25 yoshli argentinalik futbolchi 2026 yilgi jahon chempionati finalida o‘ynagan jamoa tarkibida edi. Uzoq vaqtdan beri u Stamford Bridge’ni tark etishi haqida mish-mishlar tarqalgan edi.
Shartnoma transfer oynasi yopilishiga bir necha daqiqa qolganida rasmiylashtirildi. City bu haqda X ijtimoiy tarmog‘ida video e’lon qildi. To‘lov miqdori o‘tgan yozda Liverpul Newcastle’dan Alexander Isakni sotib olgan summaga teng.
Fernandez o‘zining Instagram sahifasida Chelsea muxlislariga xayrlashuv xabarini yozdi: “Bu kunlar men uchun oson bo‘lmadi. Men yaxshi holatda emasman. Uch yil oldin Cobham va Stamford Bridge mening va oilamning uyiga aylandi. Men bu klubga har bir sovrinni olib kelishga intildim. Biz birga yig‘ladik, kulib, g‘alaba qildik.”
Fernandez Chelsea bilan 2025 yilda UEFA Konferensiya Ligasi va FIFA Klublar o‘rtasidagi jahon chempionatini yutgan. City bosh murabbiyi Enzo Maresca u bilan Chelsea’da ishlagan va endi Pep Guardiola o‘rnini egallagan.
Maresca transferni amalga oshirishda asosiy kuch bo‘ldi, chunki jamoa Rodri, Bernardo Silva, Niko Gonsales va Tijjani Reijnders kabi futbolchilarni yo‘qotdi. Endi Fernandez Elliot Anderson va Ayyoub Bouaddi bilan markaziy yarim maydonda o‘ynaydi.
“Har bir futbolchi bunday klubda bo‘lishni xohlaydi, chunki City juda yaxshi boshqariladi. Bu muvaffaqiyat uchun qurilgan klub. Men yangi jamoadoshlarimdan o‘rganib, yaxshiroq futbolchiga aylanmoqchiman”, dedi Fernandez.
Fernandez 2023 yilda Benfica’dan Chelsea’ga 106 million funtga o‘tgan edi. O‘tgan mavsumda u Real Madridga qiziqish bildirgani uchun ikki o‘yinga tark etilgan. Jahon chempionatida u Angliyaga qarshi yarim finalda ajoyib gol urgan, ammo finalda qizil kartochka olib, Argentina 1:0 hisobida mag‘lub bo‘lgan edi.
City sport direktori Hugo Viana: “U to‘liq yarim himoyachi: texnik, mehnatkash, qat’iyatli va gol urish qobiliyatiga ega. 25 yoshda ikki jahon chempionati finalida o‘ynagan va bir nechta mamlakatda yirik sovrinlarni yutgan bo‘lishi uning mentaliteti haqida hammasini aytadi”, dedi.

«Манчестер Сити» в последний день летнего трансферного окна подписал полузащитника «Челси» Энцо Фернандеса за 125 миллионов фунтов стерлингов, повторив британский рекорд по сумме трансфера.
25-летний аргентинец, игравший за сборную на чемпионате мира 2026 года, давно связывался с уходом из «Стэмфорд Бридж». Сделка была завершена за несколько минут до закрытия окна, которое истекло во вторник в 22:00 по Гринвичу.
«Сити» подтвердил сделку видео в соцсети X. Сумма совпадает с той, что «Ливерпуль» заплатил «Ньюкаслу» за Александера Исака прошлым летом. Клубы, казалось, договорились за несколько часов до дедлайна, но сомнения возникли в последние минуты.
Фернандес в Instagram попрощался с болельщиками «Челси»: «Эти дни были для меня нелегкими. Я был не в лучшем состоянии. Три года назад Кобхэм и „Стэмфорд Бридж“ стали домом для меня и моей семьи. Я был одержим желанием выигрывать и приносить клубу трофеи. Мы вместе плакали, злились, но и праздновали победы».
Фернандес выиграл с «Челси» Лигу конференций УЕФА в 2025 году и клубный чемпионат мира. Главный тренер «Сити» Энцо Мареска работал с ним в «Челси» и стал движущей силой сделки после ухода Родри, Бернарду Силвы, Нико Гонсалеса и Тиджани Рейндерса.
Теперь Фернандес составит пару в центре поля с Эллиотом Андерсоном и Айюбом Буадди. «Каждый игрок хочет быть в таком клубе, потому что все знают, как хорошо управляется „Сити“. Это клуб, созданный для успеха. Я хочу учиться у новых партнеров и стать лучше», — заявил Фернандес.
Фернандес перешел в «Челси» из «Бенфики» в 2023 году за 106 миллионов фунтов. В прошлом сезоне он был отстранен на два матча за интерес к «Реалу». На чемпионате мира он забил два гола, включая потрясающий удар в полуфинале с Англией, но в финале получил красную карточку, и Аргентина проиграла 1:0.
Спортивный директор «Сити» Уго Виана отметил: «Он целостный полузащитник: техничный, трудолюбивый, цепкий и забивной. Участие в двух финалах чемпионата мира в 25 лет говорит о его менталитете и профессионализме».