AQSh prezidenti Donald Trump ma'muriyati bir qancha odamlarni Markaziy Afrika Respublikasiga deportatsiya qildi, jumladan, oila a'zolari AQSh harbiylari bilan hamkorlik qilgan afg'onistonlik yigit ham bor. Uning advokati Alma Devid va himoya guruhlari bu haqda ma'lum qildi.
Yigirma yoshdagi afg'onistonlik yigitga AQSh sudyasi Tolibon tomonidan ta'qib qilinishidan qo'rqib, Afg'onistonga deportatsiya qilinishidan himoya qilishni bergan edi. Biroq, u Markaziy Afrika Respublikasiga jo'natilgan.
Afg'onistonliklarni qo'llab-quvvatlovchi AfghanEvac, Amerika Fuqarolik Erkinliklari Ittifoqi va Human Rights First kabi tashkilotlar uning deportatsiyasini tasdiqladi. Sud hujjatlariga ko'ra, uning oilasi Afg'onistonda Tolibondan tahdid olgan, chunki uning akalari AQSh harbiylarini qo'llab-quvvatlagan.
Uning bir akasi AQShda yashaydi va Afg'oniston milliy armiyasida xizmat qilgan, bu armiya 2021-yilda Tolibon hokimiyatni qo'lga kiritishidan oldin AQSh harbiylari bilan hamkorlik qilgan. Yana bir akasi AQSh tomonidan o'qitilgan uchuvchi bo'lib, keyinchalik Tolibon tomonidan o'ldirilgan.
The New York Times gazetasiga ko'ra, afg'onistonlik yigitning singlisi va otasi ham AQSh kuchlari bilan birga ishlagan. Deportatsiya reysi shanba kuni Markaziy Afrika Respublikasi poytaxti Bangi shahriga qo'ngan va bortda 12 afg'onistonlik, 8 eronlik, shuningdek, Nepal va Nikaragua fuqarolari bo'lgan.
Bu yil AQShdan Markaziy Afrika Respublikasiga uchinchi deportatsiya reysi ekanligi qayd etilgan. Trump ma'muriyati immigratsiya siyosatini kuchaytirish doirasida minglab odamlarni ular bilan aloqasi bo'lmagan uchinchi davlatlarga jo'natmoqda. AQSh Davlat departamenti sayohat bo'yicha ogohlantirishida fuqarolarni ushbu afrikalik davlatga bormaslikka chaqiradi, chunki tartibsizlik, jinoyatchilik, o'g'irlash va sog'liq uchun xavf mavjud.

Администрация президента США Дональда Трампа депортировала десятки людей в Центральноафриканскую Республику, включая афганца, члены семьи которого сотрудничали с американскими военными. Об этом сообщили его адвокат Альма Дэвид и правозащитные организации.
Молодой афганец, которому чуть за двадцать, получил от американского судьи защиту от депортации в Афганистан из-за опасений преследования со стороны талибов. Однако он был отправлен в Центральноафриканскую Республику.
Организации AfghanEvac, Американский союз гражданских свобод и Human Rights First подтвердили его депортацию. Согласно судебным документам, его семья в Афганистане получала угрозы от талибов из-за того, что его братья поддерживали американских военных.
Один из братьев афганца живет в США и служил в афганской национальной армии, которая сотрудничала с американскими военными до прихода талибов к власти в 2021 году. Другой брат был пилотом, обученным США, и позже был убит талибами.
По данным The New York Times, сестра и отец афганца также работали вместе с американскими силами. Департамент по правам человека сообщил, что рейс с депортированными приземлился в столице ЦАР Банги в субботу, на борту было 12 афганцев, 8 иранцев, а также граждане Непала и Никарагуа.
Это уже третий рейс с депортированными из США в ЦАР в этом году. Администрация Трампа в рамках ужесточения иммиграционной политики отправляет тысячи людей в третьи страны, где у них нет связей. Госдепартамент США предупреждает граждан не посещать эту африканскую страну из-за рисков беспорядков, преступности, похищений и проблем со здоровьем.