Germaniya sentyabr oyida uchta shtat saylovlariga tayyorgarlik ko'rayotgan bir paytda, ijtimoiy tarmoqlarda pochta orqali ovoz berish ishonchsiz ekani haqidagi mish-mishlar tarqalmoqda. Ushbu da'volar boshqa saylovlarga nisbatan ham ilgari surilgan, biroq ular asossizdir.
Saksoniya-Anhalt shtatida yakshanba kuni bo'lib o'tadigan saylovda o'ta o'ngchi "Alternativa für Deutschland" (AfD) partiyasi mutlaq ko'pchilikni qo'lga kiritib, tarix yaratishi mumkin. AfDning ushbu shtatdagi bo'limi ichki xavfsizlik organi tomonidan "tasdiqlangan o'ta o'ng ekstremistik tashkilot" sifatida tasniflangan.
Pochta orqali ovoz berish (Briefwahl) Germaniya saylovlarida keng tarqalgan amaliyotga aylandi. Biroq bu usulning ommalashishi bilan uning xavfsizligi va yaxlitligiga shubha qiluvchi da'volar ham ko'paydi. DW Fact check ijtimoiy tarmoqlarda tarqalayotgan da'volarni tahlil qilib, ularning asossizligini ko'rsatdi.
AfD logotipidan foydalanuvchi X akkaunti pochta orqali ovoz berishda firibgarlik holatlari keltirib, tizimning ishonchsizligini ta'kidlagan. Ular keksa ayol nomidan ovoz berilgani va Magdeburgda 440 saylovchiga ikki nusxada byulleten yuborilganini misol qilib keltirishgan. Biroq tekshiruvlar shuni ko'rsatdiki, bu holatlar alohida xatolar bo'lib, tizimning umumiy ishonchliligiga putur yetkazmaydi.
2021-yilda o'tkazilgan tadqiqot Germaniyada pochta orqali ovoz berish umuman xavfsiz ekanini tasdiqladi. Tadqiqotga ko'ra, aniqlangan muammolarning hech biri saylov natijalarini bir o'rin bilan ham o'zgartira olmagan. Vitten/Herdecke universiteti tadqiqotchisi Lukas Stötzerning aytishicha, pochta orqali ovoz berish tizimi ishonchli va shuning uchun ham u tobora ommalashmoqda.
Pochta byulletenlarini hisoblashda oson manipulyatsiya qilish mumkinligi haqidagi da'volar ham tarqalmoqda. Biroq Germaniyada pochta byulletenlarini qayta ishlash va hisoblash bo'yicha batafsil qoidalar mavjud. Ular ochiq joyda, jamoatchilik va partiya vakillari ishtirokida hisoblanadi. Saksoniya-Anhalt saylov komissari Krista Dikman fuqarolarni saylov kuzatuvchisi sifatida qatnashishga chaqirdi.
Qariyalar uylarida yashovchi keksalarning ovozlari bosim ostida berilishi haqidagi "qariyalar uyi nazariyasi" ham tarqalmoqda. DW Fact check bunday da'volarni tekshirib, ularni tasdiqlovchi jiddiy dalil topmadi. Shu kabi mish-mishlar boshqa mamlakatlarda ham, jumladan AQShda ham tarqalgan.
Tadqiqotchi Stötzerning fikricha, o'ta o'ng populistik partiyalar bunday shubhalarni ataylab kuchaytirmoqda. Bu uzoq muddatda saylov institutlariga bo'lgan ishonchga putur yetkazishi mumkin. Saylov natijalari norozi bo'lsa, ular muntazam ravishda pochta orqali ovoz berishdagi qoidabuzarliklar bilan izohlanishi xavfi mavjud.

В преддверии трех земельных выборов в Германии в сентябре в социальных сетях распространяются слухи о том, что голосование по почте небезопасно. Эти утверждения звучали и ранее, но они не соответствуют действительности.
В Саксонии-Анхальт, где в воскресенье проходят выборы, ультраправая партия «Альтернатива для Германии» (АдГ) может получить абсолютное большинство голосов. Местное отделение АдГ признано ведомством по защите конституции «подтвержденной правоэкстремистской организацией».
Голосование по почте (Briefwahl) становится все более популярным в Германии. Однако рост числа таких бюллетеней сопровождается волной спекуляций и утверждений, ставящих под сомнение их безопасность. DW Fact check проанализировал образцы подобных заявлений и оценил их достоверность.
Один из аккаунтов в X с логотипом АдГ привел два случая якобы мошенничества: голосование за пожилую женщину с деменцией и отправка 440 избирателям в Магдебурге двойных бюллетеней. Однако расследование показало, что эти инциденты были единичными ошибками и не свидетельствуют о системных проблемах.
Исследование 2021 года подтвердило, что голосование по почте в Германии в целом безопасно. Ни один из выявленных инцидентов не мог изменить результаты выборов даже на одно место. Эксперт по выборам Лукас Штетцер из Университета Виттен-Хердеке заявил, что система работает и пользуется доверием.
Утверждения о том, что бюллетени легко подделать при подсчете, также несостоятельны. В Германии действуют детальные процедуры обработки и подсчета почтовых бюллетеней, которые проводятся публично. Наблюдатели и представители партий могут присутствовать при этом процессе.
«Теория домов престарелых», согласно которой пожилые избиратели подвергаются давлению, также не нашла подтверждения. DW Fact check ранее опровергал подобные утверждения, которые часто распространяют политики АдГ.
Подобные сомнения возникают и в других странах. Во время президентских выборов в США в 2020 году Дональд Трамп неоднократно заявлял о массовых фальсификациях при голосовании по почте, но эти утверждения были опровергнуты фактчекерами.
Штетцер предупреждает, что правые популисты намеренно разжигают эти сомнения, чтобы подорвать доверие к демократическим институтам. В долгосрочной перспективе это может привести к тому, что нежелательные результаты выборов будут объясняться предполагаемыми нарушениями при голосовании по почте.