AQSh prezidenti Donald Tramp Kanada bilan savdo urushi avj olgan bir paytda ikki davlat o‘rtasidagi suv havzasini qayta nomlash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Oq uydagi matbuot anjumanida Tramp Ontario ko‘lini “Amerika ko‘li” deb o‘zgartirish to‘g‘risidagi buyruqni imzoladi va bu o‘zgarish “zudlik bilan kuchga kirishini” ma’lum qildi.
Jurnalistlarning Kanadaga qanday xabar yuborilayotgani haqidagi savoliga Tramp Kanada bilan savdo munosabatlarini tanqid qilib, “ular bizni uzoq vaqt davomida talon-taroj qilishgan” dedi. U kanadalik amaldorlarni “yomon odamlar” deb atadi va “ular bizga juda yomon munosabatda bo‘lishdi” deb qo‘shimcha qildi.
Trampning ta’kidlashicha, ko‘l nomini o‘zgartirish g‘oyasi uning uzoq vaqtdan beri o‘ylagan rejasi bo‘lgan. Bu uning qo‘shni davlatlar bilan bog‘liq geografik nomlarni o‘zgartirish bo‘yicha birinchi qadami emas — 2025-yil yanvarida u Meksika ko‘rfazini “Amerika ko‘rfazi” deb qayta nomlagan edi.
Ontario ko‘li nomi aslida Kanada provinsiyasidan emas, balki Huron hindularining “oniatarí:io” so‘zidan olingan bo‘lib, “yorqin suvlar ko‘li” degan ma’noni anglatadi. Provinsiya esa 1867-yilda ushbu suv havzasi sharafiga nomlangan.
Oq uydagi marosimda Tramp boshqa suv havzalarini ham qayta nomlashni taklif qildi: “Bizda ko‘rfaz va ko‘l bor. Endi bizga okean kerak. Shuning uchun Atlantika yoki Tinch okeanining nomini o‘zgartirishimiz kerak bo‘lishi mumkin”.

Президент США Дональд Трамп подписал указ о переименовании озера Онтарио, разделяющего США и Канаду, в «Озеро Америки». На пресс-конференции в Овальном кабинете во вторник Трамп заявил, что изменение вступает в силу «немедленно».
Отвечая на вопрос о послании Канаде, Трамп раскритиковал торговые отношения с этой страной, утверждая, что Канада «долгое время обдирала нас». Он назвал канадских чиновников «неприятными людьми» и добавил, что они «очень плохо с нами обращались».
Трамп отметил, что идея переименования озера давно приходила ему в голову. Это не первый случай, когда он меняет географические названия, связанные с соседними странами: в январе 2025 года он переименовал Мексиканский залив в «Американский залив».
Название «Онтарио» происходит не от канадской провинции, а от слова гуронов «oniatarí:io», что означает «озеро сияющих вод». Провинция, основанная в 1867 году, получила свое имя в честь озера.
Во время церемонии в Овальном кабинете Трамп намекнул на возможные переименования других водоемов: «У нас есть залив и озеро. Теперь нам нужен океан. Возможно, придется переименовать Атлантический или Тихий океан».