Yakshanba kuni Truth Social tarmog'idagi postida Tramp Welkerning noyabrdagi saylovlar oldidan partiyaviy praymerizlarda uning nomzodlarni qo'llab-quvvatlashlari 'aralash natijalar' bergani haqidagi ta'rifiga e'tiroz bildirdi.
'Erkin berilgan jamoat efir vaqtida ishlagan holda buni aytishga qanday ruxsat berish mumkin?' deb yozdi Tramp. U, shuningdek, hech qanday manba ko'rsatmasdan, uning qo'llab-quvvatlagan nomzodlarining 98 foizi saylovda g'alaba qozonganini ko'rsatadigan jadvalni joyladi.
'Bu ataylab qilingan noaniqlik tufayli u FCCga (Federal Aloqa Komissiyasiga) hisobot beriladi', dedi u.
Welker 2020-yilgi prezidentlik debatlarida Tramp va sobiq prezident Jo Bayden o'rtasidagi bahsni olib borgan va hozirda NBC telekanalining haftalik 'Meet the Press' dasturini olib boradi.
Iyun oyida Welker Tramp bilan yakkama-yakka intervyu o'tkazgan edi, unda u respublikachi prezidentni 2020-yilgi saylovda Demokratik partiya aldagan degan da'vosini davom ettirgani uchun qattiq tanqid qilgan. Tramp esa intervyuni tark etishdan oldin 'Sizning saylovlaringiz ham, siz ham, Meet the Press ham, ABC, CBS va CNN ham buzuq. Sizlar bir tomonlama buzuq tarmoqlarsiz', deb aygandi.
Tramp uzoq vaqtdan beri AQSh televideniye tarmoqlari bilan ziddiyatli munosabatda bo'lib, soxta yangiliklar deb atagan narsalarga qarshi FCCdan tobora ko'proq foydalanish bilan tahdid qilmoqda.
Shu oyda ABC News egasi Disney FCCga qarshi sudga da'vo qilib, agentlik sakkizta tarmoq stantsiyasining litsenziyasini muddatidan oldin tekshirayotganini va bu 'qasos' ekanini aytdi. ABC, shuningdek, FCC 'rasmiy jazo qo'rquvi tufayli yangiliklarni erkin yoritishdan qo'rqadigan media sanoatini yaratishga intilayotganini' ta'kidladi.
Tekshiruv tarmoq va FCC o'rtasidagi janjaldan so'ng, Tramp va uning rafiqasi Melania kechki tok-shou boshlovchisi Jimmi Kimmelni uning haqida hazil qilgani uchun ishdan bo'shatishni talab qilgan edi.
Prezident Tramp, shuningdek, tuhmat da'volari bilan ommaviy axborot vositalariga qarshi bir necha milliard dollarlik fuqarolik da'volari qo'zg'atgan. O'tgan yili u BBCga qarshi 10 milliard dollarlik da'vo qo'zg'atib, uning tarafdorlari 2021-yil 6-yanvarda AQSh Kapitoliyiga bostirib kirishidan oldin uning nutqini nohaq tahrirlab, uni zo'ravonlikka chaqirgandek ko'rsatganini aytdi.
Tramp The New York Times gazetasiga 15 milliard dollar va The Wall Street Journalga 10 milliard dollar miqdorida da'vo qilib, boylik orttirish va sudlangan jinoyatchi Jeffri Epshteyn bilan munosabatlari kabi masalalar yuzasidan tuhmat qilganini da'vo qilgan. Sudya The Wall Street Journalga qarshi ishni rad etdi. Tramp The New York Timesga qarshi ishni qayta ochdi, chunki sudya o'tgan yili gazetaga qarshi birinchi shikoyatni rad etgan edi.
Trampning ogohlantirishi, shuningdek, uning ma'muriyati jurnalistlarni noto'g'ri ishlarni ko'rsatgan hikoyalar uchun maxfiy manbalarni berishga majburlash uchun sudlardan foydalanish kabi kamdan-kam qadam tashlagan bir paytda kelmoqda.
Shu oyda The New York Times gazetasi FQB agentlari fevral oyida uning muxbirlaridan birining uyiga kelib, Shimoliy Koreyadagi maxfiy dengiz floti operatsiyasi ularning Shimoliy Koreya kemasiga o't ochishi bilan yakunlanganini ochib bergan hikoya bo'yicha tergov bilan hamkorlik qilishni so'rab chaqiruv qog'ozi topshirganini xabar qildi.
Iyul oyida AQSh Adliya vazirligi ham gazetaning uch nafar muxbirini prezidentning yangi Air Force One samolyotidagi xavfsizlik muammolari haqida xabar berganlaridan keyin chaqiruv qog'ozi bilan chaqirishga urindi. Tergovchilar jurnalistlarning telefon yozuvlarini so'rashgan, biroq federal sudya bu taktikani tanqid qilib, ular Konstitutsiyaning matbuot erkinligini himoya qiluvchi birinchi tuzatishini buzayotganini aytganidan keyin so'rovlarni qaytarib olishgan.
The Wall Street Journal va The Washington Post muxbirlari ham so'nggi oylarda milliy xavfsizlik yoritilishi, jumladan, AQSh-Isroilning Eronga urushi haqidagi ichki Pentagon ogohlantirishlari haqida xabar berganliklari uchun chaqiruv qog'ozi olishgan.
Jurnalistlarni himoya qilish bo'yicha Jurnalistlarni Himoya Qilish Qo'mitasi kabi tashkilotlar Tramp ma'muriyatini tanqidiy ommaviy axborot vositalarini nishonga olgani uchun tanqid qilmoqda. Aprel oyida Chegara Bilmas Muharrirlar tashkiloti AQSh yillik global matbuot erkinligi reytingida 'tarixiy past darajaga' tushib, dunyoda 57-o'rindan 64-o'ringa tushganini aytdi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что сообщит о видной тележурналистке NBC Кристен Уэлкер в федеральное агентство, регулирующее вещательные СМИ, для «порицания или наказания».
В посте в Truth Social в воскресенье Трамп выразил несогласие с характеристикой Уэлкер его поддержки кандидатов на выборах как имеющей «смешанные результаты» на праймериз перед ноябрьскими выборами.
«Как можно позволить кому-либо говорить это, работая на свободно предоставляемых общественных волнах?» — написал Трамп. Он также опубликовал диаграмму, без указания источника данных, показывающую, что 98 процентов поддержанных им кандидатов победили на выборах.
«Из-за этой преднамеренной неточности она будет передана в FCC», — сказал он, имея в виду Федеральную комиссию по связи.
Уэлкер вела дебаты на президентских выборах 2020 года между Трампом и бывшим президентом Джо Байденом и в настоящее время ведет еженедельную программу NBC «Meet the Press».
В июне Уэлкер провела интервью один на один с Трампом, которое закончилось жарким обменом мнениями, когда она настаивала на том, чтобы республиканский президент продолжал утверждать, что Демократическая партия обманывала на президентских выборах 2020 года, на которых Байден победил Трампа.
«Ваши выборы продажны, и вы продажны, и Meet the Press продажна, как и ABC, CBS и CNN. Вы — односторонние продажные сети», — сказал Трамп незадолго до того, как снял микрофон и покинул интервью.
Трамп, у которого давно сложные отношения с американскими телевизионными сетями, все чаще угрожает использовать FCC для борьбы с тем, что он называет ложными новостями.
В этом месяце владелец ABC News Disney подал в суд на FCC, заявив, что агентство проводит досрочную проверку лицензий восьми станций сети, что, по его словам, является «возмездием» против нее. ABC заявила, что FCC стремится создать «медиаиндустрию, слишком напуганную официальными репрессиями, чтобы свободно освещать новости».
Проверка последовала за ссорой между сетью и FCC после того, как Трамп и его жена Мелания призвали уволить ведущего ночного ток-шоу Джимми Киммела за шутку о ней.
Президент Трамп также подал несколько многомиллиардных гражданских исков против СМИ по обвинению в клевете. В прошлом году он подал иск на 10 миллиардов долларов против BBC, заявив, что она несправедливо отредактировала клип с его выступлением незадолго до штурма Капитолия сторонниками 6 января 2021 года, чтобы создать впечатление, будто он призывал к насилию.
Трамп подал в суд на The New York Times на 15 миллиардов долларов и на The Wall Street Journal на 10 миллиардов долларов, обвинив их в клевете при освещении таких вопросов, как то, как он сколотил состояние, и его отношения с осужденным сексуальным преступником Джеффри Эпштейном. Судья отклонил иск против The Wall Street Journal. Трамп вновь подал иск против The New York Times после того, как судья отклонил первую жалобу против газеты в прошлом году.
Предупреждение Трампа также прозвучало в то время, когда его администрация предприняла редкий шаг, используя суды, чтобы попытаться заставить журналистов раскрыть конфиденциальные источники для историй, указывающих на правонарушения.
В этом месяце The New York Times сообщила, что агенты ФБР в феврале пришли к дому одного из ее репортеров, чтобы вручить повестку с требованием сотрудничать в расследовании истории, раскрывающей, как секретная миссия ВМС США в Северной Корее закончилась стрельбой по северокорейской лодке.
В июле Министерство юстиции США также попыталось вызвать в суд трех других журналистов газеты после того, как они сообщили о проблемах безопасности с новым самолетом президента Air Force One. Следователи запрашивали телефонные записи журналистов, но отозвали запросы после того, как федеральный судья раскритиковал эту тактику в суде, заявив, что они нарушают Первую поправку, положение Конституции США, защищающее свободу прессы.
Репортеры The Wall Street Journal и The Washington Post также получали повестки в последние месяцы за освещение вопросов национальной безопасности, включая сообщения о внутренних предупреждениях Пентагона о войне США и Израиля с Ираном.
Такие организации, как Комитет по защите журналистов, критикуют администрацию Трампа за нападки на критически настроенные СМИ. В апреле организация «Репортеры без границ» заявила, что США упали до «исторического минимума» в ежегодном рейтинге свободы прессы, опустившись с 57-го места в мире на 64-е.