Kuba rasmiylari mamlakat qirg'oqlari yaqinida tez qayiqni to'xtatgan paytda kamida bitta amerikalik fuqaro o'ldirilgan va yana bittasi yaralangan, deydi AQSh rasmiysi.
Chegara qo'riqchilari Florida ro'yxatidan o'tgan tez qayiqda bo'lgan to'rt kishini o'ldirgan va qolgan oltitasini yaralagan. Kuba qayiqdagi 10 kishini "terroristik maqsadlar bilan infiltratsiya rejalashtirgan" deb ayblab, ular birinchi o'q ochganini aytdi.
Uchinchi shaxs AQSh K-1 vizasida (amerikalik fuqarolarning kelinajoylari uchun) bo'lgan, deydi AQSh rasmiysi. Qayiq egasi kemaning xodim tomonidan o'g'irlanganini da'vo qildi.
Kuba rasmiylari barcha 10 kishi AQShda yashovchi kuba fuqarolari ekanligini aytgan. Ular, shuningdek, hibsga olingan va da'vo qilingan fitnaning bir qismi ekanligini tan olgan 11-kishini aniqladilar.
Ichki ishlar vazirligi tez qayiqning uning suv hududiga kirganini va mamlakatning shimoliy qirg'oqbo'yidagi "Cayo Falcones"dan bir dengiz mili uzoqlikda to'xtatilganini aytdi. Kuba qayig'i qo'mondoni otishmada yaralangan.
Kuba rasmiylari qo'shimcha qilib, AQSh ro'yxatidan o'tgan qayiqdagi ko'pchilik yo'lovchilarning "jinoyat va zo'ravonlik faoliyati bilan bog'liq oldingi yozuvlari" borligini aytdi. Qayiqdan qo'l to'pponchalari, hujum miltiqlari va improvizatsion portlovchi qurilmalar, shuningdek boshqa taktik uskunalar topilgan.
Bu o'limga olib kelgan otishma ikki mamlakat o'rtasidagi keskinlikning oshgan paytida sodir bo'ldi. AQSh Davlat kotibi Marko Rubio voqea "juda g'ayrioddiy" ekanligini tekshiryotganini aytdi. Kuba prezidenti Migel Dias-Kanel Kuba "o'z suvereniteti va milliy barqarorligiga ta'sir qilishni maqsad qilgan har qanday terroristik va yollanma tajovuzga qarshi qat'iyat va mustahkamlik bilan o'zini himoya qiladi" deb va'da berdi.

Как минимум один гражданин США был убит и еще один ранен кубинскими властями при перехвате скоростного катера у побережья страны в среду, заявил американский чиновник.
Пограничники застрелили четырех человек и ранили остальных шестерых на борту катера, зарегистрированного во Флориде. Куба обвинила 10 человек на катере в планировании "инфильтрации с террористическими целями" и заявила, что они открыли огонь первыми.
Третий человек находился по визе K-1 США (для невест американских граждан), сообщил американский чиновник. Владелец катера утверждал, что судно было украдено сотрудником.
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что Вашингтон расследует "крайне необычный" инцидент. Кубинские власти ранее заявляли, что все 10 человек являются кубинскими гражданами, проживающими в США.
Они также идентифицировали 11-го человека, который, по их словам, был арестован и признался в участии в предполагаемом заговоре. МВД Кубы сообщило, что скоростной катер вошел в территориальные воды и находился "в одной морской миле от Кайо-Фальконес" на северном побережье страны, когда был перехвачен.
Командир кубинского катера был ранен в перестрелке. Кубинские власти добавили, что у большинства пассажиров катера под американской регистрацией "имелись предыдущие судимости, связанные с преступной и насильственной деятельностью".
Согласно заявлению, с катера были изъяты пистолеты, штурмовые винтовки и самодельные взрывные устройства, а также другое тактическое снаряжение. Смертельная стрельба произошла в период роста напряженности между двумя странами.
Президент Кубы Мигель Диас-Канель пообещал защищать страну от агрессии. Заместитель министра иностранных дел Кубы Карлос Фернандес де Коссио заявил, что США проявили "готовность" сотрудничать в "прояснении этих прискорбных событий".