Sobiq NBA MVP va 11 karra All-Star himoyachisi Jeyms Harden Klivlend Kavaliers bilan uch yillik 97 million dollarlik yangi shartnoma imzolashga rozi bo‘ldi. Bu haqda uning agentlari payshanba kuni ESPN telekanaliga ma’lum qildi.
Equity Sports agentligi vakillarining so‘zlariga ko‘ra, kelishuv 2028-29 yilgi mavsum uchun o‘yinchi opsiyasi va savdo bandini o‘z ichiga oladi.
Hardening yangi shartnomasi Kavaliers Denver Naggetsdan himoyachi Peyton Uotsonni Los-Anjeles Klippers ishtirokidagi savdoda qo‘lga kiritgani haqidagi xabardan bir kun o‘tib kelib chiqdi.
37 yoshga to‘lishiga bir hafta qolgan Harden ko‘p yillik shartnoma tuzish maqsadida yoz boshida 42,3 million dollarlik o‘yinchi opsiyasidan voz kechgan edi.
Klivlend Hardenni fevral oyidagi savdo muddatida Klippersdan sotib olgan va yana bir All-Star himoyachi Darius Garlandni Los-Anjelesga yuborgan edi.
Harden Kavaliers safida muntazam mavsumning 26 o‘yinida o‘rtacha 20,5 ochko va 7,7 golli uzatmani qayd etgan.
Uning faoliyati davomidagi ko‘rsatkichlari: 1,221 o‘yinda (1,007 start) o‘rtacha 24,0 ochko, 5,6 ribaund va 7,3 golli uzatma. U Oklahoma Siti Tander (2009-12), Xyuston Rokets (2012-2021), Bruklin Nets (2021-22), Filadelfiya Seventi Siksers (2022-23), Klippers (2023-26) va Kavaliers jamoalarida o‘ynagan.

Бывший MVP НБА и 11-кратный участник Матча всех звёзд защитник Джеймс Харден согласился на новое трёхлетнее соглашение с «Кливленд Кавальерс» на сумму 97 миллионов долларов, сообщили его агенты ESPN в четверг.
По словам его агентов из Equity Sports, сделка включает опцию игрока на сезон 2028-29 и пункт о торговле.
Новый контракт Хардена появился через день после того, как «Кавальерс» приобрели защитника Пейтона Уотсона у «Денвер Наггетс» в сделке с участием «Лос-Анджелес Клипперс».
Хардену, которому в следующую среду исполнится 37 лет, ранее этим летом отказался от опции игрока на 42,3 миллиона долларов, чтобы обеспечить многолетнее соглашение.
«Кливленд» приобрёл Хардена у «Клипперс» в феврале в дедлайн обменов и отправил другого защитника-участника Матча всех звёзд Дэриуса Гарленда в Лос-Анджелес.
В регулярном сезоне за «Кавальерс» Харден набирал в среднем 20,5 очка и 7,7 передачи в 26 играх.
Его средние показатели за карьеру: 24,0 очка, 5,6 подбора и 7,3 передачи в 1 221 матче регулярного чемпионата (1 007 в старте) за «Оклахома-Сити Тандер» (2009-12), «Хьюстон Рокетс» (2012-2021), «Бруклин Нетс» (2021-22), «Филадельфия Севенти Сиксерс» (2022-23), «Клипперс» (2023-26) и «Кавальерс».