AQSh Milliy dovul markazi (NHC) ma'lumotlariga ko‘ra, 'Lala' hozirda kuchli tropik bo‘ron bo‘lib, shanba kuni Big Islandga yaqinlashganda dovul kuchiga ega bo‘lishi mumkin. Agar u quruqlikka chiqsa, bu 1871 yildan beri orolga bevosita urilgan birinchi dovul bo‘ladi.
Gavayi gubernatori Josh Green bo‘ronni 'ulkan' deb atab, juma kuni favqulodda holat e'lon qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu holat shtat va okruglarga 'vayronalarni tozalash, infratuzilmani himoya qilish va boshqa choralarni ko‘rish uchun yetarli resurslarni' ta'minlashga yordam beradi.
Hozirda Gavayi okrugi (Big Island) uchun dovul ogohlantirishi e'lon qilingan. Shimoli-g‘arbdagi Maui, Molokai va Kahoolawe orollari tropik bo‘ron ogohlantirishi ostida. Bo‘ron kuchli shamol, yomg‘ir va to‘lqinlarni olib kelishi kutilmoqda, bu esa hukumat va aholini eng yomon stsenariyga tayyorlanishga undamoqda.
Boshpana punktlari tashkil etilgan va aholiga hushyor bo‘lish hamda oilalari bilan xavfsiz joylarga ko‘chib o‘tish tavsiya qilinmoqda. Mutaxassislar to‘g‘ridan-to‘g‘ri urilishning o‘zi xavfli emasligini ta'kidlamoqda. Gavayidagi Milliy ob-havo xizmati meteorologi Vanessa Almanzaning so‘zlariga ko‘ra, 'halokat uchun quruqlikka chiqish shart emas, ta'sirlarning ko‘p qismi dovuldan tashqarida seziladi'.
Milliy dovul markazi Maui va Big Islandda 8-12 dyuym (20-30 sm) yomg‘ir yog‘ishini, ba'zi joylarda esa 25 dyuymgacha (63 sm) yog‘in bo‘lishini prognoz qilmoqda. Shuningdek, 'hayot uchun xavfli suv toshqinlari va ko‘chkilar, ayniqsa tik relyefli hududlarda', shuningdek, xavfli bo‘ron to‘lqinlari va okean to‘lqinlari kutilmoqda.
Juma kuni tushdan keyin 'Lala' Gavayining South Point shahridan taxminan 275 mil (440 km) sharq-janubiy sharqda joylashgan edi. Bo‘ronning maksimal doimiy shamol tezligi soatiga 65 milya (100 km) ni tashkil etdi va u g‘arbiy-shimoli-g‘arbiy yo‘nalishda soatiga 14 milya tezlikda harakatlanmoqda. 1-toifa dovul uchun shamol tezligi chegarasi soatiga 74 milyani tashkil qiladi.
Suv toshqini xavfidan tashqari, quruq va shamolli ob-havo yong‘in xavfini oshirmoqda. 2023 yilda Maui shahridagi Lahaina shaharchasi janubda uzoqdan o‘tgan dovul tufayli kuchli shamollar paytida yonib ketgan edi. Arxipelagga oxirgi marta quruqlikka chiqqan dovul 1992 yilda Iniki bo‘lib, u 4-toifa bo‘ron edi.
Gubernator Green aholiga Iniki yo‘nalishini o‘zgartirib, quruqlikka chiqqanini eslatdi: 'Biz hech qachon bo‘ronning burilishini bila olmaymiz'. U 'Iniki 3 milliard dollar (2,6 milliard yevro) zarar keltirdi, minglab uylarni vayron qildi va olti kishini o‘ldirdi', deb qo‘shimcha qildi.
Green aholini uylari mustahkam bo‘lmasa, qarindoshlari yoki do‘stlari oldiga borishga chaqirdi. Gavayi janubidagi hudud uzoq va qishloq joy bo‘lib, arzonligi tufayli aholi soni oshmoqda, ba'zilari esa ruxsatsiz inshootlarda yashaydi.
Gonolulu meri Rik Blangiardi juma kuni shunday dedi: 'Bugun barcha tayyorgarliklarni yakunlang. Ob-havo yomonlashishini kutmang. Xabardor bo‘ling, xavfli joylardan uzoqroq turing va oilangiz vaziyat yomonlashsa nima qilishni bilsin'. Aholiga ariqlar va drenajlarni tozalash, hovlidagi shoxlar va axlatlarni olib tashlash, eshiklarni yopish tavsiya etilmoqda.
Bu yil Tinch okeanidagi El Nino allaqachon shunchalik yuqori haroratga erishganki, oktyabr-dekabr oylarida cho‘qqisiga chiqqanda, NOAA 1950 yildan beri oldingi El Nino hodisalaridan oshib ketadigan 'tarixiy hodisa' ehtimoli 69 foiz ekanligini aytmoqda. Bu tabiiy iqlim namunasi markaziy va sharqiy Tinch okeanida okean yuzasi harorati g'ayrioddiy iliq bo‘lganda yuzaga keladi va Tinch okeanida dovul faolligini kuchaytiradi, Atlantikada esa sekinlashtiradi.

Жители Большого острова Гавайев готовятся к потенциально исторической погодной ситуации: тропический шторм «Лала» набирает силу урагана по мере приближения к архипелагу.
Национальный центр ураганов США (NHC) в пятницу сообщил, что «Лала», в настоящее время мощный тропический шторм, должен достичь силы урагана к моменту подхода к Большому острову в субботу. Если шторм выйдет на сушу, это станет первым ураганом, обрушившимся на остров с 1871 года.
Губернатор Гавайев Джош Грин, назвавший шторм «огромным», в пятницу объявил чрезвычайное положение, чтобы обеспечить штат и округа «достаточными ресурсами для расчистки завалов, укрепления инфраструктуры и принятия других мер». В настоящее время для округа Гавайи, охватывающего Большой остров, действует предупреждение об урагане. Острова Мауи, Молокаи и Кахоолаве находятся под предупреждением о тропическом шторме.
Ожидается, что шторм принесет ветры, осадки и сильное волнение, что побуждает власти и жителей готовиться к худшему. Уже развернуты укрытия, жителей призывают сохранять бдительность и перебраться в безопасные места до того, как они окажутся в ловушке. Эксперты отмечают, что прямое попадание не обязательно является главной угрозой. Метеоролог Национальной метеорологической службы в Гонолулу Ванесса Альманса заявила: «Для разрушений не обязательно выходить на сушу. Многие последствия ощущаются за пределами урагана».
Национальный центр ураганов прогнозирует 8–12 дюймов (20–30 см) осадков на Мауи и Большом острове в эти выходные, с максимальными значениями до 25 дюймов (63 см) в некоторых районах. Центр также предупредил о «опасных для жизни наводнениях и оползнях, особенно на крутых участках», а также об опасных штормовых нагонах и океанских волнах, которые «вероятно, вызовут опасные для жизни условия для серфинга и разрывных течений».
По состоянию на пятницу днем «Лала» находился примерно в 275 милях (440 км) к востоку-юго-востоку от Саут-Пойнт, Гавайи. Максимальная устойчивая скорость ветра составляла 65 миль в час (100 км/ч), шторм двигался на запад-северо-запад со скоростью 14 миль в час. Порог для урагана 1-й категории — 74 мили в час.
Помимо опасений наводнений, сухая и ветреная погода усиливает риск лесных пожаров. В 2023 году город Лахайна на Мауи сгорел во время экстремальных ветров, вызванных ураганом, проходившим далеко на юге. Последний ураган, обрушившийся на архипелаг, был «Иники» категории 4 в 1992 году — также в год Эль-Ниньо.
В пятницу губернатор Грин напомнил жителям, что «Иники» вышел на сушу после изменения траектории, «поэтому мы никогда не можем знать, повернет ли шторм». Он добавил: «Он нанес ущерб в 3 миллиарда долларов (2,6 миллиарда евро), разрушил тысячи домов и убил шесть человек». Грин призвал жителей: «Если вы чувствуете, что ваш дом не имеет хорошей крыши или не выдержит ураганных ветров, то в первую очередь идите в дом родственника или друга и переждите там».
Южная часть Гавайев удалена и сельская, но доступность жилья привлекает растущее население, некоторые живут автономно в незарегистрированных постройках. Мэр Гонолулу Рик Блангиарди заявил: «Я прошу всех завершить приготовления сегодня. Не ждите ухудшения погоды. Будьте в курсе, держитесь подальше от опасных зон и убедитесь, что ваша семья знает, что делать, если условия ухудшатся». Жителям рекомендовано чистить желоба и водостоки, убирать свисающие ветки и мусор, герметизировать двери, а также «держаться подальше от пляжей и прибрежных зон, где сильные волны и разрывные течения могут унести вас».
В этом году Эль-Ниньо в Тихом океане уже достигло таких высоких температур, что, по данным NOAA, когда оно достигнет пика в период с октября по декабрь, существует 69% вероятность «исторического события, которое превысит силу предыдущих Эль-Ниньо, начиная с 1950 года». Этот естественный климатический режим возникает, когда температура поверхности океана в центральной и восточной части Тихого океана становится необычно теплой, что усиливает активность ураганов в Тихом океане и ослабляет ее в Атлантике.