi kabinalari bo‘lgan yangi ikki yo‘nalishli turdagi tramvaydir.

В итальянском городе Милан трамвай сошел с рельсов, в результате чего погиб по меньшей мере один человек и пострадали 39 человек, некоторые из них серьезно.
Переполненный трамвай двигался по маршруту 9 по улице Виале Витторио Венето около 16:00 по местному времени (15:00 GMT), когда сошел с пути и врезался в здание.
Погибшим, предположительно, является пешеход, сбитый трамваем, а большинство пострадавших — пассажиры. На месте происшествия находятся многочисленные машины скорой помощи, сообщается о людях, застрявших в обломках.
Пассажиры описали, что услышали шум под трамваем, после чего он сошел с рельсов, набрал скорость и врезался в бок здания.
«Я подумал, что это землетрясение. Я сидел и упал на пол вместе с другими пассажирами», — рассказал один мужчина агентству Ansa. «Это было ужасно».
Сойдя с рельсов, трамвай сначала ударил светофор, а затем разбил окно ресторана. По данным сайта La Repubblica, курьер, ожидавший у светофора, и молодой человек на тротуаре чудом избежали травм.
На месте происшествия команды гражданской защиты установили палатку для помощи пострадавшим.
Причина схода с рельсов неясна, хотя в СМИ сообщалось, что трамвай слишком быстро прошел крутой поворот при выезде с улицы Виале Витторио Венето.Мэр Милана Джузеппе Сала и другие городские чиновники прибыли на место аварии.
Транспортная компания ATM заявила в своем заявлении, что «глубоко потрясена» инцидентом, и выразила соболезнования жертвам и их семьям.
Инцидент произошел в то время, когда город переполнен международными посетителями, знаменитостями и журналистами из-за Недели моды в Милане.
Согласно Corriere della Sera, трехвагонный трамвай относится к новому двунаправленному типу с кабинами водителя на обоих концах, который был введен в городе всего несколько недель назад.