Italiyaning Sitsiliya orolidagi Etna vulqonining davom etayotgan otilishi mintaqadagi eng gavjum aeroport — Vincenzo Bellini aeroportining vaqtincha yopilishiga sabab bo'ldi. Mahalliy hokimiyat ma'lumotlariga ko'ra, parvozlar shanba kuni mahalliy vaqt bilan soat 14:00 ga qadar to'xtatilgan.
Vulqon otilishi natijasida o'tgan hafta payshanbadan shu hafta chorshanbagacha bo'lgan davrda jami 1,974 ta reysning uchdan bir qismidan ko'prog'i bekor qilindi. Shu vaqt ichida yana 600 ga yaqin reys boshqa aeroportlarga yo'naltirildi. Bu, mahalliy rasmiylarning ta'kidlashicha, so'nggi yigirma yil ichida aeroport faoliyatidagi eng katta uzilishdir.
Etna Yevropaning eng baland va eng faol vulqoni hisoblanadi. Uning Kataniya shahridan atigi 30 kilometr shimolda joylashgani, aeroportning vulqonga yaqinligi haqida yangi savollarni tug'dirmoqda. Yilning eng gavjum sayohat haftasida yuzlab yo'lovchilar bekor qilingan yoki kechiktirilgan reyslarni kutmoqda.
Yo'lovchilardan biri Antonella Tirande Warnakulasuriya Kosta Reuters agentligiga bergan intervyusida shunday dedi: "Biz chorshanba kuni uchishimiz kerak edi, lekin reysimiz bekor qilindi; keyin uni juma kuniga ko'chirishdi. Endi u ham bekor qilindi." U Dubay orqali Shri-Lankaga yo'l olayotgan edi.
Kataniya aeroporti odatda kuniga kamida 40,000 yo'lovchiga xizmat ko'rsatadi. Mahalliy ommaviy axborot vositalariga ko'ra, payshanba kuni kechqurun 300 ga yaqin yo'lovchi boshqa aeroportga o'tkazishni kutayotgan edi. Etna kulining ta'siri nafaqat Yevropaga, balki Shimoliy Afrikagacha yetib borgan.
Parvozlarning to'xtatilishi Italiyaning Trenitalia temir yo'l kompaniyasini Palermo-Messina-Kataniya yo'nalishiga qo'shimcha oltita poyezd qo'shishga majbur qildi. Yo'lovchilar odatda reyslar jiddiy buzilgan taqdirda kompensatsiya talab qilishlari mumkin, ammo vulqon otilishi "favqulodda holatlar" deb hisoblanadi va aviakompaniyalar qonuniy ravishda tovon to'lashga majbur emas.

Продолжающаяся вулканическая активность горы Этна вынудила закрыть самый загруженный аэропорт Сицилии. Власти аэропорта Винченцо Беллини в пятницу заявили, что полеты будут приостановлены как минимум до 14:00 по местному времени (12:00 GMT) субботы, а пепел от вулкана вызвал самые серьезные сбои в работе аэропорта за последние два десятилетия.
Извержение Этны привело к отмене более трети из 1 974 рейсов в период с четверга прошлой недели по среду текущей недели. Еще 600 рейсов были перенаправлены за тот же период. Вулкан является самым высоким и самым активным в Европе, что возобновило вопросы о целесообразности размещения ключевого аэропорта поблизости. Катания расположена в 30 километрах (20 милях) к югу от вулкана.
Сотни пассажиров ожидают отмененных или задержанных рейсов в самую загруженную туристическую неделю года. Люди, планирующие путешествовать через Катанию в субботу, связываются с авиакомпаниями, чтобы узнать, будут ли их рейсы выполняться.
«Мы должны были вылететь в среду, но наш рейс отменили; затем его перенесли на пятницу. Теперь и этот отменили», — рассказала Reuters Антонелла Тираде Варнакуласурия Коста, которая направлялась в Шри-Ланку через Дубай.
Аэропорт Катании обычно обслуживает не менее 40 000 пассажиров в день. По данным местных СМИ, в четверг вечером около 300 пассажиров ожидали перевода в другой аэропорт. Пепел от Этны затронул не только европейцев; он достиг даже Северной Африки.
Пауза в полетах вынудила итальянскую железнодорожную компанию Trenitalia добавить шесть дополнительных поездов на маршрут Палермо-Мессина-Катания. Пассажиры обычно могут требовать компенсацию при серьезных нарушениях планов поездок, но извержения вулканов, как правило, подпадают под так называемые чрезвычайные обстоятельства, что означает, что авиакомпании не обязаны по закону выплачивать компенсацию.