AQSh immigratsiya va bojxona nazorati (ICE) agentligi 16,7 million dollarlik shartnoma asosida 6000 juft elektr shok beruvchi qo'lqop sotib olishni rejalashtirmoqda. Ushbu qaror huquq himoyachilari va Demokratik partiya vakillarining keskin tanqidiga uchradi.
Qo'lqoplar oddiy patrul qo'lqoplariga o'xshaydi, biroq tugma bosilganda elektr zarbasi berish qobiliyatiga ega. ICE ma'lumotlariga ko'ra, ular "yuqori keskinlikdagi vaziyatlarda", jumladan hibsga olish, mahbuslarni tashish va hibsxonalar tashqarisidagi tartibsizliklarga javob berishda qo'llanilishi mumkin.
Shartnoma e'loni AQSh senatorlari guruhi ushbu qo'lqoplardan foydalanish rejasini bekor qilishni talab qilganidan bir necha soat o'tib e'lon qilindi. Senator Ketrin Kortez Masto boshchiligidagi guruh ICE rahbariga yo'llagan maktubida agentlikning turli shaharlarda kuch ishlatishdagi "ochiq-oydin va fojiali suiiste'mollari" yangi qurolning xavfsiz qo'llanilishiga shubha uyg'otishini ta'kidladi.
Prezident Donald Tramp immigratsiyaga qarshi kurashni kuchaytirganidan beri ICE reydlari paytida bir necha kishi halok bo'ldi, 50 dan ortiq kishi ICE qamoqxonalarida vafot etdi. Huquq himoyachilari qo'lqoplar vaziyatni yanada og'irlashtirishi mumkinligidan xavotirda.
ICE hujjatlarida qo'lqoplar "o'tkazuvchan chalg'itish va mojaroni yumshatish qurilmasi" deb ta'riflangan. Biroq tanqidchilar bu qurilmalar muhojirlarga nisbatan zo'ravonlikni kuchaytirish xavfini oshirishini ta'kidlamoqda.

Агентство по иммиграционному и таможенному контролю США (ICE) заключило контракт на сумму 16,7 миллиона долларов на закупку 6000 пар перчаток, способных наносить электрические удары. Это решение вызвало резкую критику со стороны правозащитных организаций и Демократической партии.
Перчатки выглядят как обычные патрульные, но при нажатии кнопки могут генерировать болезненный электрический разряд. Согласно документам ICE, они предназначены для использования в "напряженных ситуациях", включая аресты, перевозку задержанных и реагирование на беспорядки за пределами центров содержания.
Уведомление о контракте было опубликовано всего через несколько часов после того, как группа сенаторов во главе с демократом Кэтрин Кортес Масто призвала отказаться от этих планов. В письме исполняющему обязанности директора ICE сенаторы отметили, что "вопиющее и трагическое злоупотребление силой" в ряде городов ставит под сомнение способность агентства безопасно использовать новое оружие.
С момента начала кампании президента Трампа по борьбе с нелегальной иммиграцией несколько человек были убиты во время рейдов ICE, а более 50 человек умерли под стражей ICE, по данным Reuters. Правозащитники предупреждают, что электрошоковые перчатки могут усугубить ситуацию.
В ICE называют перчатки "проводным устройством для отвлечения и деэскалации", однако критики утверждают, что их применение увеличивает риск насилия в отношении мигрантов и может привести к новым трагедиям.