Germaniyaning sharqiy qismida joylashgan kichik Saksoniya-Anhalt shtatida bo‘lib o‘tadigan parlament saylovi mamlakat federal hukumatiga jiddiy ta'sir ko‘rsatishi, kansler Fridrix Mertsga nisbatan norozilikni yanada kuchaytirishi mumkin.
Yakshanba kuni bo‘lib o‘tadigan saylovda atigi 1,6 million saylovchi ishtirok etishi kutilmoqda. Elba daryosi va Xarts tog‘lari o‘rtasidagi bu hudud Germaniyaning 16 federal shtatidan 10 tasidan ko‘ra kam aholiga ega.
Shunga qaramay, bu ovoz berish konservativ ittifoq (Xristian-demokratik ittifoq va uning Bavariyadagi qardosh partiyasi Xristian-ijtimoiy ittifoq) hamda markaziy chap Sotsial-demokratik partiyadan iborat federal hukumat koalitsiyasi uchun katta sinovga aylandi. So‘nggi oylarda Berlinda kansler Merts ushbu ovoz berishdan keyin iste'foga chiqishi yoki o‘z partiyasi tomonidan bunga majbur qilinishi haqida mish-mishlar tarqaldi.
Buning sababi shundaki, qisman o‘ng ekstremistik deb hisoblangan “Muqobil Germaniya uchun” (AfD) partiyasi Saksoniya-Anhaltda so‘rovnomalarda yetakchilik qilmoqda va federal darajadagi markazchi partiyalardan ancha oldinda. Hatto o‘ng populistlar uchun mutlaq ko‘pchilikni qo‘lga kiritish ehtimoli ham istisno qilinmayapti. Agar shunday bo‘lsa, saylov Berlin federal hukumati uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Berlin Erkin universitetining siyosatshunosi Karsten Koshmidir Merts taslim bo‘lishiga ishonmaydi. “U iste'foga chiqadigan odamdek taassurot qoldirmayapti”, dedi Koshmidir DW telekanaliga. “Aksincha, u kansler bo‘lishdan juda mamnun va bunga uzoq vaqt intilgan”. Bundan tashqari, hozirda Xristian-demokratik ittifoqda Mertsga tayyor voris yo‘q, deb qo‘shimcha qildi u.
Biroq, Koshmidirning so‘zlariga ko‘ra, AfDning mutlaq ko‘pchilikni qo‘lga kiritishi Berlindagi hukumat koalitsiyasini inqirozga olib kelishi mumkin. Bu, shuningdek, qisman o‘ng ekstremistik bo‘lgan AfD bilan munosabatda bo‘lishning to‘g‘ri yo‘li haqidagi bosimni kuchaytiradi.
2025-yil may oyida kansler etib saylanishidan oldin Merts AfDga qo‘llab-quvvatlashni ikki baravar kamaytirishni maqsad qilgan edi, jumladan, qat'iy migratsiya siyosatini qo‘llash orqali. Bu muvaffaqiyatga erishmagani va aksincha, Xristian-demokratik ittifoq qo‘llab-quvvatlashni yo‘qotgani uning partiyasida ko‘p tanqidlarga sabab bo‘ldi. Uning Xristian-demokratik ittifoqi boshqa barcha etakchi nemis partiyalari kabi AfD bilan hamkorlik qilishni mutlaqo rad etgan.
Saksoniya-Anhaltda Xristian-demokratik ittifoq Sotsial-demokratik partiya va ekologik Yashillar bilan ozchilik hukumati tuzishi ham mumkin. Ammo bunday uch partiyali koalitsiya ham parlamentda ko‘pchilikka ega bo‘lishi dargumon.
Bu shuni anglatadiki, uni istehzo bilan sotsialistik So‘l partiya qo‘llab-quvvatlashi kerak bo‘ladi. Istehzo shundaki, Xristian-demokratik ittifoq ham So‘llar bilan har qanday hamkorlikdan qochishni xohlaydi, chunki kansler mintaqaviy “Mitteldeutsche Zeitung” gazetasiga bergan intervyusida ta'kidlaganidek: “AfD ham, So‘l partiya ham Ittifoq bilan shunday fundamental farqlarga egaki, hamkorlik haqida gap bo‘lishi mumkin emas”, dedi Merts seshanba kuni.
Koshmidirning ta'kidlashicha, bu yerda Merts uchun qo‘shaloq muammo yuzaga keladi: ko‘plab mahalliy Xristian-demokratik ittifoq siyosatchilari, ayniqsa Sharqiy Germaniyada, AfD bilan hamkorlikni juda mumkin deb hisoblaydilar va So‘l partiya bilan ishlashni mutlaqo rad etadilar.
Ammo boshqa ko‘plab konservativ siyosatchilar buning aksidan qo‘rqishadi: o‘ng populistlar bilan aloqa qilish Xristian-demokratik ittifoq/Sotsial-demokratik ittifoqqa jiddiy zarar etkazishi mumkin. “Xristian-demokratik ittifoqda ko‘plab konservativ demokratlar bor, ular: Bizning AfD bilan ishimiz yo‘q, deyishadi. Ular bizning demokratiyamizni yo‘q qilishni xohlaydilar; ular Rossiya prezidenti Putinni qo‘llab-quvvatlaydilar va G‘arb integratsiyasi hamda Yevropa birligiga qarshi”, deb tushuntirdi Koshmidir.
Boshqacha aytganda, asosan kansler partiyasi uchun Saksoniya-Anhaltdagi saylov natijasi hal qiluvchi sinov bo‘lishi mumkin. Merts bu muammoni allaqachon tan olgan va so‘nggi paytlarda vazminlikka chaqirgan.
“Begona odamlar Ittifoqqa xanjar urishga harakat qilmoqdalar. Shtat parlamenti saylovi natijasi federal hukumat barqarorligiga xavf tug‘dirmaydi”, dedi u “Mitteldeutsche Zeitung”ga.
Kansler o‘z hukumatini davom ettirishga qat'iy qaror qilgandek ko‘rinmoqda, hatto norozilik kuchayib, bosim ortib borayotgan bir paytda ham. Bu yil u hali ham keksa yoshdagi pensiya tizimini isloh qilish bo‘yicha o‘zining munozarali takliflarini parlamentdan o‘tkazishni rejalashtirmoqda, bu Saksoniya-Anhaltdagi saylovoldi tashviqoti chog‘ida o‘z partiyasi a'zolari tomonidan qattiq tanqid qilingan.
Ammo bu Mertsni ruhlantirmadi. “Pensiya tizimi demografik sabablarga ko‘ra endi barqaror emas va biz buni yillar davomida bilamiz”, dedi u.
Siyosatshunos Koshmidir ham ko‘plab Xristian-demokratik ittifoq siyosatchilari pensiya islohoti rejalarini tanqid qilishda davom etishadi deb hisoblaydi, ammo qo‘shimcha qildi: “Ular butunlay muvaffaqiyatsizlikka uchraydi deb o‘ylamayman, lekin ba'zi joylarda o‘zgartirishlar kiritiladi”.
O‘z partiyasidan bosim, kelgusi islohotlar bilan bog‘liq muammolar — bularning barchasi kanslerni kutishi mumkin. Va bu hammasi emas: federal va shtat darajasidagi ichki siyosat va xavfsizlik bo‘yicha mutaxassislar, agar Saksoniya-Anhaltda AfD hukumati tuzilsa, u maxfiy ma'lumotlarga, masalan, kontrrazvedka sohasida kirish huquqiga ega bo‘lsa, yuqori xavflar haqida ogohlantirishgan.
Turingiya shtatining Sotsial-demokratik partiyasidan ichki ishlar vaziri Georg Mayer nemis ommaviy axborot vositalariga shunday dedi: “Agar AfD siyosatchisi Saksoniya-Anhaltning ichki ishlar vaziri bo‘lib qolsa, bu mening nazarimda Germaniya uchun ochiq-oydin xavfsizlik xavfi bo‘ladi”.
Sotsial-demokratik partiyaga kelsak, Saksoniya-Anhaltda 8% yoki 9% ovoz olish ehtimoli, so‘rovchilar yaqinda hisoblaganidek, juda past eshitiladi, ammo bu olti oy oldin bashorat qilinganidan ancha yaxshi yaxshilanish bo‘ladi.
Bundan tashqari, Meklenburg-Old Pomeraniya shtatining sotsial-demokrat bosh vaziri Manuela Shvezig 20-sentabrda bo‘lib o‘tadigan shtat parlamenti saylovlarida yangi mandat olish uchun yaxshi imkoniyatga ega. Sotsial-demokratik partiya o‘tgan yildan beri qirg‘oq bo‘yidagi shtatda so‘rovlarda kuchli qaytish qildi; taxminan 30% ovoz bilan ular So‘l partiya, Xristian-demokratik ittifoq yoki ikkalasi bilan ham hukumat tuzishlari mumkin.
Ammo bu yerda ham, Germaniyaning shimoli-sharqida, AfD eng kuchli partiya bo‘lib, taxminan 35% ovozga ega.

Парламентские выборы в небольшой восточной земле Саксония-Анхальт могут иметь драматические последствия для федерального правительства Германии, усилив недовольство канцлером Фридрихом Мерцем.
В воскресенье около 1,6 миллиона избирателей призваны выбрать новый земельный парламент в Саксонии-Анхальт. Регион между рекой Эльбой и горами Гарца на востоке Германии по численности населения уступает 10 из 16 федеральных земель страны.
Тем не менее голосование стало серьезным испытанием для правящей коалиции в составе консервативного союза (ХДС/ХСС) и социал-демократов (СДПГ). В последние месяцы в Берлине даже ходили слухи, что канцлер Фридрих Мерц может уйти в отставку после этого голосования или что его вынудит собственная партия.
Причина в том, что частично правоэкстремистская партия «Альтернатива для Германии» (АдГ) лидирует в опросах в Саксонии-Анхальт, намного опережая центристские партии, правящие на федеральном уровне, — ХДС и СДПГ. Не исключено даже абсолютное большинство для правых популистов. Если это произойдет, выборы будут иметь серьезные последствия для федерального правительства в Берлине.
Политолог Карстен Кошмидер из Свободного университета Берлина не верит, что Мерц уступит. «У меня нет впечатления, что он человек, который подаст в отставку», — сказал Кошмидер DW. «Скорее, он очень рад быть канцлером и давно к этому стремился». Кроме того, сейчас в ХДС/ХСС нет готового преемника Мерца, добавил он.
Однако абсолютное большинство для АдГ может ввергнуть правящую коалицию в Берлине в кризис, сказал Кошмидер. Это также усилит давление в отношении правильного способа обращения с АдГ, которая частично является правоэкстремистской.
До избрания канцлером в мае 2025 года Мерц поставил цель вдвое сократить поддержку АдГ, в том числе за счет жесткой миграционной политики. То, что этого не удалось добиться, а вместо этого ХДС потеряла поддержку, вызвало много критики в его адрес внутри партии. Его союз ХДС/ХСС категорически исключил сотрудничество с АдГ, как и все другие признанные немецкие партии.
Возможно также, что ХДС в Саксонии-Анхальт в конечном итоге сформирует правительство меньшинства с СДПГ и «зелеными». Но даже такая трехпартийная коалиция вряд ли получит большинство в парламенте.
Это означало бы, что ее должна будет терпеть, по иронии судьбы, социалистическая Левая партия. Ирония в том, что ХДС также хочет избегать любого сотрудничества с левыми, как подчеркнул канцлер в интервью региональной газете Mitteldeutsche Zeitung: «И АдГ, и Левая партия имеют такие фундаментальные различия с Союзом, что сотрудничество исключено», — заявил Мерц во вторник.
Здесь, по словам Кошмидера, возникает двойная проблема для Мерца: многие местные политики ХДС, особенно в Восточной Германии, считают сотрудничество с АдГ вполне возможным и категорически отвергают работу с Левой партией.
Но многие другие консервативные политики опасаются обратного: что взаимодействие с правыми популистами нанесет massive ущерб ХДС/ХСС. «В ХДС есть много консервативных демократов, которые говорят: нам нечего делать с АдГ. Они хотят уничтожить нашу демократию; они поддерживают президента России Путина и выступают против западной интеграции и европейского единства», — объяснил Кошмидер.
Иными словами, в основном для партии канцлера результат выборов в Саксонии-Анхальт может стать решающим испытанием. Мерц уже осознал эту проблему и в последнее время призывает к спокойствию.
«Посторонние пытаются вбить клин в Союз. Результат выборов в земельный парламент не угрожает стабильности федерального правительства», — заявил он Mitteldeutsche Zeitung.
Канцлер, похоже, полон решимости продолжать свою работу, даже на фоне растущего недовольства и усиливающегося давления. В этом году он все еще планирует провести через парламент свои спорные реформы системы пенсионного обеспечения по старости, которые подверглись резкой критике со стороны членов его собственной партии во время предвыборной кампании в Саксонии-Анхальт.
Но это не обескуражило Мерца. «Пенсионная система больше не является устойчивой из-за демографических изменений, и мы знаем об этом уже много лет», — сказал он.
Политолог Кошмидер также считает, что многие политики ХДС на земельном уровне продолжат критику планов пенсионной реформы, но добавил: «Я не думаю, что они полностью провалятся, но в некоторых местах будут поправки».
Давление со стороны собственной партии, проблемы с предстоящими реформами — все это может ожидать канцлера. И это еще не все: эксперты по внутренней политике и безопасности на федеральном и земельном уровнях предупредили о высоких рисках, если возможное правительство АдГ в Саксонии-Анхальт получит доступ к чувствительным данным, например, в сфере контрразведки.
Министр внутренних дел СДПГ в Тюрингии Георг Майер заявил немецким СМИ RND: «Если политик АдГ станет министром внутренних дел Саксонии-Анхальт, это, на мой взгляд, будет вопиющей угрозой безопасности для Германии».
Что касается социал-демократов? Возможный результат в 8% или 9% голосов в Саксонии-Анхальт, как недавно подсчитали социологи, звучит ужасно низко, но это будет большим улучшением по сравнению с тем, что прогнозировалось полгода назад.
Кроме того, социал-демократический премьер Мекленбурга-Передней Померании Мануэла Швезиг имеет хорошие шансы на новый мандат на выборах в земельный парламент 20 сентября. СДПГ совершила сильное возвращение в опросах в прибрежной земле с прошлого года; с примерно 30% голосов они могут сформировать правительство с Левой партией, ХДС или потенциально с обеими.